• 2024-05-14
  • 49
  • 5 minut czytania

Łączenie macierzyństwa i biznesu – poznaj 5 korzyści

Łączenie macierzyństwa i biznesu – poznaj 5 korzyści

Bycie przedsiębiorczynią i mamą to dwie role, które często są postrzegane jako skrajnie różne i trudne do pogodzenia. Solo — każda z nich jest wymagająca i nieprzewidywalna. Równie satysfakcjonująca, co frustrująca. W pakiecie — potrafią być prawdziwą mieszanką wybuchową. Czy łączenie macierzyństwa i biznesu może w ogóle mieć jakiekolwiek korzyści? Pewnie! Całe mnóstwo. Zróbmy z tych korzyści dobry użytek! Poznaj 5 korzyści!

Pomimo wszystkich trudów związanych z prowadzeniem własnej firmy — biznes mama znajduje się w dość komfortowej sytuacji, w porównaniu do mam pracujących na etacie. Mówiąc o komforcie, mam na myśli sytuację, w której rzeczywiście wykorzystuje wolność, którą daje prowadzenie własnego biznesu, a nie sytuację, w której sama tworzy sobie etat i zamyka się w sztywnych ramach (stałe godziny pracy, nieelastyczność, brak swobody w łączeniu pracy z życiem prywatnym). Na możliwość harmonijnego łączenia biznesu z macierzyństwem warto spojrzeć nie tylko jak na wyzwanie, lecz również jako szansę na rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty. Oto pięć korzyści, które płyną z tej wyjątkowej równowagi.

Możliwość elastycznego zarządzania swoim czasem

To dla mnie jedna z największych korzyści. W przeciwieństwie do pracy na etacie, gdzie godziny są ściśle określone, przedsiębiorczynie mogą dostosować swój grafik do indywidualnych potrzeb. A to z kolei przekłada się na możliwość skutecznego działania. Efektywnego, satysfakcjonującego i bez presji.

Więcej możliwości spędzania wartościowego czasu ze swoim dzieckiem (work-life blending)

Prowadząca swoją firmę mama ma możliwość praktykowania idei work-life blendingu, czyli subtelnego i spójnego łączenie sfery zawodowej i rodzicielskiej. To nie tylko dostosowanie czasu pracy do potrzeb rodziny, ale także umiejętne integrowanie tych dwóch aspektów życia. Dzięki temu można być bardziej obecną mamą, która znajduje przestrzeń na spędzenie dobrej jakości czasu ze swoim dzieckiem, jednocześnie nie zaniedbując swojego biznesu. Maluch zachoruje? Przy odpowiednim zarządzaniu projektami i dobrym kontaktem z klientami można zająć się chorym dzieckiem i realizować dalej zadania.

Dziecko jako czynny obserwator świata dorosłych

Wspólne przeżywanie codziennych wyzwań biznesowych może być fascynującą lekcją życia dla dziecka. Obserwując mamę w roli przedsiębiorczyni, mały człowiek uczy się kreatywności i determinacji, zarządzania emocjami czy obowiązkowości. Dowiaduje się również, skąd się biorą pieniądze, jak wyglądają zawodowe relacje oraz komunikacja dorosłych. To doskonały sposób na kształtowanie pozytywnego podejścia do wyzwań, nie tylko zawodowych. A przy tym uczy się, że za finanse w rodzinie odpowiadają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Skupienie się nie priorytetach, delegowanie rzeczy mniej ważnych

Ograniczony czas wymusza konieczność skupienia się na priorytetach. A to bardzo przydatna i praktyczna umiejętność, której opanowanie to podstawa do ogarnięcia zawodowo-rodzinnego chaosu. Biznes mama staje się również ekspertką w delegowaniu zadań. Skupia się przy tym na kluczowych aspektach zarówno w życiu rodzinnym, jak i biznesowym. Ta umiejętność efektywnego zarządzania czasem przekłada się na lepszą produktywność i skuteczność. A dzieci patrząc na takie zachowanie, same się go uczą i będą wykorzystywać w przyszłości!

Praca z każdego miejsca na świecie jako źródło kreatywności i spełnienia

Bycie biznes mamą umożliwia pracę z dowolnego miejsca na świecie, co nie tylko zwiększa kreatywność, ale także daje uczucie spełnienia. Dzięki możliwości pracy zdalnej, z dowolnego zakątka świata, przedsiębiorczynie mogą czerpać inspiracje z różnych miejsc, w których aktualnie przebywają, co wpływa korzystnie na rozwój ich firmy. Jeśli podróżowanie to Twoja miłość, to praca zdalna, a w przypadku dzieci szkolnych również nauczanie domowe — umożliwią Ci takie życie, jakiego pragniesz dla siebie oraz swojej rodziny.

Podsumowanie

Łączenie macierzyństwa i biznesu to ogromne wyzwanie. Nie zapominajmy, ze to również ogromna szansa na rozwój osobisty i na życie na całkowicie własnych zasadach. Korzyści płynące z tej harmonii są liczne, a przedsiębiorcze mamy mogą stanowić inspirację dla wielu kobiet, pokazując, że można osiągnąć sukces zarówno jako matka, jak i przedsiębiorca. Niech ta podróż stanie się dla Ciebie źródłem inspiracji i możliwości – zrób z tych korzyści użytek już dziś!

Przeczytaj także

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Czy kompetencje uzyskane w jednym obszarze życia mogą być przydatne w innym, na pozór zupełnie przeciwnym?…
Odzyskaj kontrolę nad życiem i biznesem – Ula Nec – Podcast #GIRLBOSS113

Odzyskaj kontrolę nad życiem i biznesem – Ula Nec – Podcast #GIRLBOSS113

Przy prowadzeniu biznesu nie wolno zapomnieć o jednej najważniejszej tak naprawdę rzeczy. A raczej o osobie,…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *