• 2024-05-24
  • 97
  • 11 minut czytania

Power to Women – relacja z panelu i konferencji „Pulsu Biznesu” dla świadomych kobiet

Power to Women – relacja z panelu i konferencji „Pulsu Biznesu” dla świadomych kobiet

Co może się wydarzyć, gdy spotkają się kobiety, które mają wiele do powiedzenia i reprezentują różne sektory? Mogą całkowicie zmienić scenariusz panelu, prowadząc do dynamicznej dyskusji, która wciągnie uczestniczki wydarzenia, tak aby zakończyć tę część konferencji mocnym akcentem. Tak właśnie było podczas konferencji Power to Women, zorganizowanej przez „Puls Biznesu”. Panel prowadzony był przez Olę Gościniak – redaktorkę naczelną portalu „Girlbosskie”. Jej rozmówczyniami były: Anna Kornecka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia ESG Impact Network, Aga Myśliwczyk, HR& Business Partner; CEO Candidfuture, Inga Kasak, Członkini Rady Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Panelistki rozmawiały o inspirowaniu kobiet do podejmowania wyzwań w karierze zawodowej, poruszając tematy takie jak syndrom oszusta, znaczenie talentów oraz różnice w podejściu do pracy między kobietami a mężczyznami.

Na zdjęciu od lewej: Inga Kasak, Aga Myśliwczyk, Ola Gościniak, Anna Kornecka
Na zdjęciu od lewej: Inga Kasak, Aga Myśliwczyk, Ola Gościniak, Anna Kornecka

Rozpoczynając panel, Ola Gościniak przywołała niezwykle ciekawy fakt z doświadczenia w organizacji swoich konferencji: ogłoszenia poszukujące „prelegentek” przyciągają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, natomiast ogłoszenia skierowane do „prelegentów” głównie mężczyzn. Ten fakt rozpoczął burzliwą dyskusję, gdyż każda z panelistek miała swoje spostrzeżenia na temat wyzwań związanych z równością płci w miejscu pracy i samorozwoju.

Na zdjęciu panelistki konferencji "Power to women"
Na zdjęciu panelistki konferencji „Power to women”

Nie daj się załatkować – hasło przewodnie „Power to women”

Niezwykle energetyczna Aga Myśliwczyk zwróciła uwagę na problem etykietowania kobiet, które same przypisują sobie „łatki” takie jak „nie umiem występować” czy „nie umiem rozmawiać”. Podkreśliła, że takie myślenie ogranicza nasze możliwości. Odwołując się do badania Gallupa, zaznaczyła, jak istotne jest rozpoznawanie i rozwijanie unikalnych talentów każdej osoby. „Dzięki pracy nad swoimi mocnymi stronami możemy skutecznie pozbyć się negatywnych etykiet i w pełni wykorzystać swój potencjał, co prowadzi do pewniejszego i bardziej efektywnego działania” – zachęcała Aga Myśliwczyk.

Aga Myśliwczyk, panelistka "Power to women"
Aga Myśliwczyk, panelistka „Power to women”

Boję się i (nie) działam

Ola Gościniak przypomniała o raporcie „Jesteś ekspertką”, który ujawnił, że 63% kobiet zwleka z działaniami z powodu obawy przed krytyką kompetencji. Anna Kornecka potwierdziła, że często największym krytykiem jesteśmy my sami. Syndrom oszusta, jak zauważyła, to problem głównie kobiet, choć mężczyzn również dotyka, lecz rzadziej o tym mówią. Przyznała, że choć sama „idzie od wyzwania do wyzwania jak petarda”, syndrom oszusta również ją dosięga. Walczy jednak z nim codziennie, korzystając z rozmów z innymi, mentoringu i coachingu, co pomaga zyskać nowe perspektywy i pokonać strach.

Anna Kornecka podkreśliła jednocześnie, że ukończyła wiele kursów i studiów podyplomowych, aby upewnić się co do swojej wartości. Zasugerowała przy tym, aby nie tracić czasu na szkolenia z obszarów, które już dobrze znamy, chyba że są one niezbędne dla uzyskania uprawnień. Zalecała skoncentrowanie się na kształceniu w dziedzinach, w których mamy deficyty, aby skutecznie rozwijać swoje umiejętności i kompetencje.

Udowodnię, że zasłużyłam?

Panelistki poruszyły też temat różnic w podejściu do wysokich stanowisk między kobietami a mężczyznami. Kiedy kobieta otrzymuje wysokie stanowisko, często myśli: „teraz muszę udowodnić, że na to zasłużyłam”. To motywuje do ciężkiej pracy, ale często prowadzi do sytuacji, w której pracuje dwa razy ciężej, aby udowodnić swoją wartość. Takie podejście, niestety, to najlepsza droga do wypalenia zawodowego.

Aga Myśliwczyk zwróciła uwagę na raport „Kobiety w IT 2024” opublikowany przez No Fluff Jobs, jeden z największych portali pracy IT w Polsce, który wykazał, że aż 79% kobiet w branży IT doświadczyło syndromu oszusta. W raporcie pojawiły się również dyskryminujące wypowiedzi, takie jak: „Co ty tam dziewczynko wiesz” czy „Ty to chyba tę pracę za uśmiech dostałaś”. Ola Gościniak przypomniała, że sama studiowała na kierunku zdominowanym przez mężczyzn i także doświadczyła podobnych trudności.

Wsparcie jest najważniejsze. Takie jak podczas „Power to women”

Dlatego Inga Kasak zwróciła uwagę, że organizacje sieciujące, takie jak Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, umożliwiają konfrontację własnego obrazu z perspektywą innych osób. Tego rodzaju interakcje pomagają odkryć swoją unikalność i wzmocnić pewność siebie, co pozwala na odważne podejmowanie kolejnych kroków w rozwoju zawodowym.

Jestem ekspertką pierwszego wyboru!

Aga Myśliwczyk zakończyła panel inspirującym cytatem z filmu „The Hours”: „Stań w konfrontacji z własnym życiem i odpowiedz sobie, czy to życie to jest Twoja bajka”. Dodała, że warto sięgnąć po książkę „How to Be Successful Without Hurting Men’s Feelings” Sarahy Cooper, która zaleca, by w trudnych momentach założyć sztucznego wąsa, co zmienia perspektywę i dodaje odwagi. Na zakończenie panelu wszystkie uczestniczki głośno wypowiedziały: „Jestem ekspertką pierwszego wyboru w Polsce”, aby wzajemnie dodać sobie i pewności siebie. To był niezwykle silny akcent tej części konferencji, który dopełnił jej inspirujący charakter.

Inga Kasak, panelistka "Power to women"
Inga Kasak, panelistka „Power to women”

Power to Women – power i działanie!

Choć rola kobiet w biznesie i życiu publicznym nabiera coraz większego znaczenia, wciąż napotykamy wyzwania, które hamują pełne wykorzystanie naszego potencjału. Aby to zmienić, musimy wspólnie eliminować stereotypy i nierówności. To właśnie misja konferencji „Power to Women”, corocznego wydarzenia Pulsu Biznesu skierowanego do świadomych kobiet. Konferencja ta jest pełna inspiracji, wymiany doświadczeń oraz możliwości networkingu, mając na celu wzmacnianie roli kobiet w różnych dziedzinach. Ciekawe wykłady i inspirujące panele oferują uczestniczkom unikalną okazję do zdobycia wiedzy od doświadczonych ekspertek. Katarzyna Rozenfeld, która kilka dni wcześniej odbierała nagrodę podczas gali Busineswomen roku Sukcesu Pisanego Szminką, ze szczegółami opowiadała o kampanii edukacyjnej „Kobiety na wybory”. Na podstawie tych niezwykłych doświadczeń mówiła o przywództwie, a w szczególności o sile pozycji (którą najczęściej ktoś nam nadał) i sile osobistej (którą budujemy same). Te dwie siły razem wpływają na całokształt współczesnej liderki, ale to my mamy wpływ na to co same zrobimy i jak przekujemy to na działanie. Kampania, którą zainicjowała Katarzyna Rozenfeld to idealny przykład przekutego w pomysł działania.

Katarzyna Rozenfeld opowiadała o kampanii "Kobiety na wybory"
Katarzyna Rozenfeld opowiadała o kampanii „Kobiety na wybory”

Podstawmy sobie drabinę, a nie nogę

Z kolei podczas panelu o prawach kobiet w biznesie, poprowadzonym przez Angelikę Wielgus Lach,  prawniczka, założycielka kancelarii adwokackiej – Agnieszka Zaborowska, zwróciła uwagę, że jeśli wydaje nam się, że o prawach kobiet mówi się dziś zbyt dużo to trzeba pamiętać, że tylko działanie przekształca się w efekty i prawdopodobnie nasze wysiłki z dziś, docenią po latach nasze córki. Joanna Świerzyńska, prezeska Delloite Polska zaapelowała jednocześnie, abyśmy podstawiały sobie drabinę, a nie nogę, a Tatiana Wróblewska, dyrektorka działu Care Chemicals, BASF Polska zachęcała, aby brać aktywny udział w rozwijaniu i wspieraniu innych kobiet. Wsparcie dla innych to satysfakcja dla nas samych.

Na zdjęciu od lewej: Joanna Świerzyńska, Agnieszka Zaborowska, Tatiana Wróblewska, Angelika Wielgus Lach
Na zdjęciu od lewej: Joanna Świerzyńska, Agnieszka Zaborowska, Tatiana Wróblewska, Angelika Wielgus Lach

To tylko wybrane wnioski z konferencji „Power to women”, która jest nie tylko dowodem na to, jak ważne jest wzajemne wsparcie i dążenie do równości w biznesie, ale także inspiracją do budowania solidarności i wzajemnej pomocy w naszych codziennych działaniach. Konferencja odbyła się w dniach 21-22 maja 2024 w stylowych wnętrzach Hotelu Verte Warsaw Autograph Collection.

Ola Gościniak, redaktorka naczelna "Girlbosskie" przed hotelem Verte Warsaw Autograph Collection
Ola Gościniak, redaktorka naczelna „Girlbosskie” przed hotelem Verte Warsaw Autograph Collection

 

FILMIK – RELACJĘ Z KONFERENCJI „Power to women” znajdziesz na naszym INSTA

Przeczytaj także

Mindset w biznesie. Kiedy jest ci potrzebny?

Mindset w biznesie. Kiedy jest ci potrzebny?

Sukces nie zależy wyłącznie od umiejętności technicznych czy doświadczenia zawodowego. Coraz częściej kluczowym czynnikiem determinującym rozwój…
III Konferencja dla ludzi słowa w Poznaniu i online

III Konferencja dla ludzi słowa w Poznaniu i online

Już 22 czerwca 2024 roku (sobota) spotkamy się w Poznaniu i online na prawdopodobnie jedynej w…
Konferencja GIRLBOSSKIE – Sprzedaż biletów rusza + KONKURS PULA NAGRÓD 10 000 ZŁ

Konferencja GIRLBOSSKIE – Sprzedaż biletów rusza + KONKURS PULA NAGRÓD 10 000 ZŁ

Zaplanuj swoją przyszłość z Girlbosskie: start sprzedaży biletów 9 maja o 9:00! Już 9 maja o…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *