• 2024-01-26
  • 271
  • 7 minut czytania

Prowadzenie biznesu na własnych zasadach w oparciu o swoje mocne strony

Prowadzenie biznesu na własnych zasadach w oparciu o swoje mocne strony

Obserwuję niekorzystną tendencję, która niestety ciągle przebija się w szkołach, życiu prywatnym, wielkich korporacjach, a także w naszych kobiecych biznesach. Często skupiamy się na tym, co mamy w sobie do poprawy, ulepszenia. Tracimy przez to całkowicie z oczu swój obszar geniuszu. Jesteśmy za mało albo za bardzo przebojowe, za ciche lub za głośne, zbyt nieśmiałe lub zbyt bezczelne. Rzadko kiedy jesteśmy wystarczająco dobre. Tak po prostu. Prowadzenie biznesu bezlitośnie obnaża nasze niedoskonałości pokazując niekończącą się listę obszarów do poprawy. Jak może wyglądać prowadzenie biznesu na własnych zasadach?

Zosia Samosia prowadzi biznes

I tak z marzenia o niezależności, budowania biznesu na swoich zasadach, dania światu tego, co mamy w sobie najlepszego wpadamy w pułapkę poprawiania się i ulepszania. Znasz podejście, że skoro coś Ci wychodzi, powinnaś to zostawić i wziąć się za to, w czym jesteś kiepska i nad tym pracować? Co jeśli to błąd?

Własny biznes zbyt często uruchamia w nas „Zosię Samosię”. Dochodzimy nagle do wniosku, że musimy się znać na wszystkim od RODO i innych przepisów, poprzez marketing, budowanie strategii marki, aż po księgowość i budżetowanie. Na prowadzenie samego biznesu, który był początkiem wszystkiego, zaczyna nam brakować czasu, a przede wszystkim ochoty. Z dużym rozczarowaniem odkrywamy, że robiąc to, w czym jesteśmy słabe, co nie daje nam szczęścia, satysfakcji, spełnienia, możemy co najwyżej dość do przeciętności, zamiast dotykać nieba. Co gorsza działając w ten sposób porzucamy swój obszar geniuszu, podkopujemy swoją samoocenę, tracimy zapał i motywację.

Inne podejście do prowadzenia biznesu

Dlatego chciałabym Cię zachęcić do innego spojrzenia na prowadzenie firmy. Wyobraź sobie, że robisz tylko czynności sprawiające Ci frajdę, w których jesteś najlepsza, generujące najlepsze efekty. Brzmi zbyt wspaniale, by mogło być prawdziwie? Niekoniecznie!

Prowadzenie biznesu na własnych zasadach zaczyna wyglądać zupełnie inaczej, gdy przestaniesz walczyć z własnymi słabościami, a postawisz na lepsze wykorzystanie swoich mocnych stron. Znajomość i świadome używanie mocnych stron może być kluczowym elementem w prowadzeniu własnej firmy z sukcesem.

Prowadzenie biznesu na własnych zasadach w oparciu o swoje mocne strony – korzyści

Twoje działania są bardziej efektywne

Dzięki temu, że skupiasz się na swoich wewnętrznych talentach, lepiej wykorzystujesz swój czas. Zamiast zajmować się wszystkim, możesz skoncentrować się na obszarach, w których osiągasz najlepsze rezultaty. Wybierasz zatem działania, w których czujesz się pewniej. W ten sposób skracasz czas potrzebny na ich wykonanie i zapewniasz sobie bardziej satysfakcjonujące wyniki. Dzięki temu osiągasz swoje cele biznesowe szybciej i bardziej efektywnie.

Czujesz większą motywację i jesteś gotowa zaangażować się bardziej

Dzięki pracy zgodnej z Twoimi mocnymi stronami odczuwasz większą motywację, sprawiającą, że masz ochotę bardziej się angażować. Będąc w swojej strefie mocy, podejmujesz się działań zgodnych z Twoimi predyspozycjami. Dzięki temu czujesz większe zadowolenie i satysfakcję. Jesteś w swoim obszarze geniuszu i spełnienia. Osiągasz coraz wspanialsze rezultaty, co tym bardziej napędza Twoją motywację i zaangażowanie!

Rozwijasz swoje kompetencje

Zamiast poprawiać to, w czym jesteś kiepska, znacząco rozwijasz to, w czym już jesteś świetna. Rozpoczynając podróż od osoby wybitnej w danym obszarze, osiągniesz niezwykłe efekty i rezultaty, o jakich inni jedynie mogą marzyć. Dzięki temu, stajesz się ekspertem w swojej dziedzinie. Długoterminowo prowadzi to do doskonalenia Twoich umiejętności, co przekłada się na oferowanie wyjątkowych usług lub produktów, a to z kolei przyciąga nowych klientów.

Budowanie silnej i autentycznej marki osobistej

Dzięki konsekwentnemu wykorzystywaniu swoich mocnych stron masz szansę zbudować silną i unikalną markę osobistą. Nikt inny nie ma takiego zestawu mocnych stron jak Ty. Jesteś pod tym względem unikalna. Oznacza to, że bazując na swoich mocnych stronach nie musisz nikogo kopiować, ani udawać kogoś kim nie jesteś. Możesz być autentyczna. To właśnie przyciąga ludzi. Dodatkowo, stając się znaną w swojej branży z konkretnych umiejętności czy cech, przyciągasz uwagę nie tylko potencjalnych klientów, ale także partnerów biznesowych czy inwestorów. Zbudowanie reputacji w oparciu o silne strony może być kluczowe dla budowania lojalności i zaufania wobec Twojej osoby czy firmy.

Zwiększenie pewności siebie

Działając z wykorzystaniem swoich mocnych stron szybciej zauważysz pozytywne rezultaty. To z kolei przekłada się na wzrost pewności siebie. Dodatkowo, kiedy doświadczasz sukcesów w obszarach, w których czujesz się mocna, stajesz się jeszcze bardziej świadoma swoich umiejętności. Wzmocni to Twoją pewność siebie i umożliwi Ci podejmowanie bardziej odważnych decyzji oraz kreatywnych posunięć. Pomoże Ci również radzić sobie z wyzwaniami z większym spokojem i pewnością.

Budowanie zespołu opartego na mocnych stronach

Zapewne już wiesz, że nawet prowadząc jednoosobowy biznes możesz potrzebować wsparcia w różnych obszarach. Zlecanie prowadzenia księgowości jest obecnie dość oczywiste. Co Ty na to, by poszukać obszarów, którymi nie cierpisz się zajmować i w których w dodatku czujesz się naprawdę kiepska? Może gdzieś tam czeka na Ciebie przedsiębiorczyni, która właśnie w tych obszarach się specjalizuje? To dobry moment, by zbudować swój zespół oparty na mocnych stronach i zacząć osiągać rekordowe wyniki? Dzisiejszy świat daje niesamowite możliwości. Nie potrzebujesz zatrudniać całej rzeszy pracowników – wystarczy nawiązać współpracę z Wirtualną Asystentką, która ogarnie obszary, w których Ty nie czujesz się mocna. A może właśnie to Ty jesteś tą super ogarniaczką i to takiej WA jak Ty wiele GrillBoskich szuka?

Jak poznać swoje mocne strony?

No dobra, pewnie przekonałam Cię do tego, że warto prowadzić biznes na własnych zasadach w oparciu o swoje mocne strony. Co jednak, jeśli nie za bardzo wiesz w czym jesteś najlepsza? Może nie widzisz swojego obszaru geniuszu i czujesz, że raczej jesteś jak wszyscy – nie masz światu nic niesamowitego do zaoferowania. Jak poznać swoje mocne strony? To może być dobry moment na zrobienie sobie testu Gallupa, który jest znany także pod nazwą Strengts Finder 2.0.

Test Gallupa

Jest to narzędzie do identyfikacji i analizy mocnych stron osobistych. Opracowany przez Instytut Gallupa, skupia się na badaniu indywidualnych talentów i umiejętności, naturalnie obecnych u danej osoby.

Test skupia się na 34 talentach podzielonych na kategorie, które pomagają zrozumieć, w jakich obszarach dana osoba ma największy potencjał. Po ukończeniu testu, uczestnik otrzymuje raport z wynikami, ukazujący ich pięć najważniejszych mocnych stron. Jestem pewna, że wynik cię zaskoczy.

Podsumowanie

Gdy już opadną pierwsze emocje zachęcam Cię do oswojenia swoich talentów, utulenia ich i pokochania. Wtedy odkryjesz swoje supermoce, o których teraz nawet nie masz odwagi pomarzyć. Zrozumiesz siebie i swoje potrzeby. Zaczniesz robić to, w czym jesteś najlepsza i bez wyrzutów będziesz delegować to, co nie jest Twoje, co nie jest Twoim obszarem spełnienia. Zyskają na tym wszyscy – Ty, Twój biznes i Twoja rodzina. Mam nadzieję, że już wiesz jak powinno wyglądać prowadzenie biznesu na własnych zasadach w oparciu o swoje mocne strony. Teraz wszystko zależy od Ciebie. Odważysz się spróbować?

Przeczytaj także

Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Ewelina Salwuk-Marko, uznana specjalistka od public relations, dziennikarka i przedsiębiorczyni, wydała pierwszy i wartościowy  eBook „Zbuduj…
Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Wyobraź sobie taki obrazek: leżysz w wannie pełnej piany, na twarzy maseczka, w ręce zdrowy koktajl…
Biznesowy angielski – jak szybko i skutecznie go podciągnąć?

Biznesowy angielski – jak szybko i skutecznie go podciągnąć?

Może wydawać się, że w czasach sztucznej inteligencji znajomość angielskiego traci na znaczeniu — nieprawda! Wyobrażasz…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *