- 2024-02-28
- 443
- 6 minut czytania
Jak wydać książkę i nie napisać nawet jednego zdania?
Możliwości tworzenia książki są ogromne, natomiast tradycyjny proces wymaga ogromnej inwestycji czasu i energii. Autor musi nie tylko stworzyć fabułę i wykreować postacie, ale także pilnować spójności narracji, języka, stylistyki oraz dbać o logiczne połączenie poszczególnych wątków. Napisanie książki może zająć od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od skali, gatunku i stopnia skomplikowania historii. Można skorzystać z alternatywnych metod tworzenia książek, w których sam etap pisania tekstu nie jest w gestii autora. Jak wydać książkę? Z wykorzystaniem nagrań, staje się coraz bardziej popularne.
Jak wydać książkę i nie napisać nawet jednego zdania?
Alternatywnym podejściem do tradycyjnego pisania czy ghostwritingu jest wykorzystanie nagrań jako podstawy do stworzenia tekstu książki. W procesie (oprócz autora) bierze udział zespół specjalistów: transkrybentów, redaktorów i korektorów. Jeśli pierwsza książka już za Tobą, to wiesz, że grupa ekspertów, z którymi w tradycyjnym modelu współpracuje pisarz, w tym wypadku jest poszerzona o transkrybenta. Taki proces zdecydowanie przyspiesza czas, który autor musiałby poświęcić na samodzielne stworzenie książki od zera.
Warto podkreślić, że autor nie musi nagrywać finalnego tekstu – w pliku mogą się znajdować jego myśli, instrukcje, dana historia czy treści związane z powstającą książką. Przy tej formie można wykorzystać też materiały, które już powstały: kursy online czy przeprowadzone webinary.
Jak wygląda proces tworzenia książki na podstawie nagrań?
Nagrywanie treści
Autorzy często dysponują bogatym zbiorem wiedzy czy historii do opowiedzenia, ale nie zawsze są w stanie przelać to na papier w sposób klarowny. Z tego względu warto się zdecydować na nagranie swoich myśli, prezentacji, opowieści czy dyskusji. Nagrania mogą zawierać różne formaty – od rozmów, wykładów, webinarów czy kursów online po luźne myśli. Gdy już powstaną pliki mp3 lub mp4 do procesu wkracza transkrybent.
Transkrypcja materiału audio/wideo na tekst
Transkrybenci, pracując na podstawie nagrań, przekształcają słowa w formę pisemną. Autor nie musi samodzielnie spisywać swoich myśli czy historii – robi to za niego zespół specjalistów. To istotny krok, który wymaga precyzji i uwzględnienia wszystkich elementów mowy. Transkrybenci starają się oddać w tekście wszystkie emocje, ton czy nawet przerwy w wypowiedziach, które mają wpływ na odbiór treści. Dodatkowo osoby spisujące nagrania usuną informacje, które są zbędne lub merytorycznie nie są związane z tematem tworzonej książki. Autor nie będzie musiał się nad tym zastanawiać. Na tym etapie powstaje plan książki oraz „surówka”, na której może pracować autor lub redaktor. Praca na takim tekście jest prostsza niż pisanie go od nowa.
Weryfikacja autorska
Po otrzymaniu pliku tekstowego autor powinien go przeczytać i uzupełnić o informacje, których zabrakło na nagraniach. Być może nie wszystkie wątki, tematy zostały odpowiednio opisane. Może się też okazać, że jakiś punkt został pominięty lub… jest zbędny. Plik, który przygotowują transkrybenci, to masa, którą autor może dowolnie ukształcić. Jeżeli transkrybowany był gotowy kurs lub materiały stricte merytoryczne – ten punkt w procesie można pominąć.
Redakcja i korekta tekstu
Po weryfikacji autorskiej do pracy wchodzą redaktorzy i korektorzy. To kluczowy etap, w którym specjaliści sprawdzają i kształtują treść. Redaktorzy dbają o spójność, logiczność oraz poprawność gramatyczną i stylistyczną tekstu, natomiast korektorzy skupiają się na eliminacji błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy literówek.
Skład
Gdy tekst jest gotowy, do akcji wkracza grafik/składacz. To kolejna ważna osoba. Dzięki niej książka nabiera kolorów i kształtów – powstają okładka i wszelkie dodatkowe grafiki. Są tworzone różne formaty pliku, dzięki czemu książka może być drukowana lub sprzedawana w formie elektronicznej.
Korekta tekstu
Po składzie tekst musi ponownie trafić w ręce korektora. Jego zadaniem będzie ostateczne wyłapanie błędów językowych oraz takich, które mogły powstać podczas składu. Jeżeli będą jakieś miejsca wymagające zmian, korektor je oznacza, a składacz aktualizuje plik. Proces ten jest powtarzany do momentu, gdy tekst będzie pozbawiony błędów. Taki plik jest gotowy do dystrybucji.
Wyzwania i zalety tego podejścia
Jednym z głównych wyzwań jest konieczność dokładnego wyrażenia myśli podczas nagrywania lub chociaż ich odpowiedniego opisania, tak aby potem transkrybent wiedział, jak oddać je w formie tekstu.
Wydanie książki przy wykorzystaniu nagrań i pracy redaktorów przynosi wiele korzyści. Autor ma możliwość swobodnego przekazania swojej wiedzy czy historii bez konieczności perfekcyjnego pisania. To również sposób na zniwelowanie bariery dla osób, które nie czują się komfortowo z pisaniem, ale chcą podzielić się swoimi myślami.
Podsumowanie
Tradycyjne pisanie książki to czasochłonny proces, który wymaga zaangażowania autora na każdym etapie. Alternatywą jest wykorzystanie nagrań jako podstawy do tworzenia tekstu, na której potem pracują redaktorzy i korektorzy. Dzięki temu autor skupia się na tym, co chce przekazać, a nie: jak chce to zrobić. Nie musi też spędzać wielu godzin przed monitorem, przelewając swoje myśli, a następnie co chwila je modyfikując. Od transkrybentów otrzyma spisany już tekst, który może dopieścić.
Kombinacja umiejętności i wiedzy autora z profesjonalną pracą specjalistów prowadzi do usprawnienia procesu wydawania książki, umożliwiając jej szybsze i bardziej efektywne wydanie. To kolejny przykład na to, jak różnorodne narzędzia i specjaliści mogą współpracować, aby stworzyć wartościową książkę, nie ograniczając się do tradycyjnego procesu pisania. Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak wydać książkę w prosty i mniej czasochłonny sposób.