• 2024-07-09
  • 193
  • 5 minut czytania

Zacznij rozumieć emocje i zbuduj dobrą relację z dzieckiem – recenzja

Zacznij rozumieć emocje i zbuduj dobrą relację z dzieckiem – recenzja

Paczka dla WOŚP to akcja, w ramach której za przekazanie wpłaty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było dostać dostęp do pakietu materiałów zebranych charytatywnie od Paczkowiczek. Częścią tego zestawu był ebook Elizy Rotockiej-Kamińskiej – “Zacznij rozumieć emocje i zbuduj dobrą relację z dzieckiem”.

Kim jest Eliza Rotocka-Kamińska?

Autorka tej publikacji jest trenerką mentalną, która wspiera swoich klientów w pracy nad przekonaniami i emocjami, pomagając im w zwiększaniu swojej świadomości. W ebooku dzieli się swoją wiedzą ze studiów, kursów i licznych przeczytanych książek oraz doświadczeniami ze swojego życia. Jest również matką i żoną z ponad 20-letnim stażem. Swoją siłę czerpie również z własnych przeżyć, które pozwoliły jej na porzucenie destrukcyjnych przekonań z dzieciństwa i zbudowanie własnego zestawu wartości oraz odpornego na wyzwania życiowe mindsetu.

Co jest w ebooku?

Omawiany ebook jest wstępem do pracy nad emocjami. Dzięki jego lekturze można dowiedzieć się podstawowych wiadomości o emocjach aby zacząć je rozumieć. Kilka prostych, ale niełatwych, ćwiczeń wprowadza na ścieżkę uważności na emocje, a analiza najbardziej powszechnych i stereotypowych komentarzy kierowanych do dzieci z merytorycznym omówieniem pozwala budować dobrą relację z dzieckiem.

Emocje

Pierwsza część zawiera wprowadzenie do rozpoznawania emocji. W naukowy sposób, ale czytelnym i jasnym językiem, opisanych zostało pięć podstawowych emocji, które odczuwamy najczęściej lub najsilniej: radość, złość, smutek, wstręt i strach. Autorka w subtelny sposób podaje przykłady sytuacji i odczuć, o których mogą nas informować dane emocje. Na przykład strach jest emocją, która troszczy się o nas i pozwala unikać sytuacji, które są dla nas niebezpieczne.

Relacje

Kolejna część odpowiada na pytanie dlaczego tworzymy dysfunkcyjne relacje. Omawia również jak emocje wpływają na to, jak tworzymy relacje z dziećmi oraz jak one będą je tworzyć w przyszłości. Autorka podaje trzy przykładowe sytuacje rodzinne, w których emocje są zarządzane lub nie. Rodzice mają bardzo odpowiedzialną rolę, która wymaga od nich, aby potrafili zarządzać swoimi emocjami zamiast uciekać się do ich tłumienia lub niewspierającej ich ekspresji. Dzieci uczą się jeszcze poznawać świat, dlatego nie można od nich wymagać opanowanych reakcji, ale dorośli mają prawo do każdej emocji, ale nie do każdej reakcji.

Emocje odgrywają kluczową rolę w rozwoju i budowaniu relacji rodzica z dzieckiem. Ich rozumienie i prawidłowe nimi zarządzanie prowadzi do zbudowania silnych, wspierających i długotrwałych relacji. Pomaga zbudować wspierające i bezpieczne środowisko, gdzie każdy czuje się akceptowany, może swobodnie wyrażać swoje potrzeby i doświadczać nowych uczuć.

Eliza Rotocka-Kamińska, fragment

Praktyka

Trzeci rozdział skupia się na ćwiczeniach praktycznych. Pomaga skutecznie pracować ze sobą jako rodzicem i dorosłym, aby zmienić swoje postrzeganie i odczuwanie emocji i przez to zwiększyć swoją uważność na nie. Przedstawione zostały tylko trzy ćwiczenia, ale skrupulatnie dobrane i pomocne w dokładnie tych sytuacjach, do których są przeznaczone. Oprócz nich jest również garść innych wskazówek, jak dbać o rozładowywanie emocji i naukowe uzasadnienia dla proponowanych działań.

Stereotypy

Ostatnia część skupia się na stereotypowym podejściu do dzieci i jego destrukcyjnym wpływie na relacje i emocje dzieci. Poznając swoje własne przekonania, partnera lub partnerki i ustalając rodzinne wartości możemy wspierać dziecko w rozwoju i wyrażaniu swoich uczuć. Znając swoje emocje i odpowiednio nimi zarządzając jesteśmy wsparciem dla dzieci i budujemy długotrwałe relacje z nimi. Autorka omawia między innymi powiedzonka takie jak “złość piękności szkodzi” czy “chłopcy nie płaczą”, wskazując na ich elementy destruktywne i możliwe konsekwencje dla zachowań dzieci w przyszłości. Zwraca uwagę na to, żeby unikać ich stosowania, a zamiast nich okazać wsparcie i szczerą troskę o potrzeby i emocje dziecka.

Polecany dla początkujacych

Ebook Elizy jest krótki, ma około 40 stron. Nie jest to jednak zarzut, ponieważ w krótkim czasie można zapoznać się z podstawami wiedzy o emocjach i trzema sposobami na zarządzanie nimi przy budowaniu relacji z dzieckiem. Wartościowe jest również omówienie tak często rzucanych bez namysłu stereotypowych fraz, ze wskazaniem do czego prowadzi ich stosowanie.

Podsumowanie – Zacznij rozumieć emocje

Szczerze polecam lekturę tego ebooka osobom, którym zależy na harmonii w rodzinie oraz wzajemnym wsparciu w niej. Publikację czyta się szybko, język jest klarowny i zdecydowany. Ebook jest dostosowany do czytania w formacie mobilnym, a jego zaletą jest czytelny i ładny układ treści oraz nieprzytłaczająca ilość ozdobników. Jest idealny na początek drogi, aby zacząć rozumieć emocje i budować dobrą relację z dzieckiem.

Ebook znajdziesz tutaj.

Przeczytaj także

Odnawiaj i maluj meble z sieciówek – recenzja e-booka autorstwa Blanki Bobryk

Odnawiaj i maluj meble z sieciówek – recenzja e-booka autorstwa Blanki Bobryk

Blanka Bobryk, znana z prowadzenia pracowni Blankownia, wydała e-book „Odnawiaj i maluj meble z sieciówek”, który…
Recenzja e-booka „ABC Self-Publishingu” autorstwa Kachny Kraśnianki

Recenzja e-booka „ABC Self-Publishingu” autorstwa Kachny Kraśnianki

Marzenie o wydaniu własnej książki to pragnienie, które towarzyszy wielu osobom piszącym do szuflady, dzielącym się…
Bajkoterapia w Zaczarowanym Lesie autorstwa Renaty Rybackiej – recenzja

Bajkoterapia w Zaczarowanym Lesie autorstwa Renaty Rybackiej – recenzja

„Bajkoterapia w Zaczarowanym Lesie” to wyjątkowa książka Renaty Rybackiej, która wykorzystuje terapeutyczną moc bajek do wspierania…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *