• 2024-02-14
  • 174
  • 5 minut czytania

Jak wykorzystać badanie FRIS® w biznesie

Jak wykorzystać badanie FRIS® w biznesie

Wyobraź sobie, że wszystkie działania, które podejmujesz – realizujesz z sukcesem, w najbardziej efektywny sposób, a przy tym z wielką przyjemnością. Brzmi świetnie, prawda? W biznesie ciężko jest uzyskać aż tak idealne warunki, ale na szczęście są sposoby na to, aby się do takiego stanu zbliżyć. Z pomocą przychodzi FRIS®! Jest to narzędzie do opisu różnorodności sposobów myślenia i działania. Mówi o tym, co jest dla Ciebie najbardziej naturalne oraz jak te predyspozycje możesz najskuteczniej wykorzystać w praktyce.

Cztery spojrzenia na świat – cztery Style Myślenia FRIS®

We FRIS® wyróżnia się cztery Style Myślenia:

„Zieloni” skupiają się na konkretach, liczbach i faktach. Są silnie skoncentrowani na działaniach, które mają doprowadzić ich do założonego celu. Wiedzą czego chcą i w jaki sposób to osiągnąć. Unikają niejasności i przypuszczeń.

„Czerwoni” widzą więcej, szczególnie to co łączy lub na czym polega podobieństwo. Nadają duże znaczenie komunikatom niewerbalnym, łatwo dostrzegają aluzje i ukryte znaczenia. Okazują silne osobiste zaangażowanie.

„Żółci” są wyjątkowo kreatywni i elastyczni. Poszukują tego co nowe, niezbadane, ukryte. Eksperymentują i improwizują. Więcej rzeczy rozpoczynają niż kończą.

„Niebiescy” z chaosu tworzą porządek. Nie spieszą się, działają zgodnie z planem, według sprawdzonych metod. Zadają dużo pytań, rozważają, analizują. Wolą udoskonalać niż rozpoczynać od zera. Dążą do opracowania optymalnego planu.

Wykorzystaj maksymalnie swój potencjał

Naturalne predyspozycje to taki sposób działania, który wybierasz wręcz automatycznie, gdy nie ma żadnych wskazówek, nacisków ani ograniczeń. FRIS® pomaga zrozumieć jakiego typu działania wybierasz najchętniej oraz w jakich sytuacjach masz szansę zbliżyć się do stanu flow.

Twórca teorii przepływu – Mihály Csíkszentmihályi – mówi, że aby osiągnąć stan flow trzeba wybrać ambitne zadanie oraz w pełni wykorzystać swoje naturalne predyspozycje. O ile pierwsza część zazwyczaj nie sprawia problemu, to druga jest o wiele trudniejsza do precyzyjnego określenia. FRIS® pomoże odkryć te zasoby, które pozwolą Ci osiągnąć najwyższą efektywność oraz przybliżą właśnie do stanu flow. Co dzięki temu zyskasz? Wysoką produktywność oraz satysfakcję z podejmowanych działań! Jeżeli skupisz się na rozwijaniu tego, co lubisz, tego co sprawia Ci przyjemność, to szybko staniesz się w tym jeszcze lepsza. Poznając swoje możliwości i ograniczenia możesz być znacznie skuteczniejsza i osiągać coraz lepsze wyniki w swoim biznesie!

Stwórz zespół marzeń

FRIS® zaproponował ogólny model przebiegu procesu: od momentu zainicjowania do etapu wdrożenia. Pokazuje, w których fazach przedsięwzięcia sprawdzi się każdy ze Stylów Myślenia i najlepiej wykorzysta predyspozycje. Jedni lepiej odnajdą się na etapie inicjalizacji projektu, inni na etapie projektowania, a kolejni już w samym działaniu. Znając Style FRIS® w swoim zespole, możesz dopasować osoby do zadań w taki sposób, aby w takim procesie wszyscy wykorzystali swoje najmocniejsze strony, co przełoży się na sukces projektu i sukces zespołu!

Jeśli Twój pracownik wykorzystuje swoje predyspozycje i robi to, w czym jest najlepszy, to jest o wiele bardziej zmotywowany i usatysfakcjonowany z pracy, a Ty jako pracodawca, posiadasz zaangażowanego i produktywnego pracownika. Dzięki temu osiągane są cele obu stron – lepsze wyniki pracy oraz poczucie spełnienia zawodowego pracownika.

Jeśli jeszcze nie masz zespołu, to możesz wykorzystać tę wiedzę do jego tworzenia. Znając swoje preferencje możesz zaprosić do współpracy osoby, które zajmą się tymi obszarami, z którymi Tobie nie jest po drodze. Nie lubisz analiz i kalkulacji? Oddeleguj to osobie, która może analizować i planować godzinami i nigdy jej się to nie nudzi. Nie czujesz się wystarczająco kreatywna? Znajdź osobę, która wesprze Cię w generowaniu pomysłów i będzie nimi sypała jak z rękawa. Ty będziesz mogła wtedy skupić się na tych zadaniach, w których maksymalnie możesz wykorzystać swoje supermoce.

Jak skuteczniej się komunikować

Twój Styl Myślenia opisuje preferowany przez Ciebie sposób reagowania i komunikowania się. Ma to silne przełożenie na to jak jesteś postrzegana przez otoczenie. Problemem nie jest żaden Styl Myślenia; problem jest pomiędzy stylami. Komunikacja z osobą o innym Stylu Myślenia może przypominać rozmowę z osobą mówiącą w innym języku. FRIS® daje praktyczne wskazówki jak najlepiej dogadać się z osobą o każdym Stylu Myślenia. Pokazuje w jaki sposób formułować wypowiedzi, na co zwracać szczególną uwagę, jakich sytuacji unikać. Możesz to wykorzystywać w pracy zespołowej, ale również we współpracy ze swoimi klientami. Dzięki temu jeszcze lepiej zrozumiesz ich potrzeby oraz dotrzesz ze swoją ofertą i przekazem!

Praktyczność FRIS® przejawia się w tym, że możesz z niego korzystać na co dzień – podejmując nowe wyzwania, komunikując się z innymi, działając w zespole!

*Opracowano z wykorzystaniem metodologii FRIS® (www.fris.pl).

Przeczytaj także

Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Ewelina Salwuk-Marko, uznana specjalistka od public relations, dziennikarka i przedsiębiorczyni, wydała pierwszy i wartościowy  eBook „Zbuduj…
Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Wyobraź sobie taki obrazek: leżysz w wannie pełnej piany, na twarzy maseczka, w ręce zdrowy koktajl…
Biznesowy angielski – jak szybko i skutecznie go podciągnąć?

Biznesowy angielski – jak szybko i skutecznie go podciągnąć?

Może wydawać się, że w czasach sztucznej inteligencji znajomość angielskiego traci na znaczeniu — nieprawda! Wyobrażasz…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *