- 2024-05-13
- 620
- 12 minut czytania
Spełniła swoje marzenie – wywiad z Asią Krukowską – współautorką książki „Chcę WWWięcej”
Asia Krukowska w wywiadzie podkreśla, że zdrowie i elastyczność pracy były głównymi motywacjami do rozpoczęcia własnego biznesu. Jest współautorką książki „Chcę WWWięcej”. Asia chce inspirować innych do realizacji marzeń i przekształcenia pasji w źródło dochodu. Stawiając na obecność w mediach społecznościowych, podkreśla autentyczność i edukacyjny charakter swojego contentu. Z błędów na początku biznesowej drogi wyniosła naukę o konieczności precyzyjnego określenia grupy docelowej i znalezienia niszy.
GirlBosskie: Jakie były Twoje główne motywacje do rozpoczęcia własnego biznesu online?
Asia Krukowska: Stan zdrowia i elastyczność pracy. Bardzo ciężko było mi znaleźć pracę na etacie z uwagi na częste wizyty u lekarzy, pobyty w szpitalach czy operacje. Czasami miałam po 4-5 operacji w roku i jeździłam na kilkutygodniowe turnusy rehabilitacyjne.
Jestem osobą przewlekle chorą, co oznacza, że mój stan zdrowia często się zmienia. Są dni, kiedy mogę góry przenosić, a czasami są okresy, kiedy ciężko mi wstać z łóżka. Zaczęłam się zastanawiać czy nie jest to moment, abym otworzyła swoją firmę i pracowała dla siebie. Jestem w trakcie zakładania działalności i już teraz uważam, że jest to najlepsza decyzja dla mnie. Kiedy jestem kilka godzin w przychodni, biorę ze sobą laptopa i pracuję. Nie muszę prosić szefa o dzień wolnego, aby iść na badania. To wielka wygoda i komfort, przede wszystkim psychiczny.
Jakie wyzwania napotkałaś na początku swojej pracy?
Mam wrażenie, że wyzwaniem było otoczenie, które ciągle zadawało mi pytania: „Po co ci ta firma?!” albo wręcz mówiło, żebym się wzięła do „porządnej pracy”. Osoby, które wydawały mi się bardzo bliskie mówiły, że niczego nie osiągnę i zbankrutuję przez swoją firmę. Z czasem przestałam tłumaczyć swoje wybory, dodając kolejne argumenty.
Wielu ludzi nadal nie rozumie, dlaczego podjęłam decyzję o byciu przedsiębiorczynią. Żyją według przyjętych schematów i nie potrafią pojąć jak ktoś zaczyna żyć poza schematem.
Jakie narzędzia czy platformy online ułatwiły Ci zarządzanie i rozwijanie biznesu?
Do planowania projektów zdecydowanie Asana i Monday, kalendarz Google do umawiania spotkań i zarządzania czasem, WordPress i Elementor do tworzenia stron internetowych, MailerLite do newslettera, CapCut do edycji TikToków i reelsów, Canva do grafik, Zoom na spotkania z klientami i prowadzenie szkoleń.
Jesteś jedną z autorek książki „Chcę WWWięcej”. Jaką wartość znajdzie w niej czytelnik wg Ciebie?
Książka rozwieje wszystkie obawy jakie masz zastanawiając się czy założyć swój biznes online. Poza tym wskaże Ci drogę jak znaleźć swój pomysł i jak przekuć go w sposób na zarabianie. Jestem zdania, że to niesamowite uczucie, kiedy robisz to, co naprawdę kochasz. A właśnie książka „Chcę WWWięcej” pokaże Ci jak iść w tym kierunku.
O czym jest Twój rozdział? Co nauczy on czytelnika?
Napisałam jak stałam się młodą ekspertką bez dyplomu. Zdradzam w nim jak można zarabiać na swojej wiedzy nie mając formalnego wykształcenia. Jest to obawa, która hamuje wiele osób. „„Nie mogę mówić o chorobach jak nie jestem lekarzem.”” – Taka myśl pojawiła mi się w głowie kilka lat temu. Możesz. Tego właśnie ludzie szukali. Osoby, która mówi o chorobach swoimi słowami, bez medycznego żargonu, który rozumieją tylko pracownicy medyczni. W swoim rozdziale daję ludziom, którzy nie mają wykształcenia lub ich wykształcenie jest inne niż to, czym się zajmują, pewnego rodzaju furtkę do tworzenia pozycji eksperta w sieci. ”
Dlaczego zdecydowałaś się na udział w książce?
Od zawsze moim marzeniem było napisanie książki. W podstawówce wygrałam kilka konkursów literackich, w tym jedno z moich opowiadań zostało wydane i do dzisiaj jest w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. To właśnie pokazało mi, że chcę dzielić się swoją twórczością z innymi. Pisałam bardzo dużo wierszy, opowiadań, historii czy fanfiction. Szukałam pomysłu na swoją własną książkę. Myślałam o książce kucharskiej, romansie, fantasy czy książki dla nastolatków.
5 lat temu podjęłam decyzję, że chcę napisać i wydać książkę, w której opiszę moją historię. Historię radzenia sobie z chorobą, walki o sprawność i porady jak żyć z niepełnosprawnością. Nie wiedziałam jak, kiedy i w jakiej formie ją wydam, ale widziałam, że to zrobię.
Kiedy dołączyłam do Interaktywnej Paczki i pojawił się pomysł napisania rozdziału w książce wiedziałam, że to jest to. Zdecydowałam się na to bez wahania! Mogłam się sprawdzić w roli autorki, chciałam zobaczyć cały proces tworzenia książki od środka, nauczyć się jak sprzedawać książkę wsród swojej społeczności i poza nią.
Udział w książce dał mi siłę do podjęcia decyzji o wydaniu swojej własnej książki w 2024 roku. Dzięki „”Chcę WWWięcej”” zrozumiałam, że to jest ten czas. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam dołożyć swoją cegiełkę do tak cudownego projektu i zainspirować się do własnego rozwoju.
Które 3 inne rozdziały polecasz i dlaczego?
Bardzo utożsamiam się z rozdziałem napisanym przez Iwonę Dąbrowską o tym, że same jesteśmy swoimi największymi demonami. Iwona pięknie pokazała, jak poradzić sobie z tą obawą. Teresa Wojaczek świetnie opisała jak zwlekamy z rozpoczęciem swojego biznesu i zarabianiem na swojej wiedzy. Sama od 7 lat mówię o tym, że zakładam działalność i dopiero niedawno zdecydowałam się na ten krok. Rozdział Klaudii Michalskiej otworzył mi oczy. Moje obawy mają prawo się pojawić, ale nie powinny być moją barierą, która hamuje mi drogę do bycia ekspertką.
Czy w rozwoju swojego biznesu pomogły Ci jakieś osoby? Jeśli tak – kto konkretnie?
Takich osób jest naprawdę wiele, ale chciałabym tutaj wyróżnić 4 kobiety, od których codziennie uczę się i obserwuję jak prowadzą swoje biznesy. Nie byłoby mnie w tym miejscu, gdyby nie moja Mama, która prowadzi swoją firmę od 15 lat w branży turystycznej. Dzięki Mamie wiem jakie są zalety posiadania działalności, jak zdobywać i odsługiwać klientów. To właśnie dzięki Jej firmie nauczyłam się sprzedaży telefonicznej dla klientów B2B. Jestem Jej ogromnie wdzięczna.
Moją mentorką od 4 lat jest Małgo Kotlonek, która pokazuje mi jak budować biznes zgodnie ze swoimi wartościami w oparciu o naturalne talenty. To dzięki współpracy z Małgo zaczęłam wierzyć, że mogę osiągnąć naprawdę wiele.
Od kilku lat obserwuję Olę Gościniak – uczę się od Oli jak być autentyczną przedsiębiorczynią, jak budować swoje miejsce w sieci i dlaczego warto budować biznes online. Ebooki Oli pozwoliły mi na zdobycie umiejętności budowania stron internetowych, co przydało mi się, kiedy wyjechałam na Cypr na program Erasmus i potrzebowałam zdalnej pracy.
Moja kuzynka Klaudia, która jako pierwsza osoba w naszej rodzinie otworzyła swoją firmę i prowadzi szkołę tańca. Inspiruje mnie od wielu lat, szczególnie w kwestii upartości w dążeniu do spełniania swoich marzeń. Klaudia jest młodą mamą i czuję ogromny podziw, kiedy widzę jak godzi te rolę z prowadzeniem firmy, co mnie utwierdza w przekonaniu, że własna działalność daje ogromną wolność w spełnianiu się w wielu życiowych rolach.
Jak budujesz i utrzymujesz swoją obecność online, aby przyciągnąć klientów?
Stawiam na media społecznościowe – konkretnie Instagram i TikTok. Tworzę content, który jest edukacyjny, ale jednocześnie rozrywkowy. Uczę jak chorować z głową, ale w sposób, który ludzie zapamiętują, a nie tylko przewijają dalej. Moją strategią jest bycie autentyczną w sieci, tworzenie materiałów zgodnie ze swoimi wartościami. Czasem patrzę na obecne trendy, ale staram się je wykorzystywać na swój sposób, a nie kopiując je 1 do 1.
Czy istnieją błędy, które popełniłaś na początku, a z których wyniosłaś cenne nauki dla rozwoju swojego biznesu?
Określ swoją grupę docelową na samym początku. Jeśli wiesz do kogo mówisz, dostosuj komunikaty, tak, aby były one zgodne z wiekiem i zainteresowaniami Twoich odbiorców. Nie mów ogólnie, poszukaj swojej niszy. Nawet jeśli myślisz, że ta nisza jest mało obiecująca, może się okazać, że będzie to strzał w 10, bo tylko Ty zaryzykowałaś i jako pierwsza zostałaś w niej ekspertką, co daje Ci ogromną przewagę.
Jakie rady udzieliłabyś osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z biznesem online?
Znajdź społeczność, w której będą takie osoby jak Ty, które mają najprawdopodobniej takie same wyzwania jak Ty, które tak jak Ty potrzebują wsparcia i wiedzy innych osób. Ucz się od mentora, nie bój się popełniać błędów i ryzykować, otwórz się na nowe możliwości i mierz wysoko! Dasz radę!
Co daje biznes online z Twojej perspektywy?
Ogromną wolność, która pozwala na łączenie wielu ról w życiu. Poza pełnoetatową pacjentką szpitali, jestem studentką marketingu i sprzedaży, mamą 3 letniego kundelka o imieniu Boss. Biznes online daje mi możliwość spełniania się w wielu dziedzinach. Uwielbiam podróżować i kiedy tylko mogę wsiadam w samolot, żeby zwiedzać kolejne piękne kraje. Zabieram laptopa i mogę wysyłać oferty do klientów czy pisać ebooki pijąc kawę przy Koloseum. To piękne uczucie, mieć wolność i przestrzeń do spełniania kolejnych marzeń.
Inspirująca myśl dla czytelników
„Marzenie jest życzeniem wypowiedzianym przez serce.”
Kopciuszek
Rozmówczyni wywiadu: Asia Krukowska
Założycielka marki Aktywatorka Marzeń, ekspertka w oswajaniu niepełnosprawności, pełnoetatowa pacjentka szpitali, vlogerka i podróżniczka. Ma 24 lata, a w swoim życiu miała już 27 operacji i trzy radioterapie. Współautorka książki „Chcę WWWięcej” Oli Gościniak i Interaktywnej Paczki.
Dzięki swoim doświadczeniom założyła autorski projekt #chorujęzgłową , w którym od 2019 roku dzieli się swoją wiedzą z zakresu przygotowań do operacji czy akceptacji ciała po zabiegach. W projekcie pokazuje również życie osoby z niepełnosprawnością w Polsce bez cenzury i bez tematów tabu. Jej misją jest budowanie pozycji ekspertki w oswajaniu niepełnosprawności oraz inspirowanie i wspieranie osób z niepełnosprawnościami w realizacji swoich marzeń. Dąży do tego, aby pokazać, że niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą, ale może być motorem do osiągania wyższych celów.
Jej celem jest tworzenie przestrzeni, w której każdy może odkryć swoją siłę, znaleźć inspirację i odważyć na to, by marzyć bez względu na swoje ograniczenia. W swoich mediach społecznościowych zachęca innych do podróżowania z różnego typu ograniczeniami i spełniania swoich marzeń pomimo choroby. Pokazuje, jak żyć pełnią życia, będąc niezależną w chorobie!
1 Komentarze
Dziękuję bardzo za możliwość udzielenia wywiadu! To była ogromna przyjemność! 😉