• 2024-01-30
  • 315
  • 6 minut czytania

Klub Książki – Atomowe Nawyki, James Clear

Klub Książki – Atomowe Nawyki, James Clear

📚 Klub Książki – Atomowe Nawyki, James Clear – Paczka GIRLBOSSKICH – Anna Zasada

W Paczce Girlbosskich pojawił się Paczkowy Klub Książki! Inicjatywa powstała z powodu bardzo aktywnej dyskusji o tym, jak wielkie są nasze sterty zaległości i kupki wstydu nieprzeczytanych książek, co szczególnie jest widoczne przy końcoworocznych podsumowaniach. Aby wesprzeć Paczkowiczki w zabieraniu się za czytanie tych książek, które mogą nas wesprzeć biznesowo i/lub rozwojowo, zapraszam do czytania jednego tytułu w miesiącu, wybranego z ankiety na naszym Discordzie.

Atomowe Nawyki – James Clear

W styczniu czytałyśmy Atomowe Nawyki, których autorem jest James Clear. Jest to amerykański twórca, który już od dwunastu lat tworzy swojego bloga o nawykach, podejmowaniu decyzji i nieustannym rozwoju. Jego książka została przetłumaczona na 60 języków i sprzedana już w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. Jak sam mówi, jego motywacją do pracy jest pytanie “Jak możemy żyć lepiej?”.

Atomowe nawyki opisują teorię autora dotyczącą formowania nawyków, tych korzystnych i niekorzystnych dla nas. Clear przekazuje w jasny sposób kolejne kroki, które należy wykonać aby wprowadzić nowy pożądany nawyk lub pozbyć się niechcianego zachowania. Według niego najważniejsze jest stworzenie systemu opartego na naszej osobowości, który wspiera nasze wysiłki.

Dyskusja

Większość uczestniczek spotkania słuchała audiobooka, którego dobrze im się słuchało, ale miały później problem z przypominaniem sobie konkretnych myśli z książki.

Dorota uznała za najważniejsze dla siebie postawienie nacisku na głośne mówienie o swoim zamierzonym działaniu. W tej technice chodzi o bardzo konkretne określenie ram czasowych i miejsca wykonywanej czynności i wypowiedzenie tego zdania na głos, np. “codziennie będę ćwiczyć jogę o 7:00 po wypiciu kawy przez 10 minut”. Takie doprecyzowanie okoliczności wpływa pozytywnie na realizację pożądanego nawyku.

Według Klaudii jest to książka, która najbardziej przyda się osobom, które wiedzą czego chcą, a potrzebują dowiedzieć się jak przeprowadzić zmianę. Najbardziej trafiła do niej różnica w wydźwięku słowa “mogę” i “muszę”, ponieważ sformułowanie “mogę poćwiczyć” jest dużo bardziej przyjazne niż “muszę poćwiczyć” i nakłada mniejszą presję psychiczną.

Otoczenie wpływa bardziej niż myślisz

Ola w trakcie słuchania stwierdziła, że sama już od lat stosuje bardzo podobne metody do zmiany nawyków i wprowadzania nowych działań, tylko nie była świadoma, że jest to strategia warta opisania w książce! Przykładowo, przy zakupie orbitreka do ćwiczeń od razu ustaliła, w jakim czasie i sytuacji będzie z niego korzystać (w trakcie oglądania telewizji i calli). Uświadomiła sobie jak duże znaczenie ma otaczanie się ludźmi myślącymi podobnie przy realizacji swoich celów. Ola poleca tę książkę czytać z konkretną intencją, a każde kolejne czytanie zaczynać z inną intencją. Tym razem uznała, że chce przestać jeść słodycze i zaczęła już sobie to utrudniać zgodnie z poradami z książki.

Anna słuchała audiobooka i ma zamiar przeczytać jeszcze papierową wersję, żeby wychwycić więcej szczegółów. Z “Atomowych nawyków” dowiedziała się jak po kolei podchodzić do zmiany nawyków, co uznała za bardzo pomocne w jej dążeniach do świadomego życia. Książkę poleciłaby osobom, które chcą coś w swoim życiu zmienić, ale nie wiedzą jak, albo tym, którzy nie mają pojęcia o samorozwoju, ale chcą zobaczyć jak go można realizować. Bardzo doceniła wzięte z życia przykłady ilustrujące metody opisywane w książce.

Dobrze zarabiająca przedsiębiorczyni

Dla Uli, której częścią pracy jest kwestia zdrowych nawyków, omawiana książka była podsumowaniem jej wiedzy, ale też zaskoczeniem. Nie spodziewała się, że przytoczone badania naukowe będą aż tak dobitnie pokazywać zależności, które już znała, na przykład o wpływie towarzystwa na podejmowanie decyzji. W przytoczonym przez autora badaniu, aż 75% badanych wskazywało złą odpowiedź na pytanie, jeżeli takiej samej udzieliły pozostałe osoby w pomieszczeniu, odgrywające rolę “złego towarzystwa”. Utwierdziła się też w przekonaniu, jak ważne jest stworzenie planu działania dla powodzenia realizacji zamierzonego celu. Jedną z metod opisanych w książce jest zadawanie sobie pytania “jak postąpiłaby w tej sytuacji osoba o walorach, do których dążę?”. Przy czytaniu tej książki Ula rozmyślała więc o tym jaka jest dobrze zarabiająca przedsiębiorczyni, aby móc zadawać sobie to pytanie. Zastosowała w praktyce doklejanie nowych nawyków do czynności wykonywanych codziennie i zaczęła brać witaminy tuż przed ćwiczeniami na rowerku. Poleca “Atomowe nawyki” osobom, które są gotowe na zmianę, tylko na razie im nie wychodzi.

Urozmaicenie nawyków

Do Marty najbardziej przemówiła wskazówka, że nawyki nie mogą być nudne. Sama łatwo zapala się do nowości, ale gdy ich urok przeminie i robią się nudne, to je porzuca. Stwierdziła więc, że potrzebuje urozmaicenia i ciągłej zmiany w detalach, aby utrzymać swoje zainteresowanie. Bardzo zainspirował ją biogram autora, który sam stosował swoje wskazówki w swoim życiu i osiągnął efekty, których oczekiwał.

Przeczytała aż sześć razy!

Druga Ania czytała “Atomowe nawyki” już sześć razy, aby wycisnąć wszystko co się dało z tej książki. Uporządkowała swoją rzeczywistość i wprowadziła kilka nawyków, które są teraz częścią jej życia. Zaczęła chodzenie na spacery od dodatkowego kółka dookoła bloku przy wynoszeniu śmieci, a po kilku miesiącach jest w stanie robić 15km spacery. Wprowadziła wieczorny rytuał dbania o cerę od ustawienia żelu do mycia twarzy w widocznym miejscu, a teraz ma w nim już kilka różnych czynności. Wcześniej podejmowała się różnych ćwiczeń fizycznych “bo jakieś trzeba”, a po dopasowaniu formy ruchu do siebie jest w stanie robić je z radością i czuć się lepiej niż po tych robionych z przymusu.

Zgodnym głosem – polecamy!

Po naszej dyskusji możemy zgodnie polecić tę książkę wszystkim, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu i zastanawiają się jak do tego podejść. Wspólnym wnioskiem była też refleksja, że nie wszystkim mężom spodobałaby się ta książka, bo nie wszyscy są zainteresowani samorozwojem.

 

icon/Bell UWAGA! To szkolenie tylko dla Paczki GIRLBOSSKICH

To szkolenie obejrzysz tylko będąc aktywną członkinią programu Paczka GIRLBOSSKICH.

  • Co tygodniowe szkolenia branżowe, mentoringi i warsztaty,
  • Publikuj własne artykuły i wywiady na portalu GIRLBOSSKIE,
  • Znajdź klientki i nawiązuj relacje w społeczności GIRLBOSSKICH!

paczka poziom - Klub Książki - Atomowe Nawyki, James Clear


Dołączam do Paczki! Loguję się na swoje konto!

Przeczytaj także

Mądre inwestowanie w długoterminowej perspektywie według Warrena Buffeta – recenzja

Mądre inwestowanie w długoterminowej perspektywie według Warrena Buffeta – recenzja

Nazwisko utalentowanego inwestora i biznesmena z Ameryki znane jest chyba wszystkim. Warren Buffet to postać szczególnie…
Zjedz tę żabę, Brian Tracy

Zjedz tę żabę, Brian Tracy

📚 Klub Książki – Anna Zasada – Paczka GIRLBOSSKICH Zjedz tę żabę, Brian Tracy Witaj w…
Zbuduj swój drugi mózg, Tiago Forte

Zbuduj swój drugi mózg, Tiago Forte

📚 Klub Książki – Anna Zasada – Paczka GIRLBOSSKIE Zbuduj swój drugi mózg, Tiago Forte W…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *