• 2024-01-28
  • 426
  • 6 minut czytania

Skuteczna architektura informacji na stronie internetowej – Gubisz klientów? Sprawdź, jak to naprawić!– Podcast #GIRLBOSS104

Skuteczna architektura informacji na stronie internetowej – Gubisz klientów? Sprawdź, jak to naprawić!– Podcast #GIRLBOSS104

Stwórz stronę WWW, na której nikt się nie gubi! Mało tego spraw, że odwiedzający ją zostaną Twoimi klientami. Zapraszamy na warsztaty z architektury informacji.

Przeczytaj poniższy tutorial o budowaniu architektury informacji na stronie internetowej, a całość szkolenia, która wchodzi w większe szczegóły znajduje się na video i podcaście powyżej. Architektura informacji jest kluczowym elementem, który wpływa na użyteczność i dostępność strony, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie użytkowników i efektywność biznesową. Poniżej znajdziesz kroki, które pomogą Ci zaprojektować skuteczną architekturę informacji dla Twojej strony.

1. Zdefiniuj cel i odbiorców strony

Zacznij od zrozumienia, po co tworzysz stronę i kto będzie jej głównym użytkownikiem. Stwórz persony użytkowników, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby, zachowania i cele. Zastanów się, jakie informacje są dla nich najważniejsze i jakie problemy ma rozwiązać Twoja strona​

2. Przeprowadź audyt treści

Zbierz wszystkie istniejące treści i ocen ich aktualność, wartość i zgodność z celami Twoich odbiorców. To pomoże Ci zrozumieć, co już masz, co trzeba zaktualizować, a co być może usunąć.

3. Ustal strukturę informacji

Na podstawie zebranych danych, zaplanuj, jak treści będą organizowane na stronie. Ułóż je w logiczny sposób, tworząc hierarchię od najważniejszych informacji do tych mniej istotnych. Użyj etykietowania, które jest zrozumiałe dla Twoich użytkowników, unikając branżowego żargonu, który może ich zmylić​.

4. Projektuj z myślą o nawigacji

Zadbaj o to, aby nawigacja była intuicyjna i umożliwiała szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji. Wprowadź nawigację globalną, lokalną i kontekstową, aby użytkownik zawsze wiedział, gdzie się znajduje i dokąd może się udać​.

5. Testuj i iteruj

Przeprowadź testy użyteczności z prawdziwymi użytkownikami, aby zobaczyć, jak nawigują oni po Twojej stronie i jak łatwo znajdują potrzebne informacje. Na podstawie zebranych opinii dokonuj niezbędnych zmian i ulepszeń.

6. Monitoruj i aktualizuj

Architektura informacji to nie jednorazowe zadanie. Regularnie monitoruj, jak użytkownicy korzystają ze strony, i aktualizuj ją, aby odpowiadała na zmieniające się potrzeby i zachowania odbiorców.

Podsumowanie

Budowanie skutecznej architektury informacji wymaga zrozumienia swoich użytkowników i ciągłej pracy nad ulepszaniem ich doświadczenia na stronie. Pamiętaj, że celem jest ułatwienie dostępu do informacji i usług, które oferujesz, co z kolei przyczynia się do zwiększenia satysfakcji i lojalności klientów.

Najciekawsze cytaty ze szkolenia

Oto niektóre z najciekawszych cytatów, które mogą zainspirować do działania i refleksji na temat tworzenia i optymalizacji stron internetowych:

O budowaniu zaufania i sprawdzaniu tożsamości:

„Jeżeli nie jesteście pewni, czy osoba, u której chcecie kupić kurs internetowy faktycznie istnieje, no to wchodzicie na stronę, idźcie do polityki prywatności, czy do regulaminu strony, sprawdzacie, czy ta osoba ma NIP, można go sprawdzić w CEIDG i zobaczycie, do kogo należy”​

O tworzeniu persony klienta:

„Czyli stworzenie persony to nie jest tylko wypisanie sobie poszczególnych elementów, ale też sprawdzenie, jaki ten klient ma problemy”​

O etykietowaniu i jasnym komunikowaniu:

„Etykietowanie różnych elementów, które znajdują się na waszej stronie, to też jest istotny element całej architektury informacji, bo generalnie chodzi o to, żeby te słowa, których używacie w obrębie całej strony internetowej, były naprowadzające dla klienta”​

O niezależności od platform mediów społecznościowych:

„Przede wszystkim strona internetowa należy tylko do ciebie, nie jesteście zależni od Instagrama, od Mety, od Google’a, od LinkedIn’a, żadnej innej platformy, bo to wszystko jest wasze”​.

O celu strony internetowej:

„Strona internetowa jest przede wszystkim dla twoich klientów”​.

O znaczeniu nawigacji i architektury informacji:

„Jeżeli to jest na przykład zakładka, strona internetowa wizytówkowa, na której nie będzie rozbudowanego bloga, tylko potrzebujecie tak naprawdę zamieścić kilka podstawowych informacji, jak się z wami skontaktować, czy można się z wami mówić na konsultacje online, czy jakie usługi proponujecie i będziecie mieć na przykład prosty sklep, w którym będą dwa, trzy produkty, to być może ta wyszukiwarka w ogóle nie będzie potrzebna”.

O indywidualnym podejściu do klienta:

„Wiedzieć, dla kogo to projektujesz i jakie tam elementy powinny się znaleźć. Bo wiemy, że na przykład część osób w ogóle nienawidzi korzystać z formularzy kontaktowych, bo są bardzo niecierpliwe i potrzebują tego kontaktu już”​

Te cytaty podkreślają znaczenie zrozumienia klienta, jasności komunikacji, niezależności od zewnętrznych platform i strategicznego planowania w tworzeniu efektywnych stron internetowych.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że każdy z tych elementów składa się na sukces naszej strony i biznesu. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, ale konsekwentne pracowanie nad każdym z tych aspektów z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze doświadczenia z utrzymywaniem klientów na stronie. Czy macie swoje sprawdzone metody?

Do następnego razu, Gaba

Przeczytaj także

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Kompetencje rodzicielskie i biznesowe – jak to połączyć?

Czy kompetencje uzyskane w jednym obszarze życia mogą być przydatne w innym, na pozór zupełnie przeciwnym?…
Jeśli zdecydujesz się odpowiedzieć na hejt, rób to z klasą! Wywiad

Jeśli zdecydujesz się odpowiedzieć na hejt, rób to z klasą! Wywiad

W ciągu ostatniej dekady internet stał się areną, na której biznesy rozwijają swoje marki i budują…
Influencers LIVE Wrocław 2024

Influencers LIVE Wrocław 2024

Influencers LIVE Wrocław 2024 świętuje swoją jubileuszową 10. edycję, która odbędzie się w dniach 1-2 czerwca.…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *