- 2024-07-31
- 268
- 6 minut czytania
Co powstrzymuje Cię przed działaniem w biznesie?
Kiedy myślisz o prowadzeniu biznesu, wiesz, że ścieżka jego realizacji nie będzie jedynie usłana różami. Jak każda droga do celu, będzie ona przygodą wypełnioną całą paletą wyzwań, sukcesów, radości i porażek. Budując swój biznes marzysz o prowadzeniu życia na własnych zasadach, wolności finansowej, realizowaniu pasji, pomaganiu innym, większej ilości wolnego czasu. Dlaczego więc nieraz tak trudno podjąć konkretne kroki zbliżające do urzeczywistnienia tej wizji? Co powstrzymuje Cię przed działaniem w biznesie? Wiesz już czego chcesz, a mimo to, odczuwasz blokady w działaniu i odkładasz rzeczy na później.
Co powstrzymuje Cię przed działaniem w biznesie? OBJAWY LĘKU PRZED PORAŻKĄ I SUKCESEM
Czy zdarza Ci się unikać podejmowania decyzji, w nieskończoność odkładać zadania na później, krytykować siebie? A może boisz się oceny innych, trudno Ci kończyć projekty, znaleźć motywację do działania, łatwo się rozpraszasz? Bądź nie ufasz swoim umiejętnościom, z góry zakładasz, że sobie nie poradzisz i sukces nie jest dla Ciebie?
To wszystko może być objawem głębiej schowanego problemu: często połączonych ze sobą lęku przed porażką i lęku przed sukcesem. Każdy lęk to mechanizm naszego umysłu, który ma nas przed czymś chronić. Mózg nie lubi marnować energii i nigdy nie robi niczego co nie przyniosłoby mu korzyści. Jaką korzyść zatem przynoszą Ci wymienione zachowania i przed czym chronią Cię te dwie popularne obawy?
LĘK PRZED PORAŻKĄ – CZY MI SIĘ UDA?
Lęk przed porażką przejawia się w myśleniu: „jeśli spróbuję, może mi się nie udać”. Zastanów się najpierw, dlaczego boisz się porażki? Czy któraś z tych obaw jest Ci bliska:
- boję się narazić na krytykę,
- rozczaruję siebie i innych,
- okażę się beznadziejna,
- zmarnuję czas i oszczędności,
- klienci pomyślą, że stracili przeze mnie pieniądze,
- włożę mnóstwo wysiłku na marne,
- nie powinnam popełniać żadnych błędów.
Odpowiedz sobie też na następujące pytania:
- Co najgorszego może się wydarzyć, kiedy odniosę porażkę?
- Co najlepszego może się wydarzyć, kiedy poniosę porażkę?
- Co pomyślę wtedy o sobie i jak będę się czuła?
Lęk przed porażką często znajduje swoje źródło w tym, w jaki sposób uczono nas podchodzić do porażki – czy przypominasz sobie system ocen w szkole? A może to jak Twoi rówieśnicy czy opiekunowie reagowali, gdy „potykałaś się” w trakcie nauki? Jakie wnioski w tamtym czasie z tego wyciągnęłaś?
Warto zmienić perspektywę i stworzyć nową definicję popełnianych błędów i pojawiających się problemów: to nie porażki, a doświadczenie na drodze do celu. Całkowicie normalne i naturalne dla człowieka jest to, że popełniamy błędy, wyciągamy wnioski, działamy, próbujemy, uczymy się. Czy wyobrażasz sobie malutkie dziecko, które poddaje się i przestaje uczyć chodzić tylko dlatego, że kilka razy upadło?
LĘK PRZED SUKCESEM – A CO JEŚLI SIĘ UDA?
O ile lęk przed porażką stosunkowo łatwo rozpoznać, to lęk przed sukcesem jest już nieźle zakamuflowany. Któż z nas bowiem nie chciałby osiągnąć sukcesu?! A jednak! Kryjące się w naszej podświadomości lęki mają nas przede wszystkim chronić. Przed czym nas chronią i czy sukces może okazać się niebezpieczny? Wyobraź sobie, że właśnie osiągnęłaś swój cel. Co myślisz wtedy o sobie i jak się czujesz? Co myślą o Tobie inni? I najważniejsze: co zmienia się w Twoim życiu? Może:
- masz poczucie winy, że Tobie się udało a innym nie,
- boisz się, że stracisz relacje, bliskie osoby odwrócą się od ciebie, nie będziecie mieli o czym rozmawiać,
- inni będą Ci zazdrościli, bądź będą chcieli pożyczać od ciebie pieniądze, wykorzystać Cię,
- będziesz bardziej widoczna = narażona na krytykę,
- klienci będą mieli wygórowane oczekiwanie wobec Ciebie, rozczarujesz ich,
- będziesz mieć za dużo klientów, za dużo pracy i nie będziesz mieć czasu dla siebie.
Sprawdź czy któreś z wymienionych obaw znajdujesz również u siebie. Zauważ, z czym dokładnie związane są Twoje lęki i jakie przekonania się za tym kryją. Może uważasz, że sukces wymaga poświęceń, że nie można jednocześnie mieć wszystkiego, albo że ludzie sukcesu są samolubni i egoistyczni?
STWÓRZ NOWE DEFINICJE PORAŻKI I SUKCESU
Zdarza się, że kiedy myślimy o działaniu w naszym biznesie, lęk przed porażką jest tak oczywisty, iż poświęcamy mu najwięcej uwagi. Warto jednak pamiętać także o drugiej stronie medalu: lęku przed sukcesem, wynikającym z obaw o zmiany, które ze sobą niesie. Sukces – niezależnie od tego, co oznacza dla Ciebie – może wymagać od nas pewnych kompromisów, wyboru innych priorytetów i zmian. Nie muszą one jednak być dla Ciebie krzywdzące.
W pracy z wymienionymi lękami bardzo ważne jest, aby klarownie zdefiniować to, czym jest dla Ciebie sukces i porażka. Te definicje będą Twoją wewnętrzną mapą do celu. Regularnie wracaj do zadawania sobie wymienionych tu pytań i sprawdzaj czy nie skrywasz jeszcze jakichś przekonań, które blokują Cię przed działaniem w Twoim biznesie. Lęki sprawiają, iż nasz umysł próbuje przewidywać przyszłość i to zazwyczaj w najczarniejszych barwach. Jak powiedział kiedyś Mark Twain: „Przeżyłem wiele lat i miałem wiele problemów, z których większość nigdy się nie wydarzyła.”
Zatem działaj, ucz się i doświadczaj – nawet jeśli od czasu do czasu będą pojawiały się na Twojej drodze wyzwania!