- 2024-03-19
- 433
- 8 minut czytania
Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na pracę z coachem?
Dlaczego coraz więcej z nas decyduje się na pracę z coachem?Wzrost popularności coachingu. Co skłania kobiety do skorzystania z usług coacha?
Coaching jest procesem rozwojowym, wsparciem w zmianie, narzędziem przyspieszającym realizację celu. Coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę pracy i korzysta z szerokiego wachlarza dobrodziejstw, jakie może przynieść praca z coachem. W ramach założonej przez siebie firmy coachingowej pracuję z kobietami, które chcą ułożyć sobie swoje życie zawodowe po swojemu, w zgodzie ze sobą, na swoich warunkach. Zebrałam dziś pięć kluczowych elementów, z jakich składają się procesy coachingowe, które prowadzę i na podstawie opinii moich klientek, przedstawię korzyści wynikające z pracy nad każdym z tych obszarów.
Kobieta, która decyduje się na rozpoczęcie pracy ze mną wie, że czeka ją ważna zmiana w życiu zawodowym i jest gotowa na wysiłek związany z przeprowadzeniem jej tak, by uwzględniała jej obecne potrzeby. Niektóre z moich klientek miały pomysł na to, co chcą robić, inne wiedziały tylko czego nie chcą robić, a jeszcze inne nie wiedziały nawet tego ale czuły, że nadszedł czas, żeby zająć się swoim życiem zawodowym, bo to, czego do tej pory doświadczyły nie przynosiło im satysfakcji. A później, dzięki wspólnej pracy, krok po kroku, dochodziły do ważnych wniosków, cennych przemyśleń i sukcesów na drodze do swojego zawodowego celu.
„Dzięki coachingowi z Izą uporządkowałam swoje myśli i plany, ustaliłam priorytety.”. Motywacja do zmiany.
W trakcie każdego procesu coachingowego pracujemy nad elementami wpływającymi na motywację. Szukamy odpowiedzi na pytania związane z powodem obecnej decyzji.
- Czemu dobre życie zawodowe jest teraz dla Ciebie tak ważne?
- Co przyniesie Ci realizacja tego celu?
- Co zmieni się, jak już będziesz mogła powiedzieć “mam dobrą pracę”?
- Co wówczas stanie się możliwe?
- Jaką kobietą/pracownicą/mamą/żoną/partnerką wówczas będziesz?
Rzetelna praca w tym zakresie nie zakończy się na odpowiedziach “bo muszę”, “bo tak trzeba”, “bo tego oczekuje otoczenie”, “to chyba oczywiste?!”. Uczciwe przyjrzenie się tym zagadnieniom pozwoli nam dotrzeć do trochę głębszych, bliższych naszemu sercu odpowiedzi. Znalezienie prawdziwej, wewnętrznej motywacji naszych działań zwiększa szanse na to, że cierpliwie i wytrwale podążymy do celu naszej podróży. Wiedząc, dlaczego jest to ważne dla nas, a nie dla otoczenia, łatwiej będzie nam znaleźć siły, ochotę i odwagę do podążania obraną przez nas drogą do dobrego życia zawodowego.
„Nakreśliłam swój cel zawodowy. O wiele łatwiej jest dążyć do czegoś, jeśli wiemy co to jest!”. Zdefiniowanie celu.
Określenie celu, zdefiniowanie miejsca pracy, które najlepiej zaspokoi nasze obecne potrzeby to niezwykle istotna część procesu coachingowego. Trudno jest skutecznie posuwać się do przodu, jeśli nie wiemy, gdzie tak naprawdę zmierzamy. Niektóre moje klientki obierają za cel całkowicie odmienne od obecnego miejsca pracy. Na przykład chcą porzucić pracę analityczki na etacie i założyć firmę realizującą projekty związane z ochroną środowiska. Inne chcą pozostać w pobliżu swojej obecnej zawodowej roli, na przykład księgowej i analizują, jakie rozwiązania dostępne dla księgowej są dla nich najlepsze.
Nieważne czy Wasz cel jest związany ze zmianą branży, firmy, zespołu, projektu, formy działalności czy może ma całkowicie zmienić losy Waszego życia zawodowego. Ważne jest to, że ma być precyzyjnie określony, dobrze i jasno zdefiniowany i osadzony w czasie. Czasami zdarza się też tak, że proces coachingowy przeprowadza tylko przez część drogi potrzebnej do zrealizowania takiego dążenia. Na przykład ma pomóc w znalezieniu pomysłu na siebie lub wesprzeć w realizacji pomysłu, który już masz. Wszystko zależy od Twojej sytuacji, potrzeb i tego, w czym najbardziej potrzebujesz wsparcia i wzmocnienia.
„Znalazłam spokój, większą wiarę w swoją wartość i możliwości.”. Zidentyfikowanie zasobów.
Fragmenty procesów coachingowych związane z pracą na zasobach są jednymi z moich ulubionych. Zwykle jest tu dużo wzruszenia, westchnień i czuć więcej przestrzeni pozwalającej wziąć głęboki, spokojny oddech. Na co dzień mamy tendencję do tego, żeby skupiać się na tym, co jest do zrobienia, co trzeba poprawić, co wzmocnić, co następnym razem zrobić lepiej, gdzie się bardziej postarać. A lubi nam umykać to, co zrobiłyśmy, co osiągnęłyśmy, za co możemy się poklepać po ramieniu i docenić.
Zwykle jesteśmy tak zabiegane, zajęte, a czasem sfrustrowane i zmęczone, że zapominamy o tym, żeby na moment się zatrzymać i zauważyć, jak wiele robimy, ile rzeczy ogarniamy, jak dużo wysiłku wkładamy w różne działania każdego dnia. Świat nam tego nie ułatwia. Ma być szybko, efektywnie, perfekcyjnie, idealnie, lepiej, bardziej mocniej… W trakcie sesji kobiety zaczynają zauważać, że do tej pory odnosiły sukcesy, z których mogą być dumne, że lista rzeczy, w których są dobre, jest dłuższa niż myślały, że na pytanie “dlaczego uda mi się zdobyć tę pracę?” znajdują długą i rozbudowaną odpowiedź. Takie wzmocnienie i skupienie na zasobach dodaje siły i wzmacnia wiarę w realizację celu.
„Zyskałam dystans, zdjęłam z samej siebie presję.”. Praca z hamującymi przekonaniami.
Dopóki nie uświadomimy sobie hamujących nas przekonań one wciąż będą nam przeszkadzać w osiąganiu celów, tyle że z ukrycia. Zauważenie, że to co do tej pory wydawało nam się oczywistością, to tylko jeden z punktów widzenia daje nam możliwość wyboru, zastanowienia się nad tym, co chce od dziś na dany temat sądzić. Zauważenie, że u podstaw naszych decyzji i działań leży przekonanie, które kiedyś było przydatne, ale teraz nas ogranicza/hamuje/przeszkadza pozwala nam zyskać cenną świadomość. A przy następnej decyzji do podjęcia lub kroku do zrobienia być może przyjdzie nam do głowy pomysł, żeby to przekonanie podważyć i zostawić, bo ono już od jakiegoś czasu nie jest nasze.
Proces coachingowy poprzez zwracanie uwagi na różne punkty widzenia, oglądanie danego tematu z różnych perspektyw czy zagłębianie się w motywy danej decyzji czy działania pozwala dostrzec, że to, co wydawało się oczywistością, ma swoje źródła w naszych przekonaniach. Henry Ford twierdził, że “jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz, również masz rację.”. Jednym z zadań procesu coachingowego jest upewnienie się, że jesteś w tej pierwszej grupie.
„Opracowałyśmy wspólnie kroki, jakie są przede mną. Ich realizacja sprawiała mi więcej frajdy niż myślałam, a plan działania był świetnym dowodem na to, że moje wysiłki przynoszą efekt – bezcenne doświadczenie, wręcz dodające skrzydeł!”. Plan działania.
Zbudowanie planu działania z kobietą, która:
- wie, dlaczego i po co chce mieć dobrą pracę,
- ma zdefiniowany cel, do którego zmierza,
- jest wzmocniona zwróceniem uwagi na swoje zasoby
- i wie na co warto być uważną to sama przyjemność i niezwykle energetyzujący moment procesu coachingowego.
Zdefiniowanie listy działań, jakie należy podjąć, uszeregowanie ich i rozmieszczenie w czasie, daje nam poczucie stabilności, jasności tego, co przed nami, jest świetnym narzędziem do mierzenia postępów i zauważania, że poruszamy się na naszej drodze do przodu. Dobrze dopracowany plan, zabudżetowany czas na jego wykonanie, zidentyfikowane mechanizmy wsparcia jego realizacji i ustalone sposoby mierzenia postępów pozwalają nam poczuć się pewniej i utwierdzić się w przekonaniu, że damy radę dojść do naszego celu i zdobyć pracę, na jakiej nam zależy.
W trakcie sesji coachingowych, które prowadzę:
- pracujemy nad wzmocnieniem i zbadaniem motywacji do zmiany,
- opracowujemy cel zawodowy, do którego dana kobieta chce dotrzeć,
- zwracamy się ku zasobom, których każda z nas ma naprawdę wiele,
- docieramy do hamujących nas przekonań,
- opracowujemy plan działania i wspieram kobiety w jego realizacji.
Jeśli czujecie, że nadszedł czas, żeby zająć się swoim życiem zawodowym lub znacie kogoś, kto potrzebuje wsparcia w dotarciu do swojego dobrego miejsca pracy, zapraszam do współpracy!