• 2024-02-05
  • 641
  • 9 minut czytania

Human Design w biznesie – co to znaczy prowadzić biznes w zgodzie ze sobą?

Human Design w biznesie – co to znaczy prowadzić biznes w zgodzie ze sobą?

“Możesz prowadzić biznes w zgodzie ze sobą!” – krzyczy coraz więcej postów w mediach społecznościowych. A Ty myślisz sobie – świetnie! Tylko jak to właściwie jest w zgodzie ze sobą? A ja Ci pokażę, że to możliwe z wykorzystaniem Human Design!

W naszych biznesach jesteśmy zmęczone, przebodźcowane, przestymulowane, a najgorsze jest to, że efekty są niewspółmierne do włożonej pracy. Ja także byłam w tym miejscu. Jeszcze 3 lata temu mój czas pracy zaczynał się z chwilą, gdy otworzyłam oczy i trwał do momentu zamknięcia powiek wieczorem. W międzyczasie żonglowałam także obowiązkami rodzinnymi i domowymi. Gdybyś wtedy zapytała mnie co robię w czasie wolnym, zapytałabym: „Co to jest czas wolny? A finanse?”.

Był moment bardzo dużego wystrzału finansowego, ale nie byłam w stanie go utrzymać, wszystko dlatego, że nie byłam w stanie pracować tak ciężko i tak długo, przez kolejne miesiące. Przyszło wypalenie zawodowe, obojętność i beznadzieja. Nie wiedziałam, co chce dalej robić, ani jak to robić. Nie myślałam wtedy o etacie, ponieważ w moim biznesie zrobiłam z siebie “pracownika na wynajem”. Wszystko we mnie krzyczało “dość!”. I wtedy postawiłam na najmniej logiczne rozwiązanie – przetestuje prowadzenie biznesu w zgodzie z moim Human Design. To był strzał w dziesiątkę.

Czym Jest Human Design?

Human Design to system oparty na połączeniu elementów astrologii, kabały, I Ching oraz innych nauk, które mają na celu dostarczyć spersonalizowane wskazówki dotyczące życia i pracy. W kontekście biznesu, Human Design pomaga zidentyfikować indywidualne cechy, talenty i najlepsze metody działania dla liderów i pracowników. To tyle jeśli chodzi o szablonową formułkę. Tłumacząc to “na nasze” – Human Design jest Twoją instrukcją obsługi i nauką o zróżnicowaniu.

Największym odkryciem, które dostarczył mi Human Design, był fakt, że każdy z nas jest inny, więc dlaczego oczekujemy, że dla każdego zadziałają te same sposoby np. prowadzenia biznesu? I tak oto zawierzyłam temu systemowi, który na bazie mojej dokładnej daty i godziny urodzenia, wypluł mi graf, który zaczęłam z olbrzymią namiętnością zgłębiać i stosować w praktyce.

Zrozumienie Siebie, Zrozumienie Biznesu

Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy z tego jak bardzo jestem połączona ze moim biznesem. Ty także, jeśli jesteś soloprenerem, prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, tworzysz markę osobistą czy budujesz imperium zatrudniając pracowników – jesteś swoją firmą. To, w jaki sposób funkcjonujesz, pokazujesz się do świata, to wszystko determinuje to jak funkcjonuje Twój biznes. A jeśli nie rozumiesz, w jaki sposób Ty funkcjonujesz, to tym bardziej nie będziesz wiedzieć, jaki jest prawidłowy sposób funkcjonowania Twojego biznesu. Będziesz jedynie powtarzać stare schematy, które być może zadziałają, a być może nie. Ponieważ to, co musisz wiedzieć, że to nie rady czy strategie są złe – o nie – one są po prostu niedopasowane do Ciebie!

Typy Human Design i biznes

Aby wygenerować swój graf Human Design, należy znać swoją dokładną datę, godzinę i miejscowość urodzenia. Te informacje wklikujesz w system, który wygeneruje Ci graf. Taki graf bezpłatnie możesz wygenerować na mojej stronie. Każda z informacji w grafie, może być przełożona na Twoje działanie w życiu codziennym i biznesie. Human Deisgn jest bardzo obszerną nauką i możesz się uczyć przez ten pryzmat naprawdę godzinami. Jednak aby zobrazować Ci pewne różnice, które dadzą Ci wgląd w to jak ten biznes dostosować do siebie, to skupimy się na Typach Human Design. Jest to pierwsza informacja, którą widzisz po wygenerowaniu swojego grafu.
Podkreślając różnice w funkcjonowaniu, także tym biznesowym, oto na czym w pierwszym momencie powinnaś się skupić jako:

Generator

To typ, który ma nieskończone zasoby energii, jednak działa ona poprawnie tylko wtedy, gdy Generator poświęca się rzeczom, zadaniom, projektom, które dają mu satysfakcję. Z pozostałymi zadaniami, może mieć problem czy może nastąpić prokrastynacja. Gdy na siłę Generator chwyta się rzeczy, które go frustrują, to przepis na klęskę. Biznes dopasowany do Generatora, to biznes oparty na radości kreowania, pracy i życia.

Manifestujący Generator

Tak jak Generator, również tryska energią i ma bardzo duże zasoby energetyczne. Jednak znaczącą różnicą jest jego zamiłowanie do mulitaskingu. I jest to jedyny typ, któremu się ta żonglerka naprawdę udaje. Ponadto ten typ, będzie zainteresowany zadaniem, projektem, do momentu, w którym zadanie to będzie go ekscytować. Poprawne dla niego będzie przekazanie projektu komuś innemu i rozpoczęcie tego, do czego zapaliło się jego serducho.

Manifestor

To pionier i buntownik. Nie robi rzeczy tak jak inni. Uwielbia przecierać szlaki tworząc nowe oferty, projekty czy biznesy. W przeciwieństwie do Generatorów, nie ma stałych zasobów do energii. Tak naprawdę to taki typ sprintera, który poświęca się bez granic przez określony czas (projekt), a później potrzebuje sporo czasu na regenerację. I właśnie brak tej regeneracji jest dla Manifestorów częstą przyczyną wypalenia w biznesie, a także niższych zarobków. Tak, to się przekłada.

Projektor

To typowy “HR-owiec”, a to dlatego, że zna się na ludziach. Posiada penetrująca aurę, która potrafi naprawdę dostrzec drugiego człowieka i dzięki temu zaoferować mu dokładnie to, czego ten potrzebuje. To również typ, który nie posiada tak dużych zasobów energii, jednak od Manifestorów różni go to, że czas na odpoczynek, ten typ powinien mieć zarezerwowany każdego dnia! Projektorzy świetnie sprawdzają się na stanowiskach przewodników, nauczycieli, coachów, ale nie tylko.

Reflektor

Jest doskonałym obserwatorem. Są szczególnie wrażliwi na energetyczne aspekty otoczenia i relacji w miejscu pracy. Ważne jest, aby mieli przestrzeń do obserwacji i zrozumienia, jakie energie wpływają na ich efektywność. Od Reflektora trudno jest uzyskać odpowiedź natychmiast, i nie próbuj go naciskać. Ten jednorożec w Human Design (zaledwie 2% populacji to Reflektorzy), potrzebuje dni, czasem tygodni na podjęcie ważnych życiowych decyzji.

To zaledwie skrócone opisy każdego z typów Human Design w biznesie, ale możesz od razu zauważyć różnice w funkcjonowaniu każdego z nich. Problem pojawia się, gdy zaczynamy funkcjonować jak typ, którym nie jesteśmy. Ja jako Manifestor wiele lat funkcjonowałam jak Generator. Przypłaciłam to zdrowiem i wypaleniem zawodowym. I gdy sięgnęłam do funkcjonowania w zgodzie ze sobą zmieniły się następujące aspekty mojego biznesu:

Kiedyś:

  • praca 12-14h dziennie,
  • branie jak największej liczby klientów,
  • przemęczenie i złość,
  • praca podczas wakacji.

Dziś:

  • praca 2-3h dziennie,
  • współpraca tylko z 2-3 os./mies. 1:1,
  • balans energii i spokój,
  • najpierw wakacje, potem praca.

Oprócz tego, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że moje zarobki się nie zmniejszyły, a wręcz podniosły o ok. 30%. Tak, to też był dla mnie szok, że mogę pracować mniej, jednocześnie zarabiając tyle samo lub więcej.

Skuteczność w Biznesie a Zgodność ze Sobą

Wprowadzenie Human Design do biznesu to nie tylko nowy trend, ale także możliwość stworzenia bardziej ludzkiego i zharmonizowanego środowiska pracy. Kiedy rozumiesz swoje indywidualne cechy i jaki jest Twój najlepszy sposób działania, możesz bardziej świadomie kierować swoimi wysiłkami w kierunku sukcesu. Ale przede wszystkim, nie cisnąć nic na siłę. Działanie w zgodzie ze sobą, czyli z tym co jest dla Ciebie właściwe. A to, co “właściwe”, będzie czymś innym dla każdego z nas.

Poznając swój Human Design, poznasz swój rytm pracy, będziesz mogła dostosować odpowiednie strategie biznesowe i marketingowe do swojego systemu funkcjonowania. Zyskasz także wgląd w swoje mocne strony, oraz te, które są bardziej wrażliwe i powinnaś na te obszary uważać. Dzięki Human Design możesz także dostosować do siebie swój marketing! Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Podsumowanie

Human Design w biznesie to nie tylko narzędzie, ale filozofia, która kładzie nacisk na autentyczność, zrozumienie siebie i innych oraz skoncentrowane działanie. Prowadzenie biznesu zgodnie z Human Design to wyzwanie, (ponieważ początkowo pewne rzeczy mogą nie być dla nas naturalne), ale jest to także szansa na stworzenie bardziej ludzkiego i harmonijnego miejsca pracy. Działać zgodnie z własnym designem to nie tylko przepis na sukces biznesowy, ale również recepta na satysfakcję i spełnienie w życiu zawodowym. Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do zajrzenia w głąb siebie, i nieco innego podejścia do biznesu, by ten zaczął funkcjonować na właściwych dla Ciebie torach.

Przeczytaj także

Jak wygląda korekta dla mediów? Live 23 lipca 11.00

Jak wygląda korekta dla mediów? Live 23 lipca 11.00

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre teksty przyciągają uwagę, podczas gdy inne pozostają niezauważone? Czy to…
Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Ewelina Salwuk-Marko, uznana specjalistka od public relations, dziennikarka i przedsiębiorczyni, wydała pierwszy i wartościowy  eBook „Zbuduj…
Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Wyobraź sobie taki obrazek: leżysz w wannie pełnej piany, na twarzy maseczka, w ręce zdrowy koktajl…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *