- 2024-04-29
- 593
- 30 minut czytania
Zdrowie, rozwój, wsparcie – wywiad z Ulą Nec – współautorką książki „Chcę WWWięcej”
Ula Nec, przedsiębiorczyni online, podzieliła się swoimi motywacjami do rozpoczęcia własnego biznesu oraz wyzwaniami na drodze do sukcesu, wskazując na potrzebę nauki i wielozadaniowości. Jako autorka książki „Chcę WWWięcej”, zachęca czytelników do pokonywania przeszkód i zdobywania konkretnych strategii biznesowych. W jej rozdziale czytelnicy znajdą wskazówki dotyczące budowy biznesu zgodnie ze swoimi wartościami i dbania o zdrowie psychiczne. Przez obecność online, Ula przyciąga klientów i buduje markę poprzez aktywność na social mediach i regularne publikacje. Jej inspirująca myśl dla czytelników podkreśla holistyczne podejście do biznesu i życia, kładąc nacisk na zdrowie fizyczne i psychiczne.
GirlBosskie: Jakie były Twoje główne motywacje do rozpoczęcia własnego biznesu online?
Ula Nec: Potrzebowałam zmiany, która da mi wolność i decyzyjność. Chciałam sama decydować o tym od jakich autorytetów się uczę, komu i w jaki sposób pomagam, kiedy i gdzie pracuję – krótko mówiąc chciałam po prostu działać po swojemu. Wierzyłam, że pracując na własnych zasadach będę mogła również lepiej zadbać o siebie, swoje zdrowie oraz zdrowie mojej rodziny – w końcu to ja będę zarządzać swoim czasem i swoimi zadaniami.
Jakie wyzwania napotkałaś na początku swojej pracy?
Dużo czasu musiałam poświęcić na rozwój i naukę – początkowo postawiłam na merytoryczne kursy, ale w końcu musiałam zacząć sukcesywnie budować swoje miejsca w sieci. Tworzenie każdego z nich było fascynujące, pokazywało mi, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale jednocześnie pochłaniało ogromną ilość czasu.
Prowadzenie samodzielnie biznesu to łączeniu wielu stanowisk w jednej osobie – niby oczywiste i niby o tym wiedziałam, ale przyznam, że nie do końca zdawałam sobie sprawę, że te przeróżne zadania okołobiznesowe zajmują tak dużo czasu. Zaskoczyło mnie, że na sam merytoryczny kontent zostaje tak mało czasu.
Jakie narzędzia czy platformy online ułatwiły Ci zarządzanie i rozwijanie biznesu?
WordPress, Woocommers pozwoliły mi bezpłatnie stworzyć swoją stronę i sklep, Mailerlite założyć, również bezpłatnie, swój newsletter, social media takie jak IG, FB dotrzeć do potencjalnych odbiorców i nawiązać z nimi relacje. Aplikacja Moje BR to z kolei wygodny kontakt z księgowością a przy okazji program do wystawiania faktur. Z narzędzi do zarządzania zadaniami nie zdecydowałam się korzystać – lubię planować na papierze, podkreślać kolorami, doklejać karteczki – podpieram się jedynie exelem przy tworzeniu procedur czy kontroli finansów.
Jesteś jedną z autorek książki „Chcę WWWięcej”. Jaką wartość znajdzie w niej czytelnik wg Ciebie?
Wiele różnych wartości niesie ta książka – tak wiele, jak wiele autorek ją napisało, bo każda wniosła w nią co innego. Jeśli czytelnik chciałby zacząć zarabiać na swojej wiedzy, ale jest pełen obaw, to już pierwszy moduł pokazuje jak sobie z nimi poradzić lub zacząć działać mimo nich – 19 różnych blokad rozłożonych na łopatki w bardzo osobistych historiach, ukazujących, że naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych!
Kolejne rozdziały to coraz więcej merytoryki – motywacja, inspiracja, pomysł, kwestie prawne i księgowe, z których już tylko krok do działania na swoim. Jak dokładnie? O tym trzeci moduł – konkretne narzędzia, konkretne strategie – wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza, w której czytelnik może przebierać, wybierać i budować swój biznes tak, jak ON tego chce! Całość spinają osobiste teksty Oli Gościniak, która pokazuje czytelnikowi siebie i swoją drogę z nastoletniego doświadczenia w biznesie online.
O czym jest Twój rozdział? Co nauczy on czytelnika?
Mój rozdział jest o tym jak zbudować biznes w zgodzie ze sobą, aby nie przeciążać swojego zdrowia fizycznego ani psychicznego. Ukazuję w nim jak tworząc swoje wymarzone miejsce pracy nie stracić z oczu głównego celu i najważniejszych wartości. Jak nie przeforsować organizmu z powodu presji, braku cierpliwości, syndromu oszusta, perfekcjonizmu – bo to właśnie czyha na ambitne kobiety, które pragną osiągnąć sukces. W moim rozdziale zobaczysz, jak się przed tym ustrzec i stworzyć swoje miejsce pracy, które naprawdę lubisz i które pozwala Ci żyć dokładnie tak, jak tego pragniesz.
Dlaczego zdecydowałaś się na udział w książce?
Moją misją jest podkreślanie wagi zdrowia w dzisiejszym świecie intensywnej pracy, dlatego zależało mi, aby również w tym projekcie znalazł się zdrowotny akcent. Pracujemy dużo i intensywnie. Początki tworzenia biznesu są bardzo wymagające, później staramy się osiągać coraz lepsze wyniki, a wszystko to często zostaje okupione naszym zdrowiem – przeciążone, zestresowane, niedospane tracimy energię, satysfakcję z pracy, bolą nas plecy, łapiemy migreny, zaczynają nam doskwierać różne choroby cywilizacyjne lub autoimmunologiczne, a na życie prywatne nie mamy już całkiem siły. Dlatego chcę, aby kobiety biznesu stawiały na troskę o siebie i zdrowy styl życia. Aby mając świadomość, że biznes to maraton, a nie krótki sprint, mądrze rozkładały siły, nie przeciążały swojego organizmu, umiały odpoczywać oraz znaleźć czas na zdrowe posiłki i ruch.
Które 3 inne rozdziały polecasz i dlaczego?
Hmm…trudno wybrać tylko trzy.
- „Perfekcjonizm, który oddala od celu” Emilii Kołodziejskiej – perfekcjonizm jako wada czy zaleta – o tym jak nasze własne myśli i przekonania, blokują działanie. Myślę to, że to rozdział dla każdej ambitnej kobiety, zwłaszcza tej, która w szkole miała w dzienniku piątki od góry do dołu 🙂
- „Zostań kreatorka swojego życia” Agnieszki Boryny – rozdział, który pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych! Że kiedy odważymy się zacząć realizować nasze marzenia, zaczyna dziać się magia!
- „Wędrówka na szczyt nie musi być samotna” Anny Milczarek- Burzyńskiej – o tym jak ważne jest wsparcie w drodze do celu, zarówno dla nas samych jak i naszych klientów. Może i wędrujemy samotnie, ale co jakiś czas potrzebujemy ogrzać się w schronisku i naładować baterie – o tak!
Czy w rozwoju swojego biznesu pomogły Ci jakieś osoby? Jeśli tak – kto konkretnie?
- Zaczęło się od Niny Wojtyry, która w swoich kursach i programach mentoringowych pokazała jak skutecznie pomagać wdrażać zdrowe nawyki, ale jednocześnie odkryła przede mną biznesowe zaplecze – tworzenie persony, oferty, wyceny stawki godzinowej.
- Z polecenia Niny trafiłam do Oli Gościniak – nauczyłam się tworzyć stronę internetową, sklep, newsletter, wideo, wzięłam udział w kilku live’ch z Olą, byłam prelegentką na Interaktywnej Konferencji, a w jej programie Interaktywna Paczka poznałam wspaniałe kobiety, na których wsparcie mogłam liczyć w każdej chwili.
- Gabriela Kurowska, Klaudia Michalska, Ania Król-Żelazna, Zuza Siuda – wirtualne asystentki, które nie raz podpowiedziały co i jak, gdy utykałam technicznie
- Ela Szatiło – księgowa, dzięki której formalności nie są dla mnie straszne
- Agnieszka Anulewicz, Karolina Sip, które pomogły mi podczas wydawania e-booka, a także Kaśka Bieńkowska, które popchnęła mnie do jego druku i Magda Mutlu, która pomogła mi puścić na Amazon
- Kasia Berlak, Aga Pojda, Karolina Hyjek, u których miałam przyjemność wystąpić w podkastach i warsztatach
- Teresa Wojaczek, Magda Zamaro, Edyta Tomasiak z którymi konsultowałam swoje pomysły oraz stała ekipa porannych statusów, a w niej niewymienione jeszcze Aneta Jaworska i Asia Tyrpa
- Dodatkowo również Paulina Gaworska-Gawryś – psycholog, dzięki której e-book zyskał fachową psychologiczną konsultację treści
Nie sposób wymienić wszystkich dziewczyn, które były dla mnie wsparciem – każde udostepnienie, komentarz, serduszko, opinia pchało mój biznes do przodu.
Teraz mam zaszczyt należeć do składu redakcyjnego portalu GirlBosskie – to kolejny krok i kolejna szansa na rozwój dzięki Oli Gościniak 🙂
Jak budujesz i utrzymujesz swoją obecność online, aby przyciągnąć klientów?
Jestem obecna regularnie w social mediach – publikuję story, posty, rolki. Ostatnio pojawiły się również moje nagrania na youtubie. Moja strona internetowa żyje – blog, webinary, różne akcje i wyzwania. Cotygodniowy newsletter ma ok 50% otwieralność – co jakiś czas prowadzę akcje powiększające liczbę subskrybentów. Biorę udział w gościnnych live’ach, piszę gościnne artykuły, korzystam z zaproszeń do podkastów. Również tutaj, na portalu GirlBosskie, możecie co miesiąc spodziewać się moich wpisów.
Czy istnieją błędy, które popełniłaś na początku, a z których wyniosłaś cenne nauki dla rozwoju swojego biznesu?
Na pewno osoba mająca już duże doświadczenie w prowadzeniu online, a patrząca na moje działania online z boku, mogła by różne moje błędy zauważyć. Ja jednak czuję, że jestem cały czas na etapie wyciągania różnych drobnych wniosków, zapisywania ich, a dzięki temu ciągle koryguję swoje pomysły i działania. Jeśli miałabym wymienić jednak jakiś błąd, to tak intensywnie zaplanowany grudzień już się u mnie nie powtórzy, plus nie robić konkursu w trakcie kampanii, w którym do wygrania jest ten sam produkt co promuję – strzał w kolano, ałć 🙂
Jakie rady udzieliłabyś osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z biznesem online?
Znajdź grupę wsparcia, nie spiesz się, bądź cierpliwa i systematyczna, korzystaj z szans, które się pojawiają (możesz się ich obawiać, ale korzystaj), nawiązuj relacje, sama bądź pomocna, ale jednocześnie szczera. Nie działaj wbrew sobie, ani swoim wartościom. Działaj tak, żebyś czuła się z tym dobrze. No i przeczytaj mój rozdział, żeby na starcie nie przeciążyć swojego zdrowa 🙂
Co daje biznes online z Twojej perspektywy?
Z jednej strony wolność – możesz pracować kiedy chcesz i ile chcesz. Z drugiej niższe koszty stałe – nie musisz wynajmować lokalu. Sam start też nie wymaga wielkiego nakładu – internet, komputer, pomysł i możesz ruszać. Decyzyjność – możesz ułożyć sobie pracę według własnych potrzeb czy upodobań – zdecydować co oddelegujesz, nad czym chcesz się bardziej pochylić w konkretnych dniach czy miesiącach. Możesz zaplanować sobie dzień po swojemu i samodzielnie decydować o przerwach na posiłki czy ruch, a także o czasie wolnym dla siebie i bliskich.
Inspirująca myśl dla czytelników
Działaj z tym co masz, dyskutuj z niewspierającymi myślami, patrz długodystansowo, rozkładaj siły i dbaj o regenerację – zdrowe ciało to mocniejszy umysł, a mocny umysł to pełne energii ciało. Celuj zdrowo!
Rozmówczyni wywiadu: Ula Nec
Propagatorka zdrowego stylu życia, opartego o równowagę życia i pracy. Farmaceutka, specjalistka psychodietetyki, autorka e-booka „Równowaga życia i pracy, czyli zdrowie pracującej mamy”, instruktorka pilates, blogerka, przedsiębiorczyni, a prywatnie żona i mama dwójki dzieci. Prelegentka na Interaktywnej Konferencji. Współautorka książki „Chcę WWWięcej”.
Redaktorka rubryki zdrowie na portalu GirlBosskie. Dzięki znajomości psychologii zmiany oraz Dialogu Motywującego prowadzi przez proces modyfikacji nawyków, wspierając sprawczość kobiet i stawiając na rozwój umiejętności dokonywania zdrowych wyborów.