- 2024-05-14
- 713
- 28 minut czytania
Bizneswoman Roku – XV Edycja Konkursu – Sukces Pisany Szminką – Relacja i opinie z Gali
„Upadek może być zbiorem sukcesów, do których nie dojrzeliśmy” – słowa Olgi Kozierowskiej wypowiedziane podczas gali XV edycji konkursu „Bizneswoman Roku” doskonale podsumowują galę i przypominają, że każdy krok wstecz może być jednocześnie krokiem naprzód. Niepowodzenia są nieodłącznym elementem drogi do sukcesu i mogą być cennymi lekcjami, które przyczyniają się do naszego rozwoju. Do kolejnego kroku może nas popchać refleksja i wytrwałość. Taką wykazują się każdego dnia kobiety, które wzięły udział w konkursie. Sukces kobiet to czasem długa droga, ale – jak udowodniła gala – warta zachodu.
Gala wręczenia nagród XV Edycji Konkursu Bizneswoman Roku
Ola Gościniak, redaktorka naczelna GIRLBOSSKIE.pl została już dwukrotnie doceniona w konkursie Bizneswoman Roku. W 2017 roku obok Katarzyny Tusk oraz Anny Lewandowskiej była nominowana w kategorii Influencerka Roku. Natomiast trzy lata temu podczas XII edycji została laureatką konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu. W 2024 roku w czasie XV edycji Ola miała przyjemność zasiadać w jury i loży ekspertek oraz ekspertów tego konkursu obok takich osób jak: Dr Irena Eris, Ewa Gadomska, Martyna Kaczmarek.
Na Gali pojawiła się Ola Gościniak oraz Aneta Jaworska – redaktorka GIRLBOSSKIE oraz Ewelina Salwuk-Marko nasza PR managerka.
Początki „Sukcesu Pisanego Szminką” nie były łatwe
Z Olgą spotkałam się kilka razy służbowo, jeszcze za czasów Radia PIN. To były początki „Sukcesu Pisanego Szminką”. Nie wiedziałam jednak, że w tamtym czasie wiele osób wątpiło w ten projekt. Jedną z nich był Marcin Dobrowolski, dziennikarz ekonomiczny, który publicznie przyznał, że miał wątpliwości co do sukcesu tej inicjatywy. Dziś patrząc na Olgę można powiedzieć tylko jedno: „ta kobieta rozkwita”. A w wraz z nią kobiety, które inspiruje i zaraża pasją, energią oraz konsekwencją działania. Gala konkursu to jedynie flesz tego, co robi Olga i co robią kobiety, które osiągają niesamowite sukcesy w różnych dziedzinach. Każdego dnia przełamują bariery, realizują swoje marzenia i pokazują, że upadki są tylko etapem na drodze do wielkich osiągnięć. O tym jak ogromny potencjał drzemie w kobietach i jak wiele mogą osiągnąć, gdy mają odpowiednie wsparcie i inspirację – była tegoroczna gala.
W blasku fleszy – Gala BiznesWoman Roku
Wydarzenie, zorganizowane w Teatrze 6 piętro w Warszawie, zgromadziło ponad 400 osób ze świata biznesu, polityki i show-biznesu. Nie zabrakło celebrytek takich jak: Małgorzata Rozenek – Majdan, Joanna Przetakiewicz i Anna Karwan. Specjalnymi gośćmi, którzy poprowadzili krótki, motywacyjny speach był Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski wraz ze swoją żoną Olgą Leonowicz.
„XV edycja konkursu „Bizneswoman Roku” Sukcesu Pisanego Szminką, zorganizowana przez niezwykle inspirującą i energiczną kobietę, Olgę Kozierowską, przeszła do historii jako jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń biznesowych w których brałam udział w ciągu ostatniego roku. Gala, która zgromadziła ponad 400 gości ze świata biznesu, polityki oraz show-biznesu, stała się nie tylko miejscem uhonorowania sukcesu, ale także inspirującą platformą wymiany doświadczeń i refleksji. Obecność takich znanych postaci jak: Małgorzata Rozenek, Beata Tadla, Joanna Przetakiewicz czy Kasia Zdanowicz, dr Irena Eris tylko podkreślała rangę tego wydarzenia. Jednak to nie tylko gwiazdy, lecz także osobiste rozmowy i spotkania nadawały wyjątkowy charakter tej gali. W powietrzu czuć było wsparcie, motywację i wzajemną inspirację. Przemówienia laureatek konkursu, ich wzruszające słowa na temat swojej własnej drogi zawodowej, nadawały gali głębszy sens i inspirujący przekaz. Moment, gdy większość laureatek dedykowała swoje sukcesy swoim partnerom życiowym, podkreślał wagę wsparcia i zrozumienia w budowaniu sukcesu zawodowego. Jako wydawnictwo ADAMSKA MEDIA oraz Europejski Klub Kobiet Biznesu od lat wspieramy medialnie konkurs. Czuję się dumna z bycia częścią tego niezwykłego wydarzenia i gratuluję wszystkim zwyciężczyniom konkursu.” Powiedziała dla naszego portalu Ilona Adamska, prezes EKKB.
Imprezę poprowadziło dziennikarskie trio: Beata Tadla, Kasia Zdanowicz i Marcin Dobrowolski. Każde z nich dodało szczyptę swojego humoru oraz indywidualnego spojrzenia.
Całość odbyła się w galowej oprawie: był czerwony dywan, ścianka, perfekcyjny scenariusz i realizacja. Wręczanie nagród przeplatano wspomnieniami Olgi Kozierowskiej, czytanymi przez prowadzących niczym z wielkiej księgi, które przyprawiały o dreszcze, by zaraz potem wprowadzić w sentymentalny nastrój dzięki artystycznym występom. Na scenie nie mogło zabraknąć Olgi Kozierowskiej, która wykonując samodzielnie utwory, uwiarygodniała zacytowane na początku słowa.
„Całe wydarzenie było perfekcyjnie zorganizowane. Kłaniam się nisko organizatorom i każdej osobie, która pracowała przy tym projekcie. Już od momentu wejścia czułam niesamowitą energię. Widzieć tyle kreatywnych projektów i pomysłów biznesowych było niezwykle inspirujące. Każdy uczestnik był pełen zaangażowania i poświęcenia, co wzbudzało mój ogromny podziw. Widzieć zwycięzców, którzy odnieśli sukces dzięki swojej pasji i ciężkiej pracy, było naprawdę motywujące. Ich historie były prawdziwą dawką pozytywnej energii i dowodem na to, że marzenia można zamienić w rzeczywistość, mając tylko odpowiednią determinację i wytrwałość. Podczas eventu mieliśmy okazję spotkać wiele ciekawych osób z branży biznesowej. To było idealne miejsce do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.” Skomentowała wydarzenie Ewelina Salwuk-Marko, PRowiec, dziennikarka, przedsiębiorczyni.
Ola Gościniak, redaktorka naczelna GIRLBOSSKIE, mówi o swoich wrażeniach z występu Olgi Kozierowskiej:
Podczas występu Olgi Kozierowskiej poczułam ogromny spokój. W tym zabieganym świecie jej głos był jak balsam dla mojej duszy. Podróż z Poznania na to wydarzenie okazała się warta każdej chwili. Wiem, że to uczucie spokoju zostanie ze mną na długo. Już wcześniej miałam przyjemność uczestniczyć w jej koncercie w Multikinie, i tak jak tamto wydarzenie, tak i to było niesamowitą podróżą. To, co przekazuje Olga swoją muzyką, to nie tylko dźwięki, ale całe emocje, które są w stanie zatrzymać czas i pozwolić nam zanurzyć się w chwilę obecną. Każdy jej występ to dla mnie kolejna niezapomniana przygoda.
Ola Gościniak, redaktorka naczelna GIRLBOSSKIE
Łzy, emocje i … liczby podczas wręczania nagród BiznesWoman Roku
Wręczanie nagród nie było się bez ogromnych emocji. Dziękowano swoim partnerom, rodzinom, pracownikom i współpracownikom. Magda Dziewguć, Country Director z Google Cloud Poland, zanim wręczyła nagrodę w kategorii „Organizacja Przyjazna Rodzicom ” podziękowała swojej mamie, obchodzącej tego dnia urodziny. Mama została zaproszona na scenę, więc nagrodę wręczyły razem. Był to niezwykle wzruszający moment, do którego wracano w rozmowach kuluarowych.
Motywem przewodnim gali były statystyki, które ujawniły konkretne działania wielu firm wspierających ideę konkursu, przedsiębiorczość kobiet, różnorodność i włączenie społeczne. Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, która otworzyła galę wraz z Olgą Kozierowską, rozpoczęła od niezwykle optymistycznego akcentu, informując, że obecnie 43% stanowisk kierowniczych w Polsce zajmują kobiety, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 35%. Powołując się na raport Deloitte, wspomniała również, że Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który może się pochwalić wzrostem reprezentacji kobiet w radach nadzorczych. Niemniej, zauważyła, że istnieje pewne „ale”… Obecnie prawie milion kobiet jest właścicielkami aktywnie działających firm, podczas gdy liczba mężczyzn wynosi prawie dwa razy tyle.
Każda nagrodzona osoba otrzymała pamiątkową przypinkę, zrealizowaną przez rzemieślników W.Kruk, swój porter oraz drzewo posadzone w Alei Ludzi Zmieniających Świat w ogrodzie przy muzeum Pałacu w Wilanowie.
Nagroda specjalna – XV Edycja Konkursu SPS
Nagrodę specjalną otrzymała Małgorzata Rozenek – Majdan za jej zaangażowanie w wspieranie leczenia niepłodności oraz aktywne działania na rzecz równego dostępu do specjalistycznych usług medycznych. Pomimo że, według szacunków aż 1,5 miliona par w Polsce zmaga się z niepłodnością, temat ten często wywołuje kontrowersje. Małgorzata Rozenek – Majdan skutecznie wykorzystuje swoją rozpoznawalność i wpływ, aby w debacie publicznej poruszać kluczowe kwestie społeczne związane z niepłodnością i in vitro.
Małgorzata Rozenek – Majdan podsumowała, że dla niej samej – podobnie jak dla Olgi Kozierowskiej i Sukcesu Pisanego Szminką – to była długa droga. Droga jako kobiety i prezeski fundacji. Dziś ta nagroda jest dla całego środowiska, którego jest twarzą – rodziców marzących o rodzicielstwie.
Kobiety, które zmieniają świat – laureatki konkursu BiznesWoman Roku
Nagrody za swoje osiągnięcia odebrały także inne wspaniałe kobiety, które prowadzą różnorodne biznesy i osiągają niezwykłe rezultaty w swoich dziedzinach. Sukces kobiet – jak pokazała ta gala – ma wiele twarzy. Ale jest to twarz zmiany.
Martyna Brzozowska – właścicielka „Zrób mi mamo„, odbierając nagrodę w kategorii mikrobiznes – ze wzruszeniem mówiła o tym, że swój rękodzielniczy biznes traktuje jako wzmacnianie kobiecej sprawczości. „Jeśli kobieta uwierzy, że w ciągu dwóch tygodni może nauczyć się wydziergać sweter, to co jeszcze może…”
Katarzyna Goch, CEO firmy Lifebite Sp. z o.o., to autorka aplikacji iYoni, łączącej technologię, sztuczną inteligencję i wiedzę medyczną, stając się tym samym pierwszą wirtualną kliniką leczenia niepłodności. Jej osiągnięcia przyniosły jej nagrodę w kategorii „Start- up roku”. Aplikacja jest obecnie dostępna w 13 językach i została pobrana przez setki tysięcy osób ze 176 krajów. Jak sama powiedziała „ta nagroda to najlepszy dowód, że trzeba konsekwentnie działać dalej i pomagać parom potrzebującym pomocy”.
Od opaski przy kuchennym stole
Katarzyna Zasiadły – CEO Ul&Ka, w ciągu 9 lat przekształciła jednoosobową działalność gospodarczą od uszycia opaski na włosy dla swojej córki przy kuchennym stole, w rozpoznawalną markę, zwyciężając w kategorii „Biznes Roku – przychód poniżej 10 mln zł”. „Kiedy zaczynałam nikt nie wierzył, że mogę z tego zrobić biznes i że tysiące kobiet w Polsce oraz za granicą będzie nosiło moje produkty, a dziś to nie tylko opaski na głowę – to prawdziwa społeczność kobieca”. Ze sceny popłynęły nie tylko łzy, ale również szczere słowa podziękowania w stronę partnera, który jak stwierdziła Kasia przejął rolę „mamy” i nie tylko wozi córki na zajęcia czy zajmuje się domem, ale jest ogromnym wsparciem i mimo tego, że stoi w cieniu – odpowiada tak samo za sukces tej firmy.
Zwyciężczynią w kategorii „Biznes Roku z przychodem powyżej 10 mln zł” została Małgorzata Miśkiewicz, prezeska Abedik, rodzinnej firmy, która od 30 lat jest liderem na rynku drukarskim, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce i Europie. Małgorzata Miśkiewicz zakończyła swoją wypowiedź inspirującą radą „Niech książki, po które sięgamy, będą naszą bezpieczną przystanią, z której czerpiemy siłę, przyjemność i wiedzę”.
Sięgając gwiazd
Noemi Zabari, CEO Astrotectonic Sp. z o.o., jest prawdziwą odkrywczynią. W swojej pracy naukowej dostrzegła korelację między promieniowaniem kosmicznym a aktywnością sejsmiczną, dzięki czemu jej firma potrafi wysyłać ostrzeżenia o nadchodzącym trzęsieniu ziemi na kilka dni przed katastrofą. Ze sceny zachęcała, aby wykorzystać swoje możliwości oraz pokazać swoje pasje i talenty, podkreślając, że za każdą zmianą stoją determinacja, inspiracja i siła. Otrzymała nagrodę w kategorii Liderka w Nowych Technologiach.
Marlena Plebańska, prezeska Fundacji STEAM, zwyciężczyni w kategorii „Edukatorka Młodego Pokolenia”, od wielu lat wprowadza innowacyjne metody nauczania, przekształcając polskie szkoły w laboratoria przyszłości. Jak sama przyznała, całe swoje życie zawodowe poświęciła pracy z dziećmi, rozwijając ich kompetencje przyszłości i przygotowując je do wyzwań w zmieniającym się świecie. Zdradziła też, że to od córek czerpie codzienną inspirację.
Cała w mące
Monika Walecka, właścicielka rzemieślniczej piekarni Cała w mące to kolejny przykład jak zmienić pasję w sposób na życie. Zwyciężyła tym samym w nowej kategorii konkursowej „Liderka w branży HoReCa”. Ze sceny opowiadała, że 7 lat temu wróciła do Polski ze słoiczkiem zakwasu i zaczęła swoją działalność. Dziś do jej lokali ustawiają się kolejki koneserów, a jej jagodzianki znalazły się na liście najlepszych dań świata według dziennikarzy magazynu „The Observer”.
Anna Wiatrowska, psycholożka psychoterapeutka, autorka popularnego profilu Queerowy Feminizm otrzymała nagrodę w kategorii „Wpływowy Głos”. Niestety nie mogła uczestniczyć osobiście w wydarzeniu, więc przesłała filmik w którym nie tylko podziękowała, ale także zwróciła uwagę na kwestie osób transpłciowych. Nagrodę w jej imieniu odbrali jej mentorzy i współpracownicy: Agata Stola i dr nauk medycznych Robert Kowalczyk.
Aleksandra Włodarczyk z ING Polska to zwyciężczyni w kategorii „Female Champion of Change”. Od wielu lat podejmuje się wielu inicjatyw społecznych, bo działania na rzecz wyrównywania szans stały się jej osobistą misją. „Każda z nas – niezależnie od stanowiska, wieku, pozycji, pochodzenia – może być „światozmieniaczką” – mówiła Aleksandra. Ona na pewno jest.
Agnieszka Święch – współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji OFF School, zwyciężyła w kategorii „Inspiratorka Roku”. Jest inicjatorką „Domu Spokojnej Młodości”, który ma na celu uzupełnienie wiedzy o nieobecne w programach szkolnych zagadnienia. „Wierzę, że młode pokolenie zmieni świat, który będzie lepszy”, zachęcając do tego, aby zauważyć Zetki i dać im przestrzeń do działania.
Nagroda nie tylko dla Pań – laureat XV edycji konkursu Sukces Pisany Szminką
Nagrodę otrzymały nie tylko Panie. Specjalna kategoria dla mężczyzn nagradza także tych, którzy wspierają środowiska kobiece. Otrzymał ją Paweł Jakubik, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora ds. transformacji cyfrowej w chmurze Microsoft, a obecnie jest Technology Sales Leader w EY. Od ponad 20 lat aktywnie działa na rzecz równości płci i poprawy pozycji kobiet w biznesie. Przeprowadził ponad 40 procesów mentoringowych pro bono i angażuje się w akcję „Wspieram Feminatywy”, która walczy ze stereotypami i wyrównuje szanse między płciami. Ze sceny podziękował swojej żonie i córkom, podkreślając, że to właśnie żona go „ulepiła” i zachęcał innych mężczyzn, aby również dali się „ulepić” przez kobiety.
Nagrody dla organizacji – Gala BiznesWoman Roku 2024
Nagrody zostały przyznane nie tylko indywidualnym osobom, ale także organizacjom. W kategorii „Organizacja Przyjazna Rodzicom” nagrodę otrzymała Ekoenergetyka Polska S.A., która zapewnia m.in. 100-procentowe dofinansowanie przyzakładowego żłobka i przedszkola dla dzieci pracowników.
Fundacja „Znacznie Więcej” zdobyła wyróżnienie w kategorii Pracodawca Równych Szans za zatrudnianie osób najbardziej oddalonych od rynku pracy, w tym osób po kryzysie psychicznym.
Nagroda za dokonanie 15 lecia – BiznesWoman Roku 2024
Na zakończenie imprezy przyszedł czas na wręczenie nagrody w kategorii Dokonanie 15-lecia. Otrzymały je Olga Adamkiewicz, Katarzyna Rozenfeld i Magdalena Sobkowiak-Czarnecka za pomysł na projekt edukacyjny, który zachęcał kobiety do aktywnego uczestnictwa w wyborach. Była to pierwsza inicjatywa w historii współczesnej Polski, która połączyła ponad 100 kobiecych organizacji, zyskując 3000 ambasadorów kampanii oraz 60 wolontariuszy.
Ola Gościniak, nasza redaktorka naczelna oraz Ewelina Salwuk-Marko – PR managerka również znalazły się w gronie ambasadorek akcji.
Choć kampania trwała tylko 40 dni, udało się dotrzeć do 34% Polek. Odbierając nagrodę, Katarzyna Rozenfeld podkreśliła, że „Wspólnie zwykli ludzie mogą dokonywać niezwykłych rzeczy”. Kiedy Magdalena Sobkowiak – Czarnecka poprosiła, aby wstały osoby zaangażowane w kampanię (wstało kilkanaście osób – w tym Ola Gościniak oraz Ewelina Salwuk-Marko) aż do osób, które polajkowały, przesłały posty dalej – jasnym stało się, ze to jest właśnie ta niezwykłość. Stała cała sala, która uczestniczyła w tej akcji. To dla takich chwil warto robić małe rzeczy, które potem stają się wielkie.
Ogromne gratulacje dla wszystkich nominowanych, laureatek nagród, prowadzących oraz tych, którzy wręczali nagrody. To było ważne wydarzenie. Tak wygląda sukces.
Wyświetl ten post na Instagramie