• 2024-08-01
  • 191
  • 10 minut czytania

8 słów osłabiających sprawczość i moc działania

8 słów osłabiających sprawczość i moc działania

W dzisiejszym pędzie życia zapominamy jak ważne są słowa. Te które wypowiadamy do innych, ale przede wszystkim te które mówimy do Siebie. Przypomnij sobie kiedy ostatnio mówiłaś, że “Nie masz czasu”? Nagle okazuje się, że Twoja lista “to do” nie ma końca, brzmi znajomo?. To jakich słów używamy ma wielkie znaczenie w naszej efektywności osobistej. Poznaj dzisiaj 8 słów osłabiających sprawczość i moc działania.

Dlaczego konkretne słowa osłabiają Twoją sprawczość i moc działania?

Będąc świadomą kobietą zapewne wiesz, że to jakich słów i stwierdzeń używasz ma wielkie znaczenie w Twoim życiu, zarówno w obszarze prywatnym jak i zawodowym. Wszelkie stwierdzenia, które wypowiadasz są odzwierciedleniem Twoich myśli, przekonań wewnętrznych, świadomości swoich wartości życiowych. W zależności od tego jakich słów używasz Twoja samoświadomość i pewność siebie może być wzmacniania lub osłabiona. Istnieją bowiem słowa pozytywne i słowa negatywne. I niestety większość kobiet skupia się na tych drugich.

8 słów osłabiających sprawczość i moc działania

MUSZĘ – słowo, które przez Polki jest używane nagminnie. Jest to określenie, które automatycznie odbiera moc działania, a wręcz zniewala. Dodatkowo daje poczucie obciążenia psychicznego, przez co każde zadanie, które “musisz” wykonać wykonujesz z niechęcią i pesymizmem. Nie mówiąc o tym, że tracisz cenny czas podczas prokrastynacji.

POWINNAM – słowo, przez które masz poczucie obowiązku i jednocześnie winy. Określenie “powinnam” jest nacechowane motywacją zewnętrzną, a nie wewnętrzną. Oznacza to, że “powinnaś” wykonać zadanie, bo “ktoś” tego oczekuje, a nie że Ty masz taką wolę wykonania określonych czynów. Używając tego słowa być może mam negatywne przekonanie związane z oceną innych na swój temat bądź tego, że nie spełniasz czyichś oczekiwań. Mówiąc do siebie, że coś “powinnaś” zrobić w głębi duszy wiesz, że danej czynności nie chcesz wykonać i czujesz się zmuszona, przez co Twoja efektywność diametralnie spada.

CHCIAŁABYM – słowo z pozoru pozytywne jednak zatrzymujące Twoją moc sprawczości w fazie planów i przyszłości. Używając tego określenia w odniesieniu do wykonywanych zadań – oznacza, że masz pewne zamiary jednak nie jesteś na tyle zmotywowana by zacząć działać. Zastanów się czy nie używasz tego stwierdzenia przy mówieniu o swoich marzeniach w sferze biznesowej czy prywatnej. Czy mimo tego określenia spełniasz swoje marzenia i planujesz je krok po kroku?

NIE POTRAFIĘ – stwierdzenie automatycznie odbierające Twoją moc działania i jakąkolwiek motywację oraz stawiające Cię w pozycji ofiary. Mówiąc do Siebie, że czegoś nie potrafisz budujesz w sobie poczucie bezradności, a Twoja proaktywność spada. Określenia “nie potrafię” możesz używać również jeśli jesteś osobą mało asertywną. która nie chce zadań jednak nie wie jak odmówić. Jest to wówczas określenie usprawiedliwiające się.

NIE MOGĘ – stwierdzenie odbierające Ci poczucie doświadczania życia. Określenie jest często używane przez osoby o osobowości perfekcjonistycznej. Jeśli jesteś taką osobą, która dopieszcza swoje projekty np. sama, nie delegując swoich zadań innym prawdopodobnie często używasz tego stwierdzenia. “Nie mogę” jest również odzwierciedleniem tego jak doświadczenia życiowe wpłynęły na Twoje myśli o swojej sprawczości i proaktywności.

TRZEBA – słowo podobnie jak określenie “powinnam” ma nastroić Cię na działanie w poczuciu winy i wykonywania zadań motywowanych przez strach i negatywne odczucia. Określenie osłabia Twoją energię i chęci do działania, przez co zadania wykonywane z pozycji “trzeba wykonać” są w etapie końcowym niedopracowane, chaotyczne i z reguły nie zaplanowane w czasie.

SPRÓBOWAŁABYM – słowo, podobnie jak “chciałabym” zatrzymuje Cię w fazie planów i marzeń. Dodatkowo pokazuje, że w Twoich przekonaniach wewnętrznych masz mało pewności siebie, jednak za mało motywacji do działania. Określenie to wstrzymuje Twój potencjał i rozwój osobisty oraz spełnianie swoich celów życiowych i biznesowych, które zakładasz w zgodzie ze sobą.

UDAŁO SIĘ – ostatnie stwierdzenie niesprzyjające Twojej pewności siebie. Zazwyczaj używane przez kobiety po odniesieniu jakiegoś sukcesu – mniejszego czy większego. Mówiąc do siebie “udało mi się” odbierasz sobie poczucie pewności siebie, niezależności i sprawczości. Jest to określenie umniejszające Twoim czynom, poświęconemu czasu na swój rozwój i pracę oraz na to z jakiej strefy komfortu wychodzisz. Dodatkowo mówiąc do siebie “ udało mi się” tak na prawdę nie doceniasz siebie w pełni, tak jakbyś była niegodziwa sukcesu, który osiągnęłaś.

Co zrobić, by wyjść z niesprzyjających schematów myślowych i przestać osłabiać swoją sprawczość a skupić się na realizacji celów?

Czytając powyższe słowa przy ilu określeniach zatrzymałaś się na dłużej uzmysławiając sobie, że ten temat Cię dotyczy i dane słowo używasz niebezpiecznie często? Ten problem dotyczy nie tylko Ciebie. Każda z kobiet ma swoje negatywne słowa, które obciążają psychicznie. Natomiast jak można temu zaradzić? Czy jest w ogóle sposób na to, byś mogła skupić się na realizacji celów z lekkością i uśmiechem na twarzy? Jest na to kilka sposobów:

Bądź dla siebie bardziej troskliwa

Przy każdej myśli automatycznej i wypowiadanym negatywnym słowie nie biczuj się tylko zaakceptuj sytuację. Samowspółczucie i dbanie o swoje emocje podczas zmiany schematów myślowych jest pierwszym i podstawowym krokiem do pozytywnej zmiany.

Praktykuj uważność i bycie w TU i TERAZ

Zwracaj świadomie uwagę na to jakie słowa wypowiadasz: do siebie i do innych. Zwracaj uwagę na to jakie emocje Ci towarzyszą przy wypowiadanych słowach oraz jakiej mowy niewerbalnej używasz. Praktyka uważności jest drugim ważnym krokiem podczas zmiany schematów myślowych. Pamiętaj, że to co wypowiadasz do innych buduje u nich pewne wyobrażenie światopoglądowe – dlatego tak ważne jest dobieranie słów w uważności i świadomości.

Akceptuj swoje myśli i słowa

Akceptacja swoich myśli i słów, które nami kierują jest trudną umiejętnością. Tym bardziej w dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie mamy do czynienia z przebodźcowaniem i natłokiem myśli. Jednak gdy zaakceptujesz swoje myśli i słowa takimi jakimi są – dajesz sobie prawo do działania mimo wszystko. Nie kierujesz się swoimi wewnętrznymi przekonaniami i schematami myślowymi w Twojej głowie tylko działasz. Być może to nieoczywiste, ale taka akceptacja na wszystko na co nie masz wpływu jest świetnym narzędziem do zarządzania sobą w czasie.

Sprawdź czy afirmacje są dla Ciebie

Ćwiczeniem wspomagającym proces zmiany Twoich schematów myślowych jest praktykowanie afirmacji. Afirmacje to sentencje, które mają na celu wpłynąć na Twoje postrzeganie rzeczywistości w sposób pozytywny, jednak nie mają na celu przekonywać Cię do tego, że Twoja rzeczywistość jest idealna. Praktykowanie afirmacji pozwala Ci wzmocnić Twoją pewność siebie, poczucie sprawczości, odwagę w działaniu oraz dodaje Ci motywację do działania.

Zmień słowa negatywne na słowa pozytywne

Ostatni ze sposobów zmiany schematów myślowych to zmiana słów z negatywnych na pozytywne. Z doświadczenia z pracy z klientkami wiem, że w większości przypadków jest to jeden z najtrudniejszych kroków, bowiem to jak myślimy jest w nas ukształtowane od lat dziecięcych. Ważnym jest, by dać sobie czas na wyćwiczenie nowych, pozytywnych schematów myślowych.

Jak zamienić słowa negatywne na takie, które wesprą Cię w działaniu i realizacji celów?

MUSZĘ zamień na MOGĘ – np. zamiast powiedzieć „MUSZĘ posprzątać mieszkanie dzisiaj”, powiedz „MOGĘ posprzątać mieszkanie dzisiaj” – zakładam bowiem, że nie jesteś jedyną osobą w mieszkaniu, która zajmuje się porządkowaniem przestrzeni.

MUSZĘ zamień na POTRZEBUJĘ – np. zamiast powiedzieć „MUSZĘ iść kupić coś na obiad”, powiedz „POTRZEBUJĘ iść kupić coś na obiad” – bowiem kupienie czegoś do jedzenia jest czynnością w wyniku, której zaspokoisz swoją życiową potrzebę czyli jedzenie.

POWINNAM zamień na WYBIERAM– np. zamiast powiedzieć „POWINNAM przeczytać książkę”, powiedz „WYBIERAM czytanie książki” – bowiem zakładam, że czytanie książki jest: 1. Dla Ciebie przyjemnością lub 2. Jeśli ktoś oczekuje od Ciebie przeczytania książki, to wybierasz właśnie tę czynność, by mieć to jak najszybciej z głowy.

CHCIAŁABYM zamień na CHCĘ – np. zamiast powiedzieć „CHCIAŁABYM wyjechać za granicę” powiedz „CHCĘ wyjechać za granicę” – stosowanie czasu teraźniejszego daje Ci poczucie sprawczości a Twój mózg automatycznie jest nastawiony na działanie.

NIE POTRAFIĘ zamień na POTRAFIĘ – np. zamiast powiedzieć „NIE POTRAFIĘ rysować” powiedz „POTRAFIĘ rysować” – większość z nas zazwyczaj automatycznie mówi, że czegoś nie potrafi, nie próbując danej czynności. Zatem najpierw spróbuj a potem określ czy faktycznie czegoś nie potrafisz, czy to tylko Twoje złudne przekonanie.

NIE MOGĘ zamień na MOGĘ – np. zamiast powiedzieć „NIE MOGĘ tańczyć” powiedz :”MOGĘ tańczyć”. Określenie „nie mogę” jest jednak specyficzne. Gdy czegoś faktycznie nie możesz zrobić, wykonać ponieważ sytuacja np. losowa Cię do tego zmusiła – nie okłamuj swojego umysłu. Zastosowanie zamiany na słowo pozytywne jest w przypadku gdy po prostu boisz się porażki bądź jesteś mało asertywna.

TRZEBA zamień na MOŻNA – np. zamiast powiedzieć „TRZEBA posprzątać” powiedz „MOŻNA posprzątać” – bowiem nie jest powiedziane kiedy i czy jest faktycznie konieczne sprzątanie. Być może dla perfekcjonistki najmniejszy kurz będzie sytuacją, w której sprzątanie jest już konieczne. A być może dla innych będzie to sytuacja jeszcze akceptowalna. Stosowanie tych określeń jest do oceny subiektywnej każdej z nas.

SPRÓBOWAŁABYM zamień na ROBIĘ TO/PRÓBUJĘ – np. zamiast powiedzieć „SPRÓBOWAŁABYM skoku ze spadochronem” powiedz „ROBIĘ TO! Skaczę ze spadochronem” – automatycznie widać inną energię i motywację do działania, prawda?

UDAŁO SIĘ zamień na ZROBIŁAM TO – np. zamiast powiedzieć „UDAŁO MI SIĘ zdobyć awans w pracy” powiedz „TAK, ZROBIŁAM TO! Zdobyłam awans w pracy!”

Podsumowanie

Jak widzisz słowa mają moc, dlatego po przeczytaniu tego artykułu mam nadzieję, że zaczniesz trening uważności. Stosuj się do powyższych kroków a zapewniam Cię, że zobaczysz w niedługim czasie efekty: podniesioną energię i motywację do działania, efektywność osobistą i realizację celów w zgodzie ze sobą a nie z potrzebami innych.

Przeczytaj także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *