- 2024-07-02
- 354
- 5 minut czytania
Jak skutecznie pracować z rozporoszonym zespołem?
Praca z rozproszonym zespołem to wyzwanie, które coraz częściej staje się codziennością w nowoczesnych firmach. Zarządzanie takim zespołem wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale przede wszystkim efektywnej komunikacji i budowania relacji. Jak skutecznie pracować z rozporoszonym zespołem, aby minimalizować chaos i maksymalizować produktywność? Z tego wpisu dowiesz się, jakie strategie i narzędzia mogą ułatwić koordynację działań, jak budować kulturę zespołu na odległość oraz jak dostosować pracę do różnorodnych warunków i stref czasowych. Przygotuj się na praktyczne porady, które pomogą Ci zarządzać rozproszonym zespołem z sukcesem!
Klucz to odpowiednia komunikacja
Według mnie kluczem i jednocześnie bazą do dobrej współpracy z rozproszonym zespołem, jest odpowiednia komunikacja. Bez niej, nie jesteśmy w stanie wypracować tak naprawdę nic. Chaos sprawia, że powstają opóźnienia w przepływie informacji, a nawet niejednokrotnie nieporozumienia i niedopowiedzenia. Tego przecież chcemy za wszelką cenę uniknąć. W pracy z moim zespołem używamy przede wszystkim odpowiednich narzędzi komunikacyjnych. Mamy ustalone, jakie kwestie przekazujemy mailowo, przez komunikatory internetowe czy podczas wideokonferencji. W komunikacji stosujemy zrozumiały, konkretny język, tak aby każda osoba zaangażowana w projekt była w stanie jak najlepiej zrozumieć powierzone jej kwestie do realizacji.
Koordynacja działań
Brak bezpośredniego nadzoru ze strony przełożonego, może stanowić spore wyzwanie w zarządzaniu współpracą opartą na modelu rozproszonym. W tym przypadku istotne jest wcześniejsze ustalenie procedur i systemów, które pozwalają na śledzenie efektów czy też postępów działań każdego pracownika. W dzisiejszym świecie mamy dostęp do szeregu platform internetowych do zarządzania projektami, jak chociażby Asana czy ClickUp, które pozwalają na koordynowanie działań poszczególnych członków zespołu.
Koordynowanie działań łączy się nieodzownie z zarządzaniem czasem i planowaniem harmonogramu prac. W tej kwestii nie ma wyjątków – skrupulatność i systematyczność są niezwykle istotne, aby ustalić kolejność działań czy też priorytetów.
Budowanie kultury zespołu i relacji
Wydawałoby się, że w pracy zdalnej integracja zespołu może zejść na drugi plan. Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie ona wpływa na budowanie silnej kultury zespołu. Na co dzień można pracować daleko, ale jeśli tylko istnieje możliwość spotkania, zwłaszcza na gruncie poza pracowym – integracyjnym – warto z tego skorzystać. Znam przypadki zespołów, które z uwagi na odległości (nawet międzynarodowe), organizują spotkania integracyjne online, omijając wówczas zawodowe tematy, a skupiając się na poznaniu swoich współpracowników. Chociaż nie jest to klasyczne spotkanie “oko w oko”, bardzo pomaga w budowaniu relacji zespołowych.
Jak skutecznie pracować z rozporoszonym zespołem? Poznaj skuteczne strategie!
Skoro już wiecie, jakie wyzwania stoją przed nami przy pracy z rozproszonym zespołem, czas zastanowić się, w jaki sposób ułatwić tę pracę i skoordynować ją najlepiej, aby członkowie zespołu mieli poczucie, że pracują w dobrze zorganizowanym miejscu. Moje wskazówki to przede wszystkim:
- Wybór odpowiednich narzędzi do komunikacji z pracownikami. Warto nie ograniczać się do jednego, jak e-mail. Świetnie sprawdzą się Slack, Zoom czy Discord, zaś do wideokonferencji Skype for Business, Google Meet czy Zoom.
- Ustalenie określonych celów i oczekiwań względem pracowników w trakcie rozmów (nie tylko jednej!) – stałe briefowanie członków zespołu pozwoli na zachowanie porządku i jakości pracy. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Jeśli coś jest niejasne, a członek Twojego zespołu o to dopytuje, warto poświęcić mu chwilę na wyjaśnienie tej kwestii, niż pozwolić, aby zadanie zostało wykonane nieodpowiednio.
- Regularne spotkania zespołowe. W korporacjach nazywa się to często “statusami”. Mogą być dzienne, kilkuminutowe o stałej porze, albo cotygodniowe, np. godzinne, podczas których na bieżąco omawiacie aktualnie realizowane projekty czy też naglące kwestie.
- Budowanie relacji w zespole i wzajemnego zaufania. Chociaż przy pracy zdalnej może nie być to łatwe, warto wprowadzić chociaż minimum działań integracyjnych, nawet w wersji online.
- Elastyczność w kwestii różnic czasowych czy miejsc pracy oraz warunków życiowych. W zespołach zdalnych często pracują osoby z różnych części świata, ale też z innymi obowiązkami. Wielu z nich to rodzice, dla których praca zdalna ma być dodatkowo balansem między karierą, a życiem prywatnym. Warto dowiedzieć się, kto w określonym czasie ma odebrać dzieci ze szkoły, wyjść do lekarza, czy po prostu ma 8 godzin czasu różnicy względem Ciebie i dopasować działania tak, aby każda ze stron mogła czerpać z tego korzyści.
Podsumowanie – Jak skutecznie pracować z rozporoszonym zespołem?
Praca w rozproszonych zespołach może być wyzwaniem, ale jednocześnie staje się coraz bardziej powszechna. Kluczem jest odpowiednia organizacja pracy, dostosowana zarówno do wymagań Klientów, ale i pracowników, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Aby Twój biznes dobrze prosperował, istotne jest zadbanie o odpowiednie strategie współpracy i kontrolowanie ich relacji. Zobaczysz, że będzie Ci łatwiej!