• 2024-03-11
  • 159
  • 7 minut czytania

Mastermind dla kobiet biznesu

Mastermind dla kobiet biznesu

Mastermind to partnerska współpraca i wymiana myśli pomiędzy ludźmi, którzy mają podobne cele, wyzwania i chcą wspierać się w realizowaniu swoich indywidualnych dążeń. To zaufana ekipa, która pomaga rozwiązywać problemy pojawiające się w tej drodze. Osoby dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą, pomysłami i wypracowują wspólne rozwiązania problemów, bazując na swoich zasobach. Czy mastermind dla kobiet biznesu to odpowiednie miejsce? Przekonaj się sama!

Co mi dał mastermind?

Ja trafiłam do grupy mastermind kilka lat temu, w trakcie pandemii. Wcześniej od różnych osób słyszałam, że warto, że to niesamowicie pomaga i przyspiesza rozwój. Gdy w pandemii zrobiło się ciężko, a świat skomplikował się szybko, uznałam, że właśnie teraz warto mieć zaufane grono osób, z którymi można przegadać różne trudne wyzwania. Bardzo pomógł mi udział w moderowanym mastermindzie. Nie tylko przetrwałam czas zawieruchy pandemii i zmian, ale także skutecznie przeprowadziłam firmę przez ten czas, wdrażając transformację cyfrową.

Z lokalnej wrocławskiej firmy, która prowadziła szkolenia stacjonarne, płynnie przeszliśmy do świata szkoleń zdalnych i pracy zdalnej. Przygotowaliśmy pierwszy kurs online, zbudowałam zespół marketingowy i nauczyłam się zarządzać wieloma projektami równocześnie. Prowadzimy regularny marketing w mediach społecznościowych i bloga. Wprowadziliśmy kilkanaście zupełnie nowych szkoleń i stale się rozwijamy. Wszystko to było możliwe dzięki możliwości porozmawiania z innymi. Nie odbyłoby się to tak sprawnie gdybym nie poznała fantastycznych osób, które były wsparciem i inspiracją. Z mojej więc perspektywy mastermind dla kobiet okazał się strzałem w 10.

Samotność szefa

Przedsiębiorca, właścicielka firmy, freelancerka czy osoba na wyższym stanowisku w firmie często nie ma z kim porozmawiać o swoich problemach. Czuje się samotna, mimo że ma wiele osób wokół siebie. O tym poczuciu osamotnienia wie tylko ona. To czyni tą samotność jeszcze bardziej dotkliwą.

Nie może porozmawiać o swoich wątpliwościach, obawach, lękach, rozterkach z przełożonym, bo albo go nie ma, albo jeśli go ma, to nie ma częstokroć na to wewnętrznej zgody, odwagi czy nawet czasu w codziennej bieżączce. Nie porozmawia też ze swoimi pracownikami ani podwładnymi, bo nie może im zrzucać na głowę swoich trosk. Nie jest to dobre, ani nie pomoże w niczym. Od szefa wymaga się, aby wiedział, co robi, aby był liderem, aby był pewny siebie, a nie aby miał rozterki czy dylematy.

Takie działania zaburzają poczucie bezpieczeństwa pracowników. W dodatku takie działania nic nie dadzą, nie będą realną pomocą. Osoby podwładne nie mają odpowiedniej wiedzy o sytuacji, jaką ma szef, nie mają kontekstu, doświadczenia, więc ich rady nawet, gdy są szczere, nie będą pomocne. Taki przedsiębiorca nie porozmawia też z rodziną, przyjaciółmi, bo niewiele to daje. Bliskie osoby chcą pomóc, chcą wysłuchać, ale mają często całą wiedzę, doświadczenie czy kompetencje, aby pomóc. Ich role, relacje osobiste mieszają się i zakłócają takie rozmowy. I właśnie wtedy sprawdzi się mastermind dla kobiet!

Antidotum na samotność

Dzięki mastermindnowi masz unikalną możliwość otrzymania autentycznego i wartościowego feedbacku, który uchroni cię przed popełnieniem tych samych błędów, które ktoś już popełnił. Nie tracisz czasu na dochodzenie do wszystkiego samemu, unikasz błądzenia i kosztownych pomyłek. Rozmawiasz z osobami, które od ciebie nie zależą, więc możesz otwarcie powiedzieć, co myślisz, co czujesz i czego się obawiasz, bez obawy, że kogoś przytłoczysz lub wystraszysz.

Zrozumienie i świeżość spojrzenia

Ponadto, w grupie, nawet jeśli są z innych branż lub miejsc, dobrze cię rozumieją, bo niejednokrotnie miały podobne doświadczenia i były w analogicznej sytuacji. Ich rady i podpowiedzi będą bardzo wartościowe. Czasami przedstawią dany problem nieco inaczej, filtrując go przez swój punkt widzenia, perspektywę i kontekst. W krótkim czasie zyskujesz kilka perspektyw dotyczących tego samego problemu, co bardzo pomaga poszerzyć twoją perspektywę i zyskać szerszy ogląd sprawy z różnych stron. Zaczynasz kreatywnie myśleć.

Czasami to działa tak, że dostrzegasz tę prostą prawdę, że istnieją różne możliwości, że nic nie jest takie, jak się wydawało, co bardzo uwalnia od napięcia i otwiera umysł. Będąc tylko ze swoimi myślami, często nie dostrzegamy tego, czego nie jesteśmy świadomi, mamy wiele ukrytych założeń, których nigdy nie mieliśmy możliwości podważyć ani przemyśleć. Jesteśmy nimi nieświadomi, dopóki ktoś tego nie zauważy. Osoba, która jest szczera, cię rozumie, jest życzliwa i chce pomóc, może skonfrontować cię z tym, czego nie widzisz, i sprawić, że otworzą ci się oczy na ciekawe, nieoczekiwane możliwości.

Bezpieczna atmosfera

Jednocześnie, ponieważ pracujecie na podstawie wypracowanego kontraktu i ustalonych zasad, masz pewność, że to, o czym mówisz, nie zostanie wykorzystane poza grupą, ani przeciwko tobie. Możesz więc spokojnie mówić o sprawach w bezpiecznej i poufnej przestrzeni. Są rzeczy, które na pewnym poziomie nie mogą być omawiane nigdzie indziej. Jednocześnie możliwość opowiedzenia o tym innym i zobaczenia, że inni mają podobnie, nie krytykują, nie oceniają, nie chcą tego wykorzystać przeciwko tobie, jest niesamowicie wspierająca, uwalniająca i pokrzepiająca.

Wsparcie i motywacja do działania

Grupy mastermind to także doskonałe miejsce do znalezienia wsparcia i motywacji do działania od innych przedsiębiorców, którzy rozumieją wyzwania i trudności związane z prowadzeniem własnej działalności. Regularne spotkania pozwalają realizować większe złożone cele, które trzeba zaplanować i realizować krok po kroku. Spotykając się regularnie z tą samą grupą osób w nieodległych odstępach czasu możesz rozłożyć cel na kolejne kroki, etapy i trzymać się tego celu i skoncentrować na nim.

Inne osoby będą cię w tym wspierać, śledzić postęp i motywować. Pomogą Ci przetrwać czas zwątpienia, zniechęcenia, spadku motywacji. Dzięki feedbackowi od innych można lepiej zrozumieć własne mocne strony i obszary do poprawy. Zyskujesz nowe pomysły i rozwiązania. Dzięki współpracy łatwiej dochodzisz do celu.

Wymiana wiedzy i zasobów

Uczestnictwo w grupie mastermind dla kobiet pozwala na wymianę wiedzy, doświadczeń oraz inspiracji, kontaktów. Każdy członek grupy mastermind ma unikalne doświadczenia, wiedzę i umiejętności, które mogą się przyczynić do lepszej, efektywniejszej nauki. Poprzez dzielenie się informacjami na temat najlepszych praktyk, nowych technologii czy metod działania, członkowie mogą wspólnie rozwijać się i doskonalić swoje umiejętności.

Grupa mastermind stanowi doskonałe środowisko do nawiązywania nowych kontaktów zawodowych, poleceń, współprac oraz budowania trwałych relacji biznesowych. Poprzez regularne spotkania i współpracę, członkowie mogą wzajemnie polecać się, dzielić się zasobami oraz wspierać się w osiąganiu celów biznesowych. Znają się dobrze. Takie znajomości mogą procentować przez lata, nawet gdy grupa mastermind już się zakończyła. Zbudowali relację opartą o zaufanie i dzięki temu mogą łatwiej współpracować i polecać siebie innym i nie muszą szukać współpracy na otwartym rynku, ani przeprowadzać czasochłonnych, kosztownych ryzykownych rekrutacji.

Podsumowanie – mastermind dla kobiet biznesu

Korzyści dla przedsiębiorców i przedsiębiorczyń z udziału w mastermindach jest znacznie więcej. Powyższe wydają mi się najistotniejsze. Jeżeli zmagasz się z podobnymi wyzwaniami, warto poszukać swojej grupy mastermind dla kobiet i przekonać się samej co możesz zyskać.

Przeczytaj także

Jak dobrze wypaść przed kamerą?

Jak dobrze wypaść przed kamerą?

Jak poczuć się swobodnie i dobrze wypaść na spotkaniach online? – Magdalena Zamaro Magda Zamaro, czyli…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *