• 2024-04-12
  • 340
  • 8 minut czytania

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Czy kompetencje uzyskane w jednym obszarze życia mogą być przydatne w innym, na pozór zupełnie przeciwnym? Oczywiście, że tak! Czy zatem niewykorzystywanie kompetencji zdobytych w jednym obszarze — w innych obszarach, to marnowanie naszego potencjału? Oczywiście…że tak! Jak zatem połączyć kompetencje rodzicielskie i biznesowe, by uzyskać jak najlepszy efekt i w rodzinie i w biznesie? Postawmy na integrację, zamiast separacji!

Własny biznes i macierzyństwo. Sprzeczność czy synergia?

Kiedyś w szkole robiliśmy prezentacje na temat tego, kim chcielibyśmy być, jak dorośniemy. Ja akurat chciałam być aktorką, ale wśród moich kolegów i koleżanek z klasy nie brakowało tych, którzy chcieli być szefami. Nauczyciel zapędy te skwitował stwierdzeniem, że nie widzi wśród nas nikogo, kto odnalazłby się w tym trudnym i brutalnym świecie biznesu, w którym trzeba być absolutnie bezwzględnym, rozpychać się łokciami, „iść po trupach” a konkurencję deptać z arogancko podniesioną głową.

Przez większość mojej młodości szłam przez życie z takim właśnie negatywnym obrazem przedsiębiorcy. Kobieta w biznesie? W mojej głowie musiała być jeszcze bardziej bezwzględna, żeby móc zająć swoje miejsce przy stole, zaraz obok panów. A obraz mamy: czuła, wrażliwa, delikatna i empatyczna kobieta — zupełne przeciwieństwo bizneswoman. Rola mamy i przedsiębiorczyni kompletnie się dla mnie gryzły.

Na szczęście obraz przedsiębiorczyni w mojej głowie był całkowicie fałszywy. Każdego dnia udowadniają to (nie tylko mi) rzesze biznes mam, których misją jest dawanie wartości, nie deptanie. Które tworzą, nie niszczą. Które torują sobie wzajemnie drogę na szczyt, czy przysuwają innym kobietom do stołu krzesło, zamiast rozpychać się łokciami. One udowadniają, że w delikatności, empatii i współpracy drzemie zdecydowanie większa siła i potencjał.

Oddycham z ulgą na myśl, że świat biznesu nie jest tak brutalny, jak mi go kiedyś przedstawiano, a kompetencje, które nabywamy, będąc rodzicami, świetnie się w nim sprawdzą. I odwrotnie.

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – wykorzystaj to, co już potrafisz!

Nabywanie nowych umiejętności i kompetencji pomaga nam się rozwijać. Jednak równie istotne jest spojrzenie na zasoby, które już posiadamy, a które mogą stanowić klucz do sukcesu w różnych obszarach życia.

Zamiast rozdzielać nasze umiejętności na różne sfery, zastanówmy się, jak możemy je integrować i optymalizować. Jeśli już osiągnęliśmy pewien poziom wiedzy lub zdolności w jednym obszarze, dlaczego nie wykorzystać tego do osiągnięcia sukcesu w innym? Powtórzę raz jeszcze: postawmy na integrację, zamiast separacji!

Które kompetencje możemy przetransferować z obszaru „macierzyństwo” do obszaru „biznes”? A które z biznesu do macierzyństwa? U każdej z nas sytuacja może być nieco odmienna. Na przykład część z nas opanowała do perfekcji sztukę negocjacji — najpierw w biznesie, a teraz skutecznie wykorzysta ją w macierzyństwie. Inne odwrotnie — macierzyństwo wymusiło na nich konieczność nabycia kompetencji negocjacyjnych, które następnie przydadzą im się w pracy. Jeśli nie czujesz się mocna w negocjacjach, nadrób zaległości — ta umiejętność przydaje się w obu, jakże kluczowych, obszarach naszego życia.

Od czego zacząć? Od audytu swoich kompetencji oraz ich inwentaryzacji. Warto wypisać na kartce papieru umiejętności oraz mocne strony, które posiadasz już jako mama oraz jako przedsiębiorczyni. Zastanów się, które z nich możesz wykorzystać w innych obszarach i jak? Taki „spis z natury” jest nie tylko inspirujący i budujący poczucie wartości, ale również pomaga wskazać, które kompetencje warto rozwijać.

Które kompetencje możemy transferować?

A zatem, które kompetencje rodzicielskie i biznesowe, możemy skutecznie transferować między obydwoma obszarami i które warto opanować, by potem skutecznie wykorzystać i tu i tu? To oczywiście tylko przykłady.

Umiejętności organizacyjne

Macierzyństwo często wymusza na nas konieczność radzenia sobie z wieloma zadaniami jednocześnie, niejednokrotnie trudnymi i nieprzewidywalnymi. Dzięki temu stajemy się mistrzyniami organizacji i domowymi menedżerkami. Mamy, które są w stanie zorganizować harmonogramy, zaplanować codzienne obowiązki i skutecznie koordynować różne elementy życia rodzinnego, posiadają cenne kompetencje, które można wykorzystać w biznesie, gdzie efektywne planowanie, alokacja zasobów i skuteczne zarządzanie czasem są kluczowe.

Precyzyjna komunikacja

Wychowanie małego człowieka stawia przed rodzicami wiele wyzwań. Dzieci często biorą bardzo dosłownie (czasem zdecydowanie zbyt) to, co pada z naszych ust. Uczymy się uważać na słowa. Precyzja w komunikacji jest na wagę złota. Taka uważność bardzo przydaje się również w biznesie, gdzie jasne stawianie oczekiwań i precyzyjna informacja zwrotna są podstawą udanej współpracy między ludźmi.

Stawianie granic

Stawianie granic to trudna sprawa. Czasem spotykam się z podejściem, że stawianie granic dziecku, to nie miłość, a stawiania granic w biznesie to brak zaangażowania i szacunku do drugiej osoby. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie a stawianie granic, to kompetencja must have — zarówno w pracy, jak i w macierzyństwie.

Asertywne odmawianie — to nie jest grzech. Twoje „tak” przynosi na co dzień wiele korzyści innym osobom. Nic więc dziwnego, że twoje „nie” prawdopodobnie oburza jego beneficjentów. Tymczasem, dzieci potrzebują granic, aby czuć się bezpiecznie (uczą się przy okazji stawiania swoich), a dorośli są dorośli na tyle, aby z twoją asertywnością poradzić sobie samodzielnie. Częstsze odmawianie (innym, nie sobie) da ci trochę przestrzeni na własne działania.

Umiejętność odpuszczania

Zadanie szczególnie trudne dla perfekcjonistek i Zoś Samoś. Jeśli nie nauczył Cię tego jeszcze Twój biznes — z pewnością zrobi to macierzyństwo. Nauczy Cię nie odpuszczania rozumianego jako „olewanie” losowych tematów, ale mądrego odpuszczania tam, gdzie gra nie jest warta świeczki. I słusznie, bo to kompetencja bardzo praktyczna, nie tylko w życiu zawodowym i rodzinnym.

Negocjacje

Umiejętności negocjacyjne to talent, z którym się rodzimy. Rodzice często przekonują się o tym szybko (i mniej lub bardziej boleśnie). Im dalej w… macierzyństwo, tym intensywniej. Ale nie jesteśmy całkowicie bezbronne! Umiejętność pertraktacji, którą nabywamy w biznesie, warto wykorzystać na gruncie domowym, kiedy nasz dziecięcy „partner” negocjacyjny jest nieugięty. W obu obszarach to niezwykle cenna kompetencja, którą warto opanować.

Zarządzanie projektami

W dzisiejszych czasach przytłacza nas nadmiar. Nadmiar zadań i obowiązków, ale również wyborów i możliwości. Chwytamy wiele srok za ogon, mając obawy, że coś przegapimy. To prosta droga do wypalenia. Zarządzanie projektami to dziedzina wiedzy, która uczy priorytetyzacji, rozbijania celów na mniejsze zadania oraz ich konsekwentnego realizowania. Zdecydowanie lepiej jest zakończyć kilka projektów niż rozpocząć ich tak wiele, że nie jesteśmy w stanie ukończyć żadnego. Dotyczy to zarówno biznesu, jak i życia rodzinnego.

Wyznaczanie celów

W biznesie wyznaczanie celów to kluczowy element planowania strategicznego, a także motywowania się do efektywnej pracy. Umiejętność wyznaczania klarownych celów jest kluczowa dla przedsiębiorcy, jest jednak równie przydatna do harmonizowania życia rodzinnego.

Zasada Pareto

Zasada Pareto, znana również jako reguła 80/20, może być stosowana zarówno w macierzyństwie, jak i biznesie. W życiu rodzinnym może oznaczać skoncentrowanie się na najważniejszych zadaniach, które przynoszą największe korzyści dla rodziny. W biznesie zasada Pareto może pomóc w identyfikowaniu kluczowych obszarów, które generują największe zyski lub efektywność. Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego. Inwestujmy zatem czas mądrze.

Podsumowanie

Jako mamy przedsiębiorczynie, mamy niezwykłą możliwość wykorzystywania kompetencji nabytych w macierzyństwie do osiągania sukcesów w biznesie, a jednocześnie korzystania z umiejętności biznesowych w codziennym życiu rodzinnym. Łącząc te dwie sfery, możemy nie tylko efektywnie zarządzać swoim czasem, ale także budować silne podstawy dla zrównoważonego i satysfakcjonującego życia. Czas odkryć pełen potencjał, jaki drzemie w połączeniu kompetencji rodzicielskich i biznesowych!

Przeczytaj także

Łączenie macierzyństwa i biznesu – poznaj 5 korzyści

Łączenie macierzyństwa i biznesu – poznaj 5 korzyści

Bycie przedsiębiorczynią i mamą to dwie role, które często są postrzegane jako skrajnie różne i trudne…
Czy praca zdalna dla mam to ściema?

Czy praca zdalna dla mam to ściema?

Czy praca zdalna dla mam to ściema? – Janina Cyganek Wszem i wobec słychać, że praca…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *