- 2024-08-16
- 239
- 7 minut czytania
Narzędzia do biznesu edukacyjnego
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z rosnącego znaczenia nowoczesnych programów online w procesie zdalnego nauczania. Wirtualna przestrzeń staje się coraz bardziej popularnym środowiskiem edukacyjnym, a narzędzia online oferują szeroki zakres możliwości, które mogą wspomagać zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Przygotowałam krótkie recenzje o pięciu programach, które znacząco wpływają na jakość przekazywania wiedzy i codziennie wspierają mnie w kluczowych aspektach nauczania. Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie lista, na której znajdują się używane przeze mnie narzędzia do biznesu edukacyjnego będzie przydatna również dla Ciebie!
NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W ZASIĘGU RĘKI
Przekazywanie wiedzy przeszło rewolucję. Dysponujemy obecnie niesamowitymi możliwościami, które sprawiają, że nauka staje się fascynująca i efektywna. Ilość dostępnych programów internetowych z zaskakującymi funkcjami, może na początku przerażać. Nie da się jednak ich zignorować, bo dzięki nowoczesnym technologiom, tworzenie materiałów dydaktycznych staje się szybsze i przyjemniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy możliwość przygotowywać wartościowe i niezapomniane spotkania. Nowe narzędzia uatrakcyjniają proces nauki, angażują słuchaczy i sprawiają, że czas spędzony przed ekranem jest satysfakcjonujący.
CANVA – nieograniczone możliwości przygotowywania materiałów edukacyjnych
Canva towarzyszy mi codziennie. Na początku przygotowywałam tylko grafiki, ale szybko zauważyłam, że z jej pomocą mogę nie tylko w łatwy i szybki sposób stworzyć prezentacje i karty pracy, ale również o wiele bardziej uatrakcyjnić je wizualnie niż w innych programach. Udaje mi się interesująco przekazywać wiedzę i pokazywać trudniejsze koncepcje w prosty sposób. Skojarzenia wzrokowe dla wielu osób mają duże znaczenie, dlatego cenię sobie ciekawie przygotowane materiały.
Canva oferuje kompleksową gamę zalet, umożliwiając szerokie wykorzystanie bogatej biblioteki szablonów i grafik do tworzenia różnorodnych materiałów edukacyjnych. Dzięki tej platformie można łatwo generować gry, tabele, schematy, checklisty, infografiki i plakaty, odpowiadające różnorodnym potrzebom tematycznym. Intuicyjne działanie wielu funkcji sprawia, że praca w Canvie staje się przyjemnością, a po dostosowaniu identyfikacji wizualnej wszystko prezentuje się spójnie i harmonijnie.
Stworzone materiały można modyfikować, dostosowując je do zmieniających się wymagań zajęć. Podoba mi się także funkcja udostępniania szablonów do pracy indywidualnej lub w grupie.
Clickmeeting – wygodne i efektywne spotkanie online
Spośród wielu dostępnych platform do spotkań online, moim wyborem jest ClickMeeting, ze względu na jego wygodne funkcje udostępniania i przechowywania materiałów, co bardzo pomaga w ich szybkim odnajdywaniu. Mogę łatwo przesyłać prezentacje, dokumenty, zdjęcia, a także wygodnie prezentować je na przemian w trakcie spotkań online. Podoba mi się funkcja udostępniania edycji jednemu z uczestników. Daje mu to możliwość przejęcia roli prezentera i zawsze wywołuje duże zainteresowanie, motywując do aktywnego uczestnictwa. Dodatkowo, możliwość przeprowadzenia ankiet pozwala na skuteczne podsumowanie zdobytej wiedzy.
W przypadku dużych grup, istnieje opcja podziału na mniejsze zespoły podczas zajęć warsztatowych. Co więcej, ClickMeeting umożliwia personalizację designu zgodnie z własną marką, co sprawia, że uczestnicy czują się jak w kameralnej przestrzeni edukacyjnej, a ja odnoszę wrażenie jakbym zapraszała do własnej szkoły. Po zakończeniu spotkania istnieje możliwość pobrania zgromadzonych informacji z tablicy. Wszystkie sesje edukacyjne, warsztaty i webinary mogą być nagrywane i udostępniane osobom nieobecnym.
Wordwall – urozmaicanie zajęć, wprowadzanie charakteru gry i zabawy
To wszechstronny program, który umożliwia wykorzystanie obszernej bazy gotowych gier, oraz tworzenie własnych, dostosowanych do istniejących szablonów. Zabawy z Wordwalla wykorzystuję regularnie podczas zajęć, inicjując dynamiczną rozgrzewkę słowną i zamykając quizami, które oceniają poziom przyswojonej wiedzy. Program ten służy także jako odskocznia od tradycyjnych metod nauczania, oferując chwilę relaksu i rozrywki dla uczestników. Tworzę zabawy w odgadywanie, odpowiadanie, wybieranie prawidłowej odpowiedzi itp.
Dzięki możliwości personalizacji kolorystyki i szablonów, każde ćwiczenie można dostosować do konkretnych potrzeb. Wordwall sprawdza się zarówno podczas indywidualnych, jak i grupowych zajęć, pozwalając na elastyczne dopasowanie poziomu trudności oraz tematyki gier. Jego interaktywność sprzyja zaangażowaniu uczestników, tworząc dynamiczne środowisko edukacyjne. Wszyscy lubią grać i rywalizować. Pomaga to w budowaniu kontekstów i skojarzeń oraz zdecydowanie wzmacnia motywację do nauki.
JimBord – wirtualna tablica i angażowanie odbiorcy
To interaktywna tablica, na której może angażować się każdy uczestnik spotkania. Mamy możliwość, aby nie tylko na niej pisać lub rysować, ale również przyczepiać karteczki z notatkami, zdjęcia czy nawet filmy. Zazwyczaj przygotowuję JimBord wcześniej, skupiając się na konkretnym temacie. W mojej bazie zapisałam przeróżne tematyczne tablice, z których korzystam wielokrotnie. Bardzo ułatwia mi to pracę i przyśpiesza przygotowania. Jedna tablica oferuje aż 20 stron.
To narzędzie idealne do współpracy i twórczej burzy mózgów. Wirtualna tablica jest areną, gdzie każdy może być bohaterem, podejmować decyzje i wklejać swoje pomysły. Kursanci mają szansę wykazać swoje zaangażowanie, biorąc czynny udział w procesie nauki. Jamboard i nowoczesne technologie umożliwiają kreatywną, ciekawą naukę opartą na współpracy. Dodatkowo tworzone w czasie rzeczywistym materiały zapisują się w chmurze, dzięki czemu nie trzeba się martwić o ich utracenie.
Na zakończenie uczniowie mogą dostać plik pdf stworzony z tego, co powstało na zajęciach.
Padlet – zbieranie i segregowanie materiałów, udostępnianie wiedzy
Padlet to program mający pełnić funkcję wirtualnej tablicy korkowej, do której można przyczepiać informacje. Służy do zbierania i segregowania materiałów. Za jego pomocą można tworzyć między innymi grupy tematyczne. Lubię to miejsce przede wszystkim dlatego, że mogę do niego odsyłać wszystkich zainteresowanych, zamiast pisać prywatne wiadomości. Często umieszczam tam materiały potrzebne na zajęcia lub uzupełniające i podsumowujące wiedzę. Każdy, kto zostanie zaproszony, może z niego czerpać, pobierać, komentować i wracać wielokrotnie.
Padlet sprawdza się również na zajęciach prowadzonych warsztatowo i w pracy nad wspólnymi projektami. Podczas burzy mózgów rozbudza kreatywność i zachęca do pokazywania swoich pomysłów na różne sposoby. Można do niego przyczepiać informacje w formie filmów, zdjęć, plików jak także bezpośrednich linków. Proces dodawania i przesuwania materiałów jest intuicyjny. Każdy Padlet można personalizować poprzez wybór kolorów, dostosowywanie układu, wyglądu całej tablicy i tła. Dzięki wizualnej oprawie łatwo orientuję się w swojej bazie Padletów, dotyczących różnych projektów.
PODSUMOWANIE – Narzędzia do biznesu edukacyjnego
Łatwo zauważyć niepodważalne zalety dostępnych programów, włączając w to platformy do wideokonferencji, systemy zarządzania uczestnictwem, interaktywne tablice do współpracy, oraz oprogramowanie do tworzenia prezentacji i materiałów edukacyjnych. Łatwość dostępu, możliwość współpracy w czasie rzeczywistym oraz szeroki zakres funkcji, zachęca do ich aktywnego wykorzystania w procesie nauczania. Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie lista, na której znajdują się wykorzystywane przeze mnie narzędzia do biznesu edukacyjnego będzie przydatna również dla Ciebie!