• 2024-02-19
  • 185
  • 6 minut czytania

Freelancerka – jak zacząć i zdobyć klientów?

Freelancerka – jak zacząć i zdobyć klientów?

Kiedyś nawet nam się to nie śniło, by pracę można było wykonywać z domowego zacisza, czasem gdzieś między usypianiem dziecka a wstawieniem prania. W dzisiejszych czasach praca jako freelancerka pozwala łączyć wiele obowiązków jednocześnie, a przy tym wciąż być satysfakcjonującą dla wielu kobiet. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako freelancerka, możesz napotkać wiele wyzwań, ale nie są one tak trudne, byś nie mogła ich pokonać. Podzielę się z Tobą moimi cennymi wskazówkami, które rozwieją wątpliwości, pokażą jak zacząć i pomogą zdobyć Klientów.

Jak zacząć pracę jako freelancerka? Zdefiniuj swoją specjalizację!

Zacznijmy od początku. W pierwszym kroku zastanów się przede wszystkim, czy jest coś, w czym czujesz się najlepiej. Dziedzina, specjalizacja, która jest Twoją mocną stroną. Pracując jako freelancerka, możesz robić wiele rzeczy. Możesz być copywriterką, graficzką, programistką, tłumaczką, social media managerką, korektorką – sama zdecyduj, w czym czujesz się najlepiej.

Wybierz jedną lub więcej dziedzin, które są Twoimi mocnymi stronami, ale pamiętaj również, że nie można być ekspertem od wszystkiego. Skup się na tym, w czym jesteś świetna, wyprzedzasz konkurencję i z czego Twój potencjalny Klient będzie naprawdę zadowolony. W pracy freelancera bardzo często to właśnie pasja przekształca się w wykonywany zawód. Może tak będzie również u Ciebie? Szlifuj kompetencje, które już masz, aby stawać się jeszcze lepszą, z dnia na dzień i móc zaoferować od siebie coś więcej. Zostań ekspertem w swojej dziedzinie.

Czas na budowanie swojej marki osobistej

Teraz czas zastanowić się nad tym, w jaki sposób przyciągnąć Klientów. Pomoże Ci w tym budowanie Twojej własnej marki osobistej. Podstawowymi elementami będzie oczywiście strona internetowa, portfolio oraz profile social media. Kanały komunikacji to jednak nie wszystko. Liczy się przekaz, to, w jakim świetle pokażesz siebie i swoje usługi. Zadbaj więc o ciekawy opis swojego doświadczenia, opinie od dotychczasowych Klientów, profesjonalną sesję zdjęciową, kolory marki oraz logo, które stopniowo zacznie być rozpoznawalne.

Buduj swoją pozycję w sieci i docieraj do kolejnych Klientów, jako ekspertka w branży. To, w jaki sposób przedstawisz siebie, bardzo wpłynie na to, czy inni również będą chcieli, abyś mówiła o ich biznesach. Zaufanie to podstawa – zacznij więc od siebie i zadbaj o wszystkie elementy, które doradziłabyś również swojemu Klientowi.

Bądź aktywna online

Założenie profili w social mediach, na Facebooku, Instagramie oraz LinkedIn to dopiero pierwszy krok do sukcesu. W sieci powinny zostawać ślady Twojej aktywności. Tylko w ten sposób sprawisz, że inni będą ciekawi, co robisz, jakie osiągasz wyniki, kto jest Twoim Klientem. Aktywnie udostępniaj więc swoje projekty oraz dziel się wiedzą związana z Twoją specjalizacją. Pokaż innym, że prężnie działasz, a efekty Twojej pracy będą doceniane w postaci zainteresowania ze strony innych. W ten sposób pojawią się pierwsze propozycje współpracy z kolejnymi osobami.

Poznawaj ludzi z branży w ramach networkingu

Osób pracujących na zasadzie freelancingu jest coraz więcej. Staraj się je poznawać dzięki networkingowi. To kluczowa kwestia, jeśli chodzi o pozyskiwanie nie tylko nowych kontaktów zawodowych, ale również Klientów. Jeśli jesteś copywriterką, możesz w ten sposób połączyć siły z graficzką lub odwrotnie. Ty napiszesz doskonałe teksty, ona przygotuje rewelacyjną oprawę wizualną dla Klienta. Spotkania networkingowe to zawsze okazja do nawiązania ciekawych współprac. Możesz działać w ten sposób podczas różnych konferencji czy grupy dyskusyjnych online. Wykorzystuj wszystkie możliwe okazje, aby poznać ludzi, którzy również mogą Ci coś zaoferować. Kierują się zasadą, że im większy krąg kontaktów, tym większe szanse na zdobycie ciekawych zleceń.

Udzielaj się i bądź aktywna

Początki nie zawsze są łatwe. Nie zniechęcaj się, jeśli będziesz potrzebowała czasu na wyrobienie swojej pozycji na rynku. Korzystaj również z opcji wolontariackiej współpracy, aby pokazać innym swoje umiejętności. Być może początkowo nie otrzymasz wynagrodzenia, ale udział w ciekawym projekcie, który będziesz mogła dodać do swojego portfolio, zwiększy szanse na zainteresowanie Twoją ofertą potencjalnych Klientów w przyszłości. Nie oznacza to, że cały czas musisz działać bezpłatnie. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, na ile możesz sobie pozwolić. To jedna z opcji, która pozwala na zdobycie doświadczenia i referencji.

Postaw na promocję swojej osoby i usług, które oferujesz

To Ty jesteś Twarzą swojej firmy, dlatego nie obawiaj się promowania siebie i swojej pracy. Jeśli uda Ci się zrealizować ciekawy projekt, pokaż go światu. Jeśli będziesz brała udział w sesji zdjęciowej, udostępnij zdjęcia innym – niech widzą, że dbasz o swój wizerunek. Każde, nawet niewielkie działanie pozwala Ci zaistnieć online. W ten sposób pokazujesz również innym, że istniejesz, pracujesz i chętnie zrobisz dla nich coś ciekawego. W ten sposób zwiększysz szanse na zdobycie nowych Klientów.

Początki pracy jako freelancerka mogą być trudne. Nie każdemu udaje się od razu osiągnąć wszystko, co sobie założył. Pamiętaj jednak, że odpowiednie podejście, determinacja i wiara we własne możliwości często pozwala przenosić góry. Zapytaj o to każdego freelancera, który ma już na swoim koncie pewne doświadczenie. Każda z nas przeszła długą drogę do miejsca, w którym teraz się znajduje. Ty również tu będziesz, trzymam za Ciebie mocno kciuki.

Przeczytaj także

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Czy kompetencje uzyskane w jednym obszarze życia mogą być przydatne w innym, na pozór zupełnie przeciwnym?…
Jeśli zdecydujesz się odpowiedzieć na hejt, rób to z klasą! Wywiad

Jeśli zdecydujesz się odpowiedzieć na hejt, rób to z klasą! Wywiad

W ciągu ostatniej dekady internet stał się areną, na której biznesy rozwijają swoje marki i budują…
Influencers LIVE Wrocław 2024

Influencers LIVE Wrocław 2024

Influencers LIVE Wrocław 2024 świętuje swoją jubileuszową 10. edycję, która odbędzie się w dniach 1-2 czerwca.…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *