• 2024-01-03
  • 306
  • 16 minut czytania

Wolność, odwaga, inspiracja – Wywiad z Agnieszką Kulczyk – współautorką książki „Chcę WWWięcej”

Wolność, odwaga, inspiracja – Wywiad z Agnieszką Kulczyk – współautorką książki „Chcę WWWięcej”

W dzisiejszym wywiadzie będziemy rozmawiać z Agnieszką Kulczyk, która podzieli się swoją inspirującą historią i doświadczeniami z zakresu prowadzenia biznesu. Nasza rozmówczyni podkreśla, że główną motywacją do rozpoczęcia własnej działalności online były nie tylko aspiracje finansowe, ale także troska o zdrowie i potrzeba opieki nad bliskimi. Opowie nam o wyzwaniach, z jakimi musiała się zmierzyć na początku swojej drogi przedsiębiorczej, oraz podzieli się, które narzędzia i platformy online były kluczowe dla skutecznego zarządzania biznesem.

GirlBosskie: Jakie były Twoje główne motywacje do rozpoczęcia własnego biznesu online?

Agnieszka Kulczyk: Po części moje zdrowie. W czasach zaraz po studiach często chorowałam. Zaczęłam się obawiać, że jak tak co kawałek będę brała zwolnienia w pracy, bo grypa, bo przeziębienie, to szybciej skończę pracować, niż zaczęłam. Poza tym mój dziadek miał już wtedy zaawansowaną rozedmę płuc i potrzebował większej opieki ze strony mojej mamy, a mama miała sklep, którym ktoś musiał się zająć.

Jakie wyzwania napotkałaś na początku swojej pracy?

O matko, a jakich nie napotkałam! Dokumenty, przepisy, księgowość, forma rozliczania, VAT, albo nie, kasa fiskalna, podatki, faktury, koszty, druczki w Urzędzie Miasta, druczki w ZUS, druczki w Urzędzie Skarbowym. Nie sądziłam, że tego wszystkiego jest tak dużo na starcie!

Jakie narzędzia czy platformy online ułatwiły Ci zarządzanie i rozwijanie biznesu?

Na pewno strony, które później zaczęły wchodzić. Najpierw zmiany we wpisie w CEIDG, które można było zrobić online, potem kolejne. Podpisy elektroniczne. Dokumenty, które można było zeskanować i wysłać księgowej mailem. Ja zaczynałam w 2014 roku. To były trochę inne czasy. Teraz już takie rzeczy załatwia się zupełnie inaczej. Z takich aktualnych, bardzo chwalę sobie WordPressa i WooCommerce, Google, Dropbox, MailerLite czy serwisy do płatności.

Jesteś jedną z autorek książki „Chcę WWWięcej”. Jaką wartość znajdzie w niej czytelnik wg Ciebie?

Myślę, że ja zaczynając dzisiaj, po przeczytaniu tej książki znalazłabym różne pomysły, inspiracje, motywacje. Na pewno też siłę i odwagę do działania, a także wsparcie i zrozumienie. Niby nie dużo wymieniłam, ale za to jakie te rzeczy są ogromnie ważne i potrzebne!

O czym jest Twój rozdział? Co nauczy on czytelnika?

O szukaniu swojego miejsca w sieci i nabieraniu odwagi do działania. O działaniu w zgodzie ze sobą. A także o robieniu czegoś innego niż uczą na szkoleniach.

Dlaczego zdecydowałaś się na udział książce?

Moim życiowym celem jest pomaganie innym osobom. Napisanie rozdziału do książki jest formą niesienia tej pomocy. Cały czas sobie powtarzam, że jeżeli to, co robię, pomoże chociaż jednej osobie, to było warto. Kto wie. Może ten rozdział pomógł tej jednej osobie.

Które 3 inne rozdziały polecasz i dlaczego?

Generalnie polecam całą książkę. Ja miałam strasznie dużo obaw w sobie, więc osobom pełnym obaw mogłabym polecić cały pierwszy moduł. Ale jeżeli mam z niego wybrać tylko 3 rozdziały, to drugi, ósmy i jedenasty. Kolejno o wyglądzie napisała Mariola Nowak-Jager, o tym, że nikt nie kupi pisała Ewelina Małkińska i o ocenianiu przez innych napisała Justyna Żmijewska. Matko, nie lubię tak wybierać. Mam wtedy wrażenie, że nie doceniam pozostałych autorek. A przecież każda z nas włożyła w swój rozdział serce i przełamała się, żeby napisać o czymś dla siebie trudnym.

wywiad z agnieszką kulczyk

Czy w rozwoju swojego biznesu pomogły Ci jakieś osoby? Jeśli tak – kto konkretnie?

Oczywiście, że tak. Po pierwsze moi najbliżsi, po drugie Interaktywna Paczka. Jeżeli znowu mam wymieniać konkretnie, to najbardziej, na samym początku, w Paczce pomogła mi Ola Rother i Ola Gościniak. Nie chciałabym żadnej z Dziewczyn pominąć, żeby nie zrobiło jej się przykro, więc nie będę wymieniać dalej. Zresztą musiałabym podać wszystkie nazwiska! Od każdej z Paczkowiczek dostałam mega wartość i jestem Wam wszystkim za to bardzo wdzięczna! Dziękuję! Jesteście wiatrem dmuchającym w moje skrzydła!

Jak budujesz i utrzymujesz swoją obecność online, aby przyciągnąć klientów?

Nagrywam podcast i piszę artykuły na blogu. Oprócz tego „promuję” nowo dodane treści w social mediach. Chociaż z tym promowaniem, to bym się jednak aż tak nie rozpędzała. Po prostu dodaję post wszędzie tam, gdzie mam założone konto. Oprócz LinkedIn, bo o nim zawsze zapominam. Przepraszam obserwatorów z tego serwisu! Głównie jednak skupiam się na pisaniu newslettera, w którym między innymi odsyłam do nowych treści.

Czy istnieją błędy, które popełniłaś na początku, a z których wyniosłaś cenne nauki dla rozwoju swojego biznesu?

Tak! Najważniejsza, to: nie wydawaj od razu wszystkich zarobionych pieniędzy na zachciewajki! Pamiętam jak za utarg ze sklepu z pierwszego miesiąca pokupowałam różne rzeczy dla siebie, a potem się okazało, że nie miałam na zapłacenie faktur. Nie polecam takiego zachłyśnięcia się sukcesem. Bardzo bolesna lekcja.
Drugą taką lekcją było to, że przestałam się szkolić. Ten brak wiedzy w pewnym momencie był moją zgubą. Świat poszedł do przodu, a ja zostałam w miejscu. A wiadomo, że kto stoi w miejscu, ten się cofa. Chociaż kto wie. Może gdybym się szkoliła na bieżąco, to dzisiaj nie brałabym udziału w tym wywiadzie.

Jakie rady udzieliłabyś osobie, która dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem online?

Cierpliwości i wytrwałości. Ucz się, ale nie popadnij w klątwę wiedzy. I nie wydawaj całego przychodu od razu!

Co daje biznes online z Twojej perspektywy?

Wolność i niezależność, ale tylko wtedy, kiedy odpowiednio wszystko poukładasz.

Inspirująca myśl dla czytelników

Jak to już wiele osób powtarzało: „Rozpocznij działanie, nawet jeśli początki wydają się skromne, ponieważ nawet najmniejszy krok prowadzi w stronę wielkich osiągnięć.”


Rozmówczyni wywiadu: Agnieszka Kulczyk

Prowadzi blog i podcast Kurs na Rozwój. Dzieli się w nich swoimi refleksjami i wnioskami na temat swojego rozwoju osobistego. Współautorka książki „Chcę WWWięcej”.

Prywatnie mama 4-latki, świętująca w tym roku 10. rocznicę związku. Zawodowo na co dzień księgowa. Od niedawna z pasji blogerka i autorka podcastu Kurs na Rozwój. Swoim rozwojem osobistym zajmuje się już od ponad 15 lat. W ostatnich latach na tym polu wykonała dla siebie „kawał dobrej roboty” i wreszcie nabrała odwagi, żeby podzielić się tym z innymi. Ma nadzieję, że jej wnioski i refleksje, którymi się dzieli, pomogą komuś w jego pracy i skrócą jego drogę.

Ciągle pochłania nowe książki i kursy. Wyciąga z nich to, co najlepsze dla niej, i dopasowuje do siebie. Jest zwolenniczką ciągłego kontaktu ze sobą i szukania odpowiedzi na wszystko, co w sobie. Ma w planach studia psychologiczne i kurs na certyfikowanego coacha, żeby jeszcze lepiej pomagać sobie i innym.

wywiad z agnieszką kulczyk

Przeczytaj także

Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Recenzja eBooka „Zbuduj wizerunek eksperta za pomocą PR” autorstwa Eweliny Salwuk-Marko

Ewelina Salwuk-Marko, uznana specjalistka od public relations, dziennikarka i przedsiębiorczyni, wydała pierwszy i wartościowy  eBook „Zbuduj…
Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Self-care dla Mamy w biznesie – czyli o tym, jak dbanie o siebie może pomóc rozwinąć się Twojej firmie

Wyobraź sobie taki obrazek: leżysz w wannie pełnej piany, na twarzy maseczka, w ręce zdrowy koktajl…
Biznesowy angielski – jak szybko i skutecznie go podciągnąć?

Biznesowy angielski – jak szybko i skutecznie go podciągnąć?

Może wydawać się, że w czasach sztucznej inteligencji znajomość angielskiego traci na znaczeniu — nieprawda! Wyobrażasz…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *