• 2024-03-26
  • 365
  • 5 minut czytania

Karmienie Piersią Inaczej – czyli jak karmić nie rezygnując z powrotu do pracy

Karmienie Piersią Inaczej – czyli jak karmić nie rezygnując z powrotu do pracy

Kobieca ekwilibrystyka czyli sztuka balansu pomiędzy trudnymi wyborami zawodowymi a jeszcze trudniejszymi macierzyńskimi rozterkami. Brzmi jak kobieta XXI wieku, co? Włóżmy w to wszystko jeszcze laktator, który wystukuje pulsacyjny rytm multitaskingu, którego dokonują na co dzień pracujące mamy. Chcę przybliżyć Ci dzisiaj metodę, z którą możesz się polubić jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz powrót do pracy, a nie chcesz wygaszać cennej dla Ciebie i dziecka laktacji. Powrót do pracy nie ma prawa przekreślać Twoich macierzyńskich planów, a dziś powiem Ci jak to połączyć.

Karmienie Piersią Inaczej – laktacja niezależności

Karmienie Piersią Inaczej, w skrócie KPI – dla wielu w biznesie kojarzące się z Key Performance Indicators w sektorze finansowym, jednak w polskiej nomenklaturze laktacyjnej to nazwa niszowej metody karmienia dziecka/ci odciąganym mlekiem. Karmienie Piersią Inaczej w tradycyjnym ujęciu różni się tym, że nie potrzebujemy udziału dziecka, a wyłącznie… laktatora!
Dla wielu brzmi to irracjonalnie, że kontynuowanie karmienia wcale nie wymaga obecności dziecka i jego zaangażowania. Ba! Wiele kobiet nigdy w życiu nie karmiło piersią, a przez wiele miesięcy lub nawet lat podają swoje mleko. KPI to nie tylko alternatywna metoda karmienia, ale w przypadku powrotu do aktywności zawodowej – wyraz determinacji i równowagi między macierzyństwem a pracą.

Mleko w świecie biznesu

Kiedy myślimy o odciąganiu mleka w miejscu pracy, często wyobrażamy sobie wyzwania związane z przerwami na karmienie czy wyznaczaniem przestrzeni do tego celu. Polski Kodeks Pracy (Art. 187) z szacunkiem podchodzi do laktacji, dlatego Mamy karmiące mogą czuć się zaopiekowane, docenione i niedyskryminowanie.

Kobiety praktykujące metodę KPI adaptują tę narrację, wprowadzając nowe standardy elastyczności, podkreślając należne im prawo. Dzięki temu istnieje wiele metod i trików zachowywania sterylności i regularności sesji z laktatorem w miejscu pracy, nie naruszając również ogólnych zasad dotyczących atmosfery w biurze.

Początki mogą wydawać się trudne i nierzadko krępujące dla kobiety i otoczenia, lecz normatywizowanie użycia laktatora w miejscu pracy winno stanowić standardową praktykę. Jedni zamawiają catering dietetyczny, by zdrowo się odżywiać, a dla innych zdrowie oznacza mleko matki.

Mamo – pracuj i karm. Pracodawco – szanuj

Kobieta wracająca z urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego nigdy nie wróci do swojego życia sprzed posiadania dziecka. Jest to wręcz niemożliwe – jej życie zrobiło szalony obrót o 180 stopni, więc ma swoje obowiązki do wykonania, które należy uszanować.

Laktacja to prosty i mądry twór, lecz nie ma automatycznego wyłącznika, przekraczając drzwi miejsca zatrudnienia. Tryb spoczynkowy “MAMA” nie istnieje, dlatego stworzenie odpowiednich warunków jest konieczne, by karmiąca pracownica mogła skupić się na obowiązkach, a nie na kołowrotku myśli pt.: “Muszę zaraz użyć laktatora, jak się wyrwać?”, “Zaczynam czuć nieprzyjemny ból, ale co powie prezes jak wyjdę? Poczekam.”, “Dobra, może w sumie skończę karmić, za bardzo stresuje mnie wzrok współpracowników”. Jest to naturalna, fizjologiczna czynność, którą można proponować w nowoczesnej formie, by była komfortowa dla każdego.

Co musisz zrobić planując powrót do pracy łącząc go z karmieniem?

  1. Dowiedz się dokładnie jakie prawa przysługują Ci zgodnie z Kodeksem Pracy. Zaznajomienie się szczególnie z Art. 187. Prawo stoi po Twojej stronie, więc korzystaj z niego.
  2. Poinformuj (najlepiej wcześniej) pracodawcę o swoich planach dołączając stosowny wniosek dot. przerwy na karmienie, ustalcie obopólne zasady, by żadna ze stron nie była pokrzywdzona
  3. Dopilnuj stworzenia komfortowego miejsca do odciągania mleka i przechowywania sprzętu laktacyjnego. Przede wszystkim edukuj i rozmawiaj.
  4. Poinformuj innych pracowników o tym, że karmisz, jeśli sobie tego życzysz. Mniej plotek, więcej zrozumienia.
  5. Zaopatrz się w najważniejsze gadżety ułatwiające mycie i sterylizację (plastikowy pojemnik, czarnik, woreczki do sterylizacji – do wyboru, do koloru).
  6. Dowiedz się jak przechowywać mleko.
  7. I pamiętaj… Jeśli pracodawca/pracodawczyni odmawia udzielenia przerwy, to zgodnie z treścią art. 281 § 1 pkt 5 KP jest to łamanie prawa.

Odsyłam również do genialnego artykułu poruszający w pigułce Prawo Pracy i Laktację

Podsumowanie

Laktacja w miejscu pracy to coś więcej niż tylko kwestia indywidualnych wyborów. Eliminowanie barier utrudniających kobietom osiągnięcie pełni swojego potencjału zawodowego i przyjazne środowisko pracy (czyli takie, które jest empatyczne i respektuje prawo) uwzględniające indywidualne potrzeby pracowników tworzą wielowymiarowy szacunek. Dzięki niemu współpraca może osiągnąć zupełnie nowy level.

Zachęcam Cię gorąco do walki o długie karmienie ponieważ korzyści jest zbyt dużo, by rezygnować z niego za szybko, a łączenie macierzyństwa z realizowaniem siebie jest niezwykle wartościowe, choć nie takie proste. Karmienie Piersią Inaczej może na początku sprawiać trudności, ale jestem pewna, że szybko się z nimi uporasz. Trzymam za Ciebie kciuki!

Przeczytaj także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *