- 2024-02-12
- 373
- 9 minut czytania
Przewodnik po sztucznej inteligencji dla biznesu. 4 przydatne narzędzia
Nastała era, w której wykorzystanie sztucznej inteligencji staje się nieodłączną częścią biznesu. Zarówno większego, jak i takiego, który dopiero wychodzi z ofertą do klientów. Dzisiaj AI jest narzędziem pomagającym tworzyć treści lub grafiki, pomaga obniżyć koszty naszej pracy, zbierać dane, obserwować zachowania klientów. Dostarcza nieskończone możliwości dla każdego biznesu – pod warunkiem że wiesz czego użyć. Opcji jest tak dużo, że można się w tym wszystkim pogubić. Prowadzisz biznes? Sprawdź jakie propozycje aplikacji przygotowałam dziś dla Ciebie.
Chat GPT – sztuczna inteligencja do tworzenia treści tekstowej
Chatbot stworzony przez OpenAI jest chyba najbardziej popularnym narzędziem typu sztuczna inteligencja. To model językowy, który rozumie język naturalny (czyli ten, którym my ludzie, posługujemy się na co dzień) i służy do generowania odpowiedzi na zadane pytania. Możesz go wykorzystać do wielu zadań, np.:
- tworzenia treści postów do Twoich social mediów,
- tworzenia kodu w języku, który sama wybierzesz np. CSS do modyfikacji wizualnej warstwy Twojej strony WWW,
- tłumaczenia tekstu, który już masz na inny język,
- tworzenia odpowiedzi na maile Twoich klientów,
- wykonywania różnorakich obliczeń.
Chat GPT odpowiada na pytania z różnych dziedzin. Utrzymuje kontekst rozmowy, co zdecydowanie ułatwia i poprawia jakość interakcji. Jak z niego korzystać? Nakreśl kontekst rozmowy i zadawaj pytania, do momentu aż otrzymasz odpowiedź, która Cię usatysfakcjonuje. Możesz zlecić chatowi wcielenie się w jakąś rolę (np. dziennikarza, by nadać dziennikarski ton wypowiedzi) albo wysłać próbkę swojego tekstu przy przygotował inny, ale napisany w twoim stylu.
Jest to zaawansowana technologia, dzięki której dostajemy możliwość szerokiego wykorzystania w swoim biznesie. Trzeba jednak mieć na uwadze np. że chat w wersji darmowej nie ma dostępu do najświeższych danych (nie jest połączony z Internetem). Można czasem też odnieść wrażenie, że chce znaleźć odpowiedź na każde pytanie, nawet jeśli jego przedmiot nie istnieje.
Być może rozważasz wykorzystanie jego płatnej bogatszej wersji, która ma bardziej aktualne dane, odpowiada szybciej i jest za pewne bardziej dopracowana. Ile to kosztuje? Pomiędzy 20$ a 25$. Cennik znajdziecie tu.
Midjourney – sztuczna inteligencja do tworzenia grafik i obrazów
To narzędzie służy do szybkiego generowania obrazów według zadanych komend. Jak możesz wykorzystać Midjourney?
- Do tworzenia grafik na Twoje social media, jeśli np. chcesz prowadzić swój kanał na Instagramie, ale Twoje biuro jest „nieinstagramowe”,
- Gdy chcesz prowadzić swoje social media bez pokazywania twarzy – stwórz swojego awatara,
- Do uzupełnienia Twojej strony internetowej o grafiki,
- Do tworzenia obrazków wyróżniających wpisy na Twoim blogu.
Co ciekawe, korzystanie z tej sztucznej inteligencji nie odbywa się w przeglądarce ale za pomocą Discorda – platformy komunikacyjnej dla społeczności skupionych wokół tematyki, która ich interesuje. Discorda możesz zainstalować na swoim smartfonie lub komputerze. Uwaga – one się minimalnie między sobą różnią. Aby dołączyć do serwera danej społeczności trzeba ją najpierw odnaleźć.
W wersji na telefonie wystarczy, że klikniesz ikonkę plusa w dolnym lewym roku a następnie przycisk „dołącz do serwera”. W kolejnym oknie po prostu wpisz ten link z zaproszeniem: „https://discord.gg/midjourney”. W wersji desktopowej (na komputerze) w lewym dolnym znajdź ikonkę kompasu – umożliwia ona odkrywać różne serwery. Po dołączeniu do serwera przejdź do kanału „newbies” – to tam będzie odbywało się generowanie twoich grafik w wersji darmowej.
To co wystarczy zrobić, to w pasku wiadomości na dole wpisać odpowiednie komendy. By wygenerować obraz wpisz /imagine — pojawi się miejsce na wpisanie prompta czyli twojego polecenia. Po wysłaniu takiej wiadomości Midjouney wygeneruje obraz na bazie przesłanej komendy. Próbowałam skorzystać z tego narzędzia dla was, ale niestety żadna z moich prób nie była udana, ze względu na „ekstremalne zapotrzebowanie” na tę usługę.
MidJourney w wersji FREE pozwala na 25 minut generowania obrazów. Najtańszy abonament Basic kosztuje 10$ miesięcznie i pozwala na nieco ponad 3 godziny generowania grafik. Pełny cennik dostępny jest tutaj.
Synthesia – sztuczna inteligencja do tworzenia filmów
Synthesia to narzędzie, które generuje film z wybraną przez ciebie postacią (awatarem), która wypowiada przygotowany przez Ciebie tekst wybranym głosem. Oferuje wsparcie dla ponad 120 języków (jest język polski!), ma bezpłatną biblioteka multimediów, a nawet 50 gotowych szablonów filmów – od kreatywnych prezentacji, przez filmy typu „tutorial” do prezentacji biznesowych raportujących np. wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Do czego możesz go wykorzystać we własnym biznesie?
- do stworzenia treści wideo do Twojego kursu online lub szkolenia,
- do nagrania materiałów typu onboarding dla nowych pracowników,
- do przygotowania nagrań-samouczków lub interaktywnych poradników które pomogą Twoim klientom w obsłudze Twoich produktów,
- do stworzenia materiałów reklamowych na twoje social media czy kanał na YouTube,
Z narzędzia można skorzystać bezpośrednio w przeglądarce. Syntehsia oferuje szeroką ofertę awatarów w różnym wieku i w różnym stroju (biznesowym i casualowym), które wyglądają i mówią w taki sposób, że dają złudzenie prawdziwego człowieka. Jednak to nie wszystko – jeśli chcesz, możesz stworzyć realistyczną cyfrową wersję siebie, tak by nagrywać filmy w domowym zaciszu bez użycia kamery! Możesz też „sklonować” swój własny głos i dopasować go do Twojej cyfrowej wersji.
Możesz spróbować utworzyć swoje wideo za darmo na stronie internetowej i sprawdzić czy to rozwiązanie dla Ciebie, ale jest to dość okrojona wersja. Najtańsza opcja cenowa dla tego narzędzia to 22$ miesięcznie. Pełny cennik dostępny tutaj.
Tome – sztuczna inteligencja do tworzenia prezentacji multimedialnych
Pamiętasz PowerPoint? A może nadal korzystasz z tego programu? Tome umożliwi Ci szybkie wygenerowanie slajdów do Twojej prezentacji albo jeśli bardzo Ci się spieszy… całej prezentacji. Wystarczy podać temat i schemat prezentacji poczekać chwilę i otrzymasz wstępny zarys prezentacji do wykorzystania. Oprócz tego może wygenerować infografiki, obrazy czy tekst, ale także przekonwertuje dokument, który już masz na prezentację. Może też po prostu sprawić, że będzie bardziej zwięzły i łatwiejszy w przyswojeniu.
Po utworzeniu nowego projektu wystarczy wpisać w odpowiednim polu tematykę prezentacji, która Cię interesuje. Gdy prezentacja zostanie wygenerowana, pozostaje na bieżąco zmieniać elementy danego projektu i rozwijać go w taki sposób, na jakim najbardziej Ci zależy. Jeśli uznasz, że brakuje Ci slajdu poruszającego konkretną tematykę, nie musisz go tworzyć sama od podstaw – również możesz go wygenerować. Tome oferuje integracje z różnymi platformami np. Figmą, YouTubem, Miro czy Google Sheets. Możesz też dodawać własne multimedia czy grafiki. Interfejs jest dość łatwy w obsłudze – jeśli korzystałaś kiedykolwiek z Canvy czy PowerPointa, to ta aplikacja nie sprawi Ci problemów.
Ile to kosztuje? Zaraz po zarejestrowaniu w aplikacji możesz z niej korzystać bezpłatnie – otrzymujesz 500 kredytów do wykorzystania przy generowaniu treści. Wersja Pro kosztuje 16$ miesięcznie za osobę przy płatności rocznej oraz 20$ za osobę przy płatności miesięcznej. W tej wersji masz nieograniczoną możliwość tworzenia treści. W ramach planu pro możesz dodać własne logo i wyeksportować swoją pracę do pdfa.
Wszystkie te narzędzia wykorzystują zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Przynoszą nam liczne korzyści w biznesie. Możemy dzięki nim usprawnić naszą pracę, zminimalizować koszty oraz poprawić efektywność zadań. Mogą za nas wygenerować różne teksty, grafiki, wideo, wspierają nas w kontaktach z klientami. Warto dodać, że korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji to nie tylko same plusy. Uzależnienie się od tej technologii i zbyt duże poleganie na niej może doprowadzić do problemów w razie awarii tych systemów. Musimy być świadomi, że nawet takie narzędzie jak Chat GPT może się mylić i wprowadzać w błąd. Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do wprowadzenia fałszywych treści dźwiękowych, filmów i tekstów, a to z kolei doprowadzi do dezinformacji. Korzystajmy z nich świadomie!
Chcesz poczytać o jakimś konkretnym narzędziu sztucznej inteligencji! Koniecznie napisz w komentarzu!