- 2025-07-14
- 39
- 14 minut czytania
Cztery wskazówki, jak wybierać książki biznesowe, z których czytania rzeczywiście skorzystasz

Prowadzenie biznesu to rozwój osobisty sam w sobie, patrząc na to, jakie wyzwania stawia przed nami codzienna praca. Pilność wielu bieżących spraw odciąga nas od przeznaczania czasu na myślenie strategiczne i ciągłą naukę, tak bardzo koniecznych dla rozwoju biznesu.
Tym wiecznym rozproszeniem i nieustanną pogonią za terminami charakteryzuje się życie wielu osób, zarówno prowadzących własny biznes, jak i pracujących na etacie. Znalezienie czasu na czytanie staje się coraz większym wyzwaniem, a już sam wybór odpowiedniej lektury urasta do decyzji przerażającej swoją wielkością.
W tym artykule chciałabym się podzielić, co według moich doświadczeń pomaga wybierać książki biznesowe i rozwojowe, z których czytania rzeczywiście wyciągniesz korzyści. Piszę o tym, ponieważ podejmowanie decyzji pochłania nasze zasoby mentalne i wsparcie chociażby takich czterech wskazówek może ułatwić pierwszy krok na ścieżce Twojego rozwoju.
Możesz potraktować moje propozycje jako luźne sugestie wspierające decyzję, albo jako kolejne kroki w wykreślaniu i dopisywaniu do szczegółowej listy książek, którymi chcesz się zająć już od dawna. Powodzenia!
Wybierz książkę zgodnie ze swoją intencją na najbliższy czas
Intencje to zamiary, ale bardzo ogólne. Najczęściej na przełomie roku robimy przegląd naszych intencji i próbujemy przekuć je w postanowienia noworoczne. Może to być na przykład zamiar zdrowego odżywiania się lub regularnego korzystania z siłowni (kto nie zna tych przykładów…), albo ogólny kierunek rozwoju firmy. Po co określać intencje, kiedy myślimy o czytaniu książek? Przy beletrystyce ma to może mniejsze znaczenie, ale gdy chcemy zająć się rozwojem własnym i naszych kompetencji przydatnych w prowadzeniu firmy, wtedy jest to już bardziej potrzebne.
W uchwyceniu naszych intencji pomagają różne narzędzia, znane z praktyki coachingowej i rozwojowej. Jednym z nich jest wybór osobistego słowa roku, hasła, które ma nam przyświecać na najbliższy rok i pomagać podejmować decyzje. W zeszłym roku miałam wybrane dla siebie hasło “koncentracja”, ponieważ czułam, że chcę stawić opór rozproszeniu moich wysiłków i skupić się na tym, co jest ważne. Na 2025 rok wybrałam “energię”, bo czuję, że to zarządzanie moimi zasobami energii jest dla mnie aktualnie najważniejsze. Na platformie Paczki Girlbosskich można obejrzeć szkolenie Barbary Garczyńskiej, która pokazuje proces wyboru osobistego słowa roku i dalszej jego “obsługi” w trakcie roku. To słowo może być z jednej strony pomocą przy wyborze lektury, a z drugiej filtrem poznawczym, przez który będziemy przesiewać jej treść.
Innym bardzo popularnym narzędziem do wyłaniania intencji z ogólnego poczucia, że coś chce się zmienić, jest koło życia. Ćwiczenie to polega na ocenie różnych aspektów naszego życia (zazwyczaj oceniamy 8-12 kategorii), takich jak relacje, zdrowie, finanse czy rozwój, w skali od 0-10. Nazwa “koło życia” pochodzi od tego, że wyniki zaznaczamy na koncentrycznych okręgach o wspólnym środku, których wartość rośnie w miarę oddalania się od środka. Po zaznaczeniu ocen w każdej z kategorii należy połączyć kropki i zobaczyć, czy nasze życiowe koło może się “obrócić”, czyli czy powstały obrys jest w miarę okrągły, czy nie. W ten sposób można zidentyfikować najpilniejsze potrzeby, wskazując obszary które wymagają zmiany. Najlepiej poprzestać na 1-3 obszarach do pracy, aby nie rozproszyć swoich wysiłków na zbyt dużym obszarze. Lepiej korzystać z metody małych kroków i śledzić swoje postępy.
W twoim sercu mogą być też mniej lub bardziej uświadomione intencje, które można wydobyć na przykład stworzeniem mapy marzeń (w dowolnej technice) albo mapy myśli. Można też podejść do tego od strony zadaniowej – jakie punkty na liście do zrobienia siedzą na twojej głowie i nie dają spokoju? Wypisując sobie absolutnie wszystko co leży na sercu, głowie i poczuciu obowiązku, można dostrzec pewne tendencje. Co jest dla nas ważne, co uważamy za pilne, czego od dawna nie możemy zrobić, a co może być wykreślone lub przekazane komuś innemu. Chodzi tutaj o wydobycie pewnego kierunku, w jakim podążają nasze myśli i działania. Przytłoczenie zbyt pełną i “przestarzałą” listą rzeczy do zrobienia może oznaczać wewnętrzne pragnienie odpoczynku, zaopiekowania się własnymi źródłami energii i pozbycia się wysysaczy szczęścia.
Po zapisaniu intencji, czy to jednym słowem czy opisem wizji, jak chcemy się czuć – możemy przejść do planów.
Jaką masz intencję na najbliższy czas?
- Jeżeli już masz wybraną jakąś intencję albo osobiste słowo roku, to dobrze jest poszukać sobie przynajmniej jednej książki powiązanej z nim. Więź ma być zrozumiała dla ciebie, bo to twoja osobista droga i z tobą ma rezonować. Na przykład do mojego słowa roku “**energia**” wybrałam książkę **“Potęga kiedy”**. Opisano w niej jak dostosować swój rytm dobowy do chronotypu biologicznego, według którego działa nasz organizm. Pozwala to na zarządzanie swoją **energią** w trakcie całego dnia i owocne interakcje z innymi, zależnie od naszego i ich chronotypu.
- Jeśli masz listę lub stertę książek czekających na przeczytanie to zastanów się, które z nich są zgodne z ogólną intencją na najbliższe miesiące. Może jedna z nich właśnie na ten czas czekała?
**Przykład:** Karolina wykonała ćwiczenie “koło życia” i w jej przypadku najsłabszymi aspektami okazały się zdrowie, relacje ze znajomymi i odpoczynek/relaks. W związku z tym przejrzała swoją listę książek do przeczytania pod kątem tematu zdrowia i odpoczynku. Okazało się, że ma dwie długo oczekujące książki w tym temacie i zaplanowała ich czytanie na najbliższy czas. Stwierdziła też, że wykorzysta pytanie o polecane lektury w tej tematyce jako motywację do odnowienia relacji ze znajomymi.
Wybierz lekturę wspierającą Twoje plany
Plany to zamiary już ubrane w konkrety. Nasze intencje to często drogowskazy przypominające, w jakim kierunku zmierzamy. Plany obejmują już konkretne starania i działania, które mają nam pomóc zdobyć określone cele lub poradzić sobie ze sprecyzowanymi wyzwaniami.
Często określamy nasze cele metodą SMART, czyli sprawdzamy czy są Sprecyzowane, Mierzalne, Ambitne, możliwe do Realizacji i z ustalonym Terminem wykonania. O ile jest to sprawdzona metoda na ustalenie planu dotarcia do naszego celu, to warto jeszcze zastanowić się, jakie umiejętności i zasoby są nam potrzebne do realizacji planu i jakie możemy napotkać na tej drodze przeszkody. Przy takim podejściu łatwiej dopasować konkretne zasoby wiedzy i umiejętności do oczekiwanego zakresu zadań. Inne książki będziemy wybierać na etapie kształtowania strategii, a inne na etapie “wykonawczym”. Ogólna książka o zasadach działania marketingu przyda się na początek, a szczegółowe szkolenie dotyczące SEO już konkretnie przy tworzeniu treści na stronę internetową.
Może się okazać, że potrzebujemy rozwinąć pewne nowe umiejętności lub zastosować coś w innym kontekście niż zazwyczaj. W tym pomocne są kursy i książki zawierające ćwiczenia, które pomagają przyswoić poruszane kwestie w trakcie czytania. W trakcie tworzenia serii tekstów blogowych można sięgnąć po jeden z wielu podręczników uczących pisania do internetu, na przykład “Sztukę projektowania tekstów” Ewy Szczepaniak. Jako zasoby przydadzą się nasze notatki, książki, i artykuły, na podstawie których chcemy pisać swoje wypowiedzi.
Przygotowując się na wystąpienie przeszkód możemy też wybrać sobie kilka książek motywacyjnych, które pozwolą nam opanować spadek motywacji. Jest dostępnych wiele książek, w tym polskich przedsiębiorczyń, które pokazują ich drogę do sukcesu i jakie przeszkody napotykały na własnej ścieżce. Jeżeli masz takie książki u siebie, zobacz która z autorek mierzyła się z podobnym problemem lub osiągnęła sukces korzystając z podobnego rozwiązania, które ty chcesz zastosować. Nie musisz czytać jej od razu, ale wybranie konkretnego tytułu pozwoli Ci sięgnąć po niego od razu, gdy napotkasz demotywującą sytuację.
Jakie masz plany na najbliższy czas?
- Wybierz jeden plan działania, który aktualnie wykonujesz w swoim biznesie. Zastanów się, czy są jakieś książki oferujące umiejętności lub zasoby przydatnej wiedzy, które pomogłyby Ci w jego realizacji? Może w swojej cyfrowej biblioteczce masz już odpowiednie freebie, ebooki lub kursy, które mogą uprościć twoje zmagania z detalami?
- Czy planujesz poszerzać swoje umiejętności w jakimś konkretnym celu? Może zanim zaczniesz długi kurs albo studia podyplomowe, przeczytaj książkę z tej dziedziny, aby przekonać się, czy to na pewno droga dla ciebie. Kilkadziesiąt złotych i kilka godzin to mniejsza inwestycja, która może przekonać Cię do rozwinięcia skrzydeł w nieoczekiwanym kierunku.
**Przykład**: Ola przygotowuje konferencję o e-learningu. Oprócz typowych kroków, czyli zbierania ekspertek i ekspertów w tym temacie, podjęła również wysiłek dokształcenia się poprzez czytanie książek o nauczaniu i różnych jego aspektach w wolnym czasie. Byłam w stanie polecić jej kilka tytułów, które nie są nudnymi podręcznikami do metodyki, a wskazują na ważne kwestie w uczeniu siebie i innych.
Wybierz co czytać w zgodzie ze swoimi wartościami
Wartości, które cenisz, to Twój kompas życiowy. Intencje wyznaczają nam kierunek na czas od kilku miesięcy do kilku lat, a wartości opisują co cenimy jako elementy spełnionego życia. Zestaw ten u osób dorosłych jest zazwyczaj stały, o ile nie wydarzy się coś, co przetasuje nasze podejście do tego, co jest wartościowe. Jest wiele sposobów na poznanie swojego zestawu wartości i nie są to zazwyczaj szybkie metody. Część wartości czujesz jednak intuicyjnie i nie zawsze są to popularne “miłość, wolność, rodzina”, tylko bardziej osobiste słowa.
Czasami potrzebujemy przeczytać coś, co podważy nasze głębokie przekonania. Zazwyczaj jednak zapoznając się z teoriami opierającymi się na diametralnie innych wartościach od naszych, doświadczamy dysonansu i rozdźwięku. To są czytelne sygnały, że podejście autorki lub autora jest niezgodne z naszym systemem wartości i o ile czasem można czerpać z niego inspirację, to pewnie nie zaadoptujemy go w pełni. Porady pełne gloryfikacji pracoholizmu mogą być zupełnie nietrafione dla osoby poszukującej więcej spokoju i równowagi w życiu.
Wartości to pewien wyznacznik naszego kierunku działania, ale też tego, z jakimi osobami będziemy rezonować, gdy przekazują nam wiedzę lub porady. Poradnik dla biznesmenów pisany przez starszego pana z Ameryki może nas zainspirować, ale jego porady mogą być zupełnie sprzeczne z naszymi wartościami i trybem życia jako np. przedsiębiorczej mamy prowadzącej biznes edukacyjny. Doświadczenia życiowe i płynąca z nich zmiana to ważny element wielu książek poradnikowych, również biznesowych. Są książki uniwersalne, które są w stanie pomagać ludziom w przeróżnej sytuacji życiowej, a inne koncentrują się na wąskiej niszy, np. na sprzedawcach bezpośrednich lub biznesmenach zajmujących się akcjami giełdowymi.
Jakie są wartości, które sobie cenisz?
- Wypisz swoje wartości życiowe. Czy masz na swojej liście książek jakieś lektury, które pogłębią twoje zrozumienie tych wartości? Może są jakieś poradniki, które ułatwią ci realizację tych wartości na co dzień.
- Opisz kilkoma słowami swój profil biznesowy. Jakie osoby mogą udzielić tobie realnego wsparcia i porad, a jakich profili osobowościowych powinnaś unikać? Wypisz, czyich rad nie ma sensu czytać ani słuchać i wykreśl te książki ze swojej listy, albo przenieś je na szary koniec kolejki.
**Przykład:** Magda po pierwszym roku funkcjonowania Klubu Książki stwierdziła, że słuchanie porad od mężczyzn, szczególnie starszych i z USA, nie pasuje do jej zestawu wartości i jej celów życiowych. Dlatego w kolejnym roku wybierała z moich propozycji tylko książki pisane przez kobiety. W ten sposób ograniczyła liczbę tytułów i ułatwiła sobie decyzję, co czytać.
Wybieraj książki adekwatne do Twoich możliwości i ograniczeń w danym czasie
Każdy okres naszego życia oferuje niepowtarzalne możliwości i narzuca pewne ograniczenia. Lubię porównanie do sezonów serialu. Każdy sezon życia ma inny motyw przewodni, trochę inną obsadę i poruszane problemy. To nadal jest twoje niepowtarzalne życie, tylko różne jego okresy oferują inne możliwości i powodują inne ograniczenia. Inne możliwości mają oszczędna studentka, zabiegana mama i dojrzała kobieta sukcesu. Różne są ich możliwości czasowe, zasoby mądrości, poziom zamożności czy samoświadomości.
Warto uświadomić sobie, że sezony mijają i nadchodzą kolejne, które mogą oferować więcej lub mniej czasu, a one też przeminą. We mnie powoduje to poczucie spokoju, że nawet jeżeli teraz jako matka bardzo małych dzieci mam niewiele czasu na skupienie uwagi w ciągu dnia, to ten okres minie i kiedyś będę miała go więcej. Wykorzystuję te chwile, które mam i nie wyrzucam sobie ich ilości, bo nie przynosi to nic pozytywnego.
W trakcie różnych okresów w życiu potrzebujemy też różnego wsparcia. Czasem pomocne będą książki instruktażowe, czasem motywacyjne historie innych osób, a czasem poradniki psychologiczne.
Jakie są Twoje aktualne możliwości i ograniczenia?
- Na jakim etapie jest twój biznes? Czego on potrzebuje do rozwoju? Wiedzy, umiejętności czy zmiany przekonań jego właścicielki?
- Pomyśl, co na twojej liście książek jest adekwatne do aktualnego sezonu twojego życia? Może jakieś książki trafiły tam kiedyś, gdy szukałaś odpowiedzi na pytania, które teraz zupełnie cię nie interesują? A może coś przyda się za kilka lub kilkanaście lat, kiedy będziesz w zupełnie innym momencie życia? Gdy przesuniesz takie nieadekwatne do sezonu książki na bok, pozwolisz sobie ich nie czytać teraz lub wcale, to uwolnisz przestrzeń na te, które rzeczywiście są tobie teraz potrzebne.
**Przykład:** W trakcie ciąży czytałam poradniki dotyczące wychowania i psychologii dziecięcej. Po porodzie większość moich lektur stanowiła beletrystyka bez drastycznych scen przemocy, szczególnie wobec dzieci. Aktualnie czytam trochę o biznesie, trochę o wychowaniu i trochę beletrystyki, dostosowując się do moich aktualnych możliwości czasowych. Wiem, że kiedyś przyjdzie sezon z zupełnie innym zestawem lektur i czekam na niego ze spokojem.
Kilka dodatkowych uwag:
Możesz nie kończyć zaczętych książek!
Nie każda książka wydana drukiem była tego warta, lub nie musi mieć wartości dla Ciebie.
Od samego czytania nic się nie zmieni – trzeba jeszcze wprowadzać zmiany w życie.
Warto utrzymywać pewne proporcje między czytaniem beletrystyki i książek rozwojowych, aby nie zrazić się do samej czynności czytania.
Wiele książek rozwojowych i biznesowych potrzebuje czasu i miejsca do przemyśleń, nie można czytać ich jednym tchem.
Życzę powodzenia z wyborem i czytaniem książek biznesowych i rozwojowych. Mam nadzieję, że przyniosą owoce w twoim życiu i biznesie. Jeżeli uważasz, że potrzebujesz wsparcia w decyzji, zapraszam do kontaktu mailowego, albo na Paczkowym Discordzie!