- 2024-10-03
- 182
- 8 minut czytania
Przebranżowienie – co może pomóc w podjęciu decyzji
Zastanawiasz się nad zmianą branży? Czujesz, że zbliża się czas, żeby przeorganizować swoje życie zawodowe, ale jednocześnie obawiasz się, czy okaże się to dobrą decyzją? Duże zmiany często nie są łatwe i natychmiastowe. Wiążą się z wysiłkiem, pracą i wytrwałością, ale też elastycznością i otwartością na to, że coś może nas zaskoczyć, że nie wszystko uda nam się przewidzieć i zaplanować. Co może nam pomóc podjąć decyzję związaną z tak dużą zmianą jak przebranżowienie się?
Przebranżowienie – zbadanie swojej obecnej sytuacji
Spróbuj osadzić życie zawodowe w trochę szerszym kontekście. Spójrz na swoją sytuację z lotu ptaka. Sprawdź, jak twoja obecna praca wpływa na inne, ważne w Twoim życiu obszary. Co w niej jest dla Ciebie ważne, a co Ci najbardziej przeszkadza? Ile swoich zasobów wykorzystujesz pracując na obecnym stanowisku? Czy wystarcza Ci ich na pozostałe ważne w Twoim życiu role?
Czasem jest tak, że obecna praca jest nam znana, wiemy, czego się możemy spodziewać, mamy zapewnioną względną stabilność i bezpieczeństwo finansowe, ale płacimy za to bardzo wysoką cenę. Bo kosztuje nas to tyle wysiłku i stresu, że nie mamy potem sił na to, żeby realizować się jako mama, żona, przyjaciółka, córka, itp. Zaczynamy coraz częściej czuć się zmęczone, sfrustrowane i tylko zastanawiamy się nad tym, jak dotrwać do piątkowego popołudnia.
Spojrzenie na naszą obecną sytuację zawodową z dystansem, z trochę innej perspektywy pomoże nam zauważyć coś, co być może w codziennym biegu nam umyka. Formularz “Gdzie Jestem? I co Jestem gotowa z tym zrobić?” dostępny na stronie pomoże Wam osadzić wasze życie zawodowe w szerszym kontekście i być może zbliży was do ważnych wniosków i decyzji.
Zbadanie motywacji do zmiany
W podjęciu decyzji o przebranżowieniu pomocne jest zastanowienie się nad tym, co nowa pozycja zawodowa ma mi przynieść. Czy ważniejsze jest dla mnie to, że obecny zawód już mi nie odpowiada? Czy może to, że nowa praca ma mi przynieść coś istotnego, ważnego? Jeśli głównie skupiamy się na tym, że chcemy skądś uciec, warto poświęcić trochę więcej uwagi miejscu, do którego zmierzamy. Zastanowić się nad tym, czego szukam w nowym miejscu pracy, co ma tam być dla mnie dostępne, z czego na pewno nie chce zrezygnować.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co się zmieni, jak już uda mi się przebranżowić? Czy tylko wreszcie będę mieć normalnego szefa i lepsze pieniądze, czy może istotna jest też dla mnie szansa na rozwój i dostęp do szkoleń? A może w końcu będę robić coś co ma dla mnie sens i da mi satysfakcję, coś do czego od zawsze mnie ciągnie? Im bliższe naszemu sercu będą odpowiedzi na te pytania, tym większa szansa na to, że nasza motywacja i wytrwałość utrzymają się przez długi czas.
I nawet jeśli po drodze pojawią się jakieś trudności, my cierpliwie będziemy dążyć do celu, bo będziemy wiedzieć nie tylko gdzie zmierzamy, ale także po co chcemy tam dotrzeć.
Horyzont czasowy. Analiza finansów
Zastanawiając się nad zmianą branży, warto zadać sobie pytanie, ile czasu dajemy sobie na realizację naszego pomysłu. Warto podejść do tego tematu racjonalnie, na chłodno, być może skonsultować się z kimś, kto zwróci nam uwagę na różne aspekty tej decyzji. Przebranżowienie się może zająć nam trochę czasu, bo potrzebne może być zdobycie dodatkowych umiejętności, doświadczenia, nowych kontaktów, klientów, zbudowanie swojej pozycji na nowym rynku. Warto to wszystko przeanalizować, żeby nie dać się zaskoczyć i mieć poczucie, że panujemy nad sytuacją.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też zastanowić się nad naszą sytuacją finansową. Czy jesteśmy głównymi żywicielkami naszego gospodarstwa domowego, czy możemy liczyć na czyjeś wsparcie, ile mamy oszczędności, jak długo możemy pozwolić sobie na niższe zarobki, które być może będziemy musiały przez jakiś czas zaakceptować pracując w branży, w której jesteśmy początkujące.
Znając swoją sytuację finansową i wiedząc, ile czasu możemy potrzebować na przebranżowienie się, z większym spokojem skupiamy się na działaniach i kolejnych krokach niezbędnych do przeprowadzenia tej zmiany. Nie tracimy energii na ciągłe rozważania i analizę bieżącej sytuacji ekonomicznej. Nie frustrujemy się, że po miesiącu od podjęcia decyzji nie piastujemy nowego wymarzonego stanowiska, tylko powoli cierpliwie i wytrwale działamy i krok po kroku zbliżamy się do naszego zawodowego celu.
Pomocne może być też odpowiednie podejście do tego, z czego na jakiś czas musimy zrezygnować, na przykład z wysokiego stanowiska, dobrych zarobków, prestiżu, niezależności, itp. Wiedząc, że jest to krok wstecz niezbędny do tego, żeby za jakiś czas postawić dwa kroki naprzód znacznie łatwiej jest nam zrezygnować z pewnych przywilejów związanych z naszą obecną pozycją zawodową.
Zarys planu
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zmianie branży, warto stworzyć wstępny plan działania. Mając określony realny horyzont czasowy możemy zastanowić się nad tym, jakie są niezbędne kroki, które musimy wykonać, następnie osadzić je w czasie i oszacować wysiłek potrzebny na ich realizację. Sprawdzić, jakie działania są konieczne, żeby nasz pomysł miał szansę na powodzenie. Urealniając nasz plan, ukonkretniając niezbędne decyzje łatwiej jest nam ocenić, czy mamy na te wszystkie działania ochotę, siłę, zasoby i przestrzeń. Wiedząc ze szczegółami, na co chcemy się zdecydować, możemy znacznie ułatwić sobie podjęcie ostatecznej decyzji o rozpoczęciu działań zmierzających do zmiany branży.
Krok w przyszłość
Na moją decyzję o przebranżowieniu miało wpływ wiele czynników. Był to raczej proces, który we mnie dojrzewał niż jednorazowa nagła decyzja. Ale bardzo wyraźnie pamiętam jeden czynnik, który miał wpływ na moje rozmyślania. Zastanowiłam się, czego będę za kilka, kilkanaście lat bardziej żałować. Czy tego, że podjęłam decyzję o przebranżowieniu, ale coś mi się nie udało, poszło nie po mojej myśli, czy też tego, że w ogóle nie spróbowałam. I bardzo wyraźnie poczułam, że ten drugi scenariusz byłby dla mnie źródłem większego żalu, frustracji i poczucia źle dokonanego wyboru. Takie wybiegnięcie w przyszłość i próba spojrzenia na nasze życie zawodowe z innego miejsca w czasie może doprowadzić nas do cennych wniosków i przybliżyć do podjęcia właściwej dla nas decyzji.
Wsparcie
Warto też wziąć pod uwagę możliwość poszukania wsparcia w przeprowadzeniu tak dużej zmiany. Grupy wsparcia, warsztaty, webinary czy wreszcie indywidualna praca, np. z coachem mogą ułatwić przebranżowienie się i dostarczyć potrzebne wsparcie, inspiracje, wzmocnienie oraz pomysły. Wiemy wówczas, że mamy obok siebie kogoś, kogo celem jest ułatwienie nam zmiany branży, wzmocnienie naszej motywacji i wspieranie w konsekwentnym działaniu i przybliżaniu się do celu. Dzięki temu mobilizujemy się, podejmujemy kolejne kroki i z radością odkrywamy, że nasz upragniony cel jest coraz bliżej. Świadomość, że nie będziemy w trakcie tak dużej zmiany same bardzo ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.
Podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się nad zmianą branży:
- Sięgnij po ćwiczenie ułatwiające spojrzenie na Twoją obecną sytuację z lotu ptaka dostępne na stronie www.mamcoach.pl/materialy
- Zbadaj swoją motywację do przebranżowienia sią – co ma Ci przynieść osiągnięcie tego celu?
- Określ horyzont czasowy i zbadaj swoją sytuację finansową.
- Stwórz wstępny plan działania, żeby zarysować drogę, na którą chcesz wkroczyć.
- Spójrz na swoje życie zawodowe z innego punktu w czasie.
- Sięgnij po wsparcie.